Od založení blanenského sroubeného kostelíku uplynulo 360 let

Milovníci historie a členové Církve československé husitské si v těchto dnech připomínají 360. výročí vzniku ojedinělé blanenské kulturní památky - dřevěného kostelíku. Původně pravoslavný kostel nyní využívá husitská církev. Zajímavý je tím, že patří mezi nejstarší stavby svého druhu v ČR a že byl postaven v Nižném Selišti na dnešní Ukrajině.

Kostelík byl ale v roce 1928 rozebrán a přestěhován do Blanska, řekla ředitelka Muzea Blansko Eva Nečasová. Obyvatelé Nižného Seliště na Podkarpatské Rusi ho před staletími zasvětili svaté Paraskivě. Když se tato oblast stala součástí Československa, zlepšila se i sociální situace jejích obyvatel. Lidé z Nižného Seliště si postavili nový kamenný kostel a starý začal chátrat.

Když se roku 1928 v Brně konala Výstava soudobé kultury Československa, byl sroubený objekt rozebrán a vlak ho převezl na Moravu. Později byl umístěn do Blanska. Dosud ho zdobí ikony, obrazy svatých.

 "Kostelík je dnes jednou z nejvýznamnějších blanenských památek," uvedla Nečasová. Jeho výročí oslaví členové Církve československé husitské v pátek bohoslužbou.

Dřevěný kostelík v Blansku