Od mlýna ke mlýnu

-
V dobách, kdy na potocích příslovečně klapaly vodní mlýny, patřili k jejich koloritu i krajánci, kteří putovali krajem a nechávali se právě ve mlýnech najímat na práci za stravu a střechu nad hlavou. Když bylo domleto, šli zas dál.

Ze stovek »větráků«, které u nás v minulých stoletích otáčely svými křídly, se jich u nás dochovalo jen několik desítek. Do role krajánků se můžeme vžít sami na trase mezi dvěma dochovanými a přístupnými větrnými mlýny na Moravě. V obci Rudice v Moravském Krasu asi 20 km severně od Brna návštěvníka upoutá nápadná stavba větrného mlýna holandského typu z roku 1865. Je postaven z kamene,jeho zeď je až 135 cm široká a výška mlýna je 7,5 metru. V e mlýně je dnes umístěno informační středisko, m uzeum historie obce, ukázka dobového bydlení a také expozice, připomínající historii zdejšího dobývání a zpracování rud. Další dokumenty na panelech připomínají historii i současnost speleologických výzkumů v okolí obce a tato část expozice je doplněna i mineralogickou sbírkou nerostů a hornin z okolí. Speleologové z obce Rudice mají na svém kontě i objev 153 metrů hluboké propasti v Rudickém propadání. Druhý větrný mlýn, který m ůžeme navštívit, je v obci Ruprechtov, která je od Rudice vzdálena asi 15 kilometrů. Mlýn v Ruprechtově má zajímavou historii a navíc je i evropským technickým unikátem. Postaven byl v roce 1873 a byl to tehdy klasický »Holanďan« s mohutnými křídly. Ta však byla při vichřici zničena a původní majitel mlýna ji nahradil na tehdejší dobu revoluční konstrukcí pohonu tzv. Halladayovou turbínou. Mlýn, který přežil II. světovou válku, nepřežil »vítězství pracujícího lidu«. Majitel byl vyhnán, mlýn sloužil i jako sklad hnojiv a chátral. Po roce 1989 byl objekt navrácen dědičce původního majitele. Štěstím objektu bylo, že se dostal do těch nejlepších rukou. V letech 1994 - 1995 proběhla rekonstrukce zchátralého mlýna i jeho unikátní turbíny. Toto větrné kolo má průměr 10 metrů, jeho hmotnost je 2 tuny a otáčí se kolem horizontální osy ve výšce 16 metrů nad zemí. Její uvedení do původ-ního stavu je výsledkem detektivního pátrání a skládání zbytků původního kola. Na rekonstrukci mlýna a jeho unikátní turbíny se podílela řada sponzorů, nejvíce však m useli investovat samotní majitelé mlýna. Mlýn má upravený i interiér. Jeho majitelé se v něm však neuzavírají před světem, ale nabízejí možnost poznání tohoto technického unikátu každému zájemci. Mlýn je částečně upraven pro obývání, částečně je v něm původní dochované vybavení a ve mlýně je instalována i výstavka. Větrné mlýny v Ruprechtově a v Rudici nejsou jedinými pozoruhodnostmi na trase mezi Blanskem a Vyškovem. Za zastávku stojí i Jedovnice (vyhledávané rekreační místo, možnost rybolovu, vodních sportů a v létě také koupání na rybníku Olšovec) a také obec Senetářov s expozicí perleťářství, tradičního bydlení a s velmi netradičním moderním kostelem.

Může se hodit

JAK SE TAM DOSTAT

Návštěvu obou větrných mlýnů lze absolvovat při jednom výletu. Vhodným dopravním prostředkem by mohlo být při dobrém počasí i kolo.Ať už trasu absolvujeme kterýmkoliv směrem, je třeba počítat se stoupáním v první polovině trasy, se zvlněným terénem mezi oběma mlýny a s příjemným klesáním v závěru. Východištěm m ůže být Blansko, cílem Vyškov (nebo naopak). V obou městech je možné cestu zahájit (nebo ukončit) na železnici. Celá trasa vede po silnici 379. Vzdálenost z Blanska do Rudic je necelých 10 km. Rudice leží na odbočce vpravo před obcí Jedovnice.Další cesta vede zpět na silnici 379, přes Jedovnice, Kotvrdovice a Senetářov je vzdálenost do Ruprechtova asi 14 km, Vyškov je od Ruprechtova vzdálen dalších 15 km.

KDY PŘIJET

Běžná doba prohlídek větrného mlýna v Rudici je mimo hlavní sezonu o sobotách a nedělích, od června do srpna pak denně, vždy mezi 9. - 12. a 14. - 17. hodinou. Prohlídku větrného mlýna v Rudnici je možné si domluvit i mimo stanovené dny a hodiny na zdejším Obecním úřadu (tel. 0506/93528). Mlýn Ruprecht je turistům přístupný do 30. dubna a pak od 1. října, prohlídku je možné dohodnout si telefonicky u průvodkyně Marie Oujeské v Ruprechtově (tel: 0507/94556). V období od 1. května do konce září je mlýn pronajímán zájemcům o atraktivní a netradiční rekreační pobyt prostřednictvím katalogu prázdninových pobytů Novasol, takže bude v tomto období ke shlédnutí jen zvenčí.

CO SI NENECHAT UJÍT

Obec Rudice nabízí v průběhu roku i další zajímavé akce: na 5. červenec je připraven 4. ročník slavností železářství, hutnictví a kovářství s ukázkou tavby železné rudy v historické peci z 10. 11. století a ukázka pálení dřevě ného uhlí v historickém milíři. Dne 25. září pak bude v obci uspořá dán 3. ročník terénního závodu domácky vyrobených traktorů »Vehicle Cup Rudice«. Rudice má bohatou historii související s těžbou a zpracováním že lezné rudy v jejím okolí. Ruda se tu těžila již v 11. století, obec vznikla roku 1247, takže předloni oslavila 750 let své existence. S těžbou rud souvisí i samotný název obce.Dnes se v jejím okolí těží keramické písky z takzva ných Rudnických vrstev, které jsou pozůstatkem moře z jurské ho období. Obec je také známá díky krasovým jevům. »Rudické propadání« je v tomto oboru pojmem. Nedaleko obce se totiž do podzemních jeskynních prostor propadá Jedovnický potok, který po 12 km dlouhé cestě podze mím opět vyvěrá u známé Býčí skály. Rudice nabízejí i unikátní »Geopark« - geologickou expozici pod širým nebem, kde je možné na ploše několika desítek metrů čtverečních poznat něco z geologie Moravského krasu. V edle základního »stavebního materiálu« krasové oblasti, vápence, si návštěvník může prohlédnout i další horniny, které se v okolí vyskytují: granity, granodiority, pískovce, slepence, břidlice a další.


Větrný mlýn Ruprechtov s unikátní větrnou turbínou