Ochranáři zjišťují změny klimatu v Punkevních jeskyních

Celkem 17 senzorů na měření teploty klimatu, rychlosti proudění vzduchu a relativní vlhkosti umístili v těchto dnech v Punkevních jeskyních pracovníci Správy jeskyní Moravského krasu. Sondy jsou napojeny na počítač, který každou minutu zaznamenává změny klimatu. Získané informace za rok poslouží k posouzení vlivu návštěvnosti na stav jeskyně, řekl dnes Jiří Hebelka, který se výzkumem klimatu zabývá. "Při návštěvách turistů se v jeskyních vždy na chvíli oteplí. Pokud z měření zjistíme, že to má negativní vliv na stav krasové výzdoby v podzemí, zredukujeme denní počty návštěvníků," uvedl Hebelka.

Hebelka dodal, že dosavadní výzkumy nic podobného nepotvrzují. Aby ochranáři mohli kvalifikovaně problém posoudit, tak ale potřebují více informací o klimatu, a proto umístili v jeskyni sondy.

Senzory měří nejen teplotu vzduchu, ale také teplotu skal a vody v podzemní říčce Punkvě, která jeskyní protéká. Měřiče chce správa jeskyní umístit v nejbližších týdnech také v Amatérské jeskyni, která není přístupná veřejnosti. "Budeme tak moci porovnat údaje z obou jeskyní," vysvětlil Hebelka.

Pořízení měřicí techniky přišlo na 350.000 korun. Punkevní jeskyně patří k nejnavštěvovanějším jeskyním ve střední Evropě a jsou jediné v České republice, kde se změny klimatu sledují. Punkevní jeskyně navštíví v létě denně 1500 turistů. Loni jimi prošlo 210.000 milovníků podzemí. Jeskyně jsou atraktivní svou krápníkovou výzdobou, navíc jsou propojeny se dnem propasti Macocha a turisté se v nich plaví v člunech po říčce Punkvě.