Celkem dvacet mužských klášterů najdete na poloostrově Athos.

Celkem dvacet mužských klášterů najdete na poloostrově Athos. | foto: Profimedia.cz

Od kláštera ke klášteru, takový je řecký Athos

  • 2
Nemusíte jezdit do Tibetu, abyste poznali atmosféru místa, kde žijí mniši. V severním Řecku najdete komunitu přibližně dvou tisíc mnichů, kteří tráví každý den především modlitbami. Žijí v klášterech vystavěných na nádherných místech přímo nad mořem. Ženy ale do mnišského státu Athos přístup nemají.

Z celkem dvaceti klášterů je sedmnáct řeckých, jeden ruský, jeden bulharský a jeden srbský. Mnišský stát se také nazývá Svatá Hora (z řeckého Agion Óros).

Je to místo s druhou největší koncentrací mnichů na světě, hned po Tibetu. Všichni bez výjimky vyznávají východní pravoslaví a pochází z různých koutů světa.

mnišský stát Athos

Athos leží na jednom ze tří poloostrovů Chalkidiki, má 50 kilometrů na délku, jeho šířka se pohybuje mezi 8 a 12 kilometry a jeho plocha je 332 kilometrů čtverečních.

Na jihu poloostrova se tyčí hora Athos. Na jejím vrcholku je kamenná kaple a odtud si můžete prohlédnout celý poloostrov.  

mnišský stát Athos

Podle jedné legendy je mnišský stát pojmenovám po bájném obrovi Athosovi.

Během boje mezi bohy a obry chtěl Athos hodit velký kámen na boha moří Poseidóna. Kámen mu ale vypadl z ruky, spadl do moře a vytvořil se z něj poloostrov, na kterém dnes Svatá Hora leží. 

mnišský stát Athos

 V celkem dvaceti klášterech žijí pouze pravoslavní mniši. Pro pravoslavné křesťany má Athos jedinečný význam, je totiž považován za jedno z pomyslných duchovních center pravoslaví.

Svatá Hora je pro pravoslavné křesťany místem, kde mohou zažít hlubokou duchovnost a kde se prý každý den dějí zázraky. 

mnišský stát Athos

Pro turisty je Athos místem, kde se setkají se starobylou byzantskou architekturou. Místem, kde se dochovala řada archeologických památek či výtvarných děl.

 V knihovnách tu jsou střeženy vzácné rukopisy či iluminace.

mnišský stát Athos

Kláštery jsou vyzdobeny mozaikami, freskami, ikonami či liturgickými předměty se vzácnými drahokamy. 

Nejstarší a zároveň nejbohatší z klášterů - Megistis Lavras - najdete na úpatí hory Athos. Klášter založil v roce 963 Athanasios z Trapezundy. Pochlubit se mimo jiné může největší křtitelnicí ze všech klášterů, kterou jsou na poloostrově.

mnišský stát Athos

Na Athos nemají podle dávné tradice přístup ženy. Traduje se, že horu Athos navštívila před dávnými časy Panna Maria, která ji prohlásila za svatou a zakázala na ni vstoupit jakékoli jiné, zvířecí či lidské, samici. Dodnes tak mají na Svatou Horu povolený vstup pouze muži starší 18 let.

Ačkoliv je to poloostrov, nelze se na něj cestou po pevnině dostat. Jediný způsob, jak se na Athos dopravit, je zvláštní lodní linkou.

mnišský stát Athos

Poutníci musejí mít ke vstupu na Athos zvláštní povolení, které musejí získat před tím, než se na Svatou Horu rozhodnou vydat.

Chcete navštívit mnišský stát Athos? Nejdříve musíte získat povolení

O možnost vstupu na Athos je třeba požádat na řeckém ministerstvu zahraničních věcí - na ředitelství pro církevní záležitosti: tel.: 210 368 2641; nebo v kanceláři v Thessaloniki na telefonním čísle 2310 25 25 78.

Nejlepší je začít shánět povolení s dostatečným předstihem, neboť je stanovena povolená denní i roční kvóta návštěvníků.

mnišský stát Athos

Povolení k pobytu na Athosu je zpravidla vydáváno jen na čtyři dny, hotely tu nenajdete. V některých klášterech můžete přespat a dostat i skromnou večeři.

Cestuje se tu zpravidla pěšky nebo na oslím spřežení. V posledních letech je možné zapůjčit si i džíp.

mnišský stát Athos


Témata: Řecko, Tibet