Ochranáři v Českém ráji zachraňují žáby

Český ráj - Do bezpečí přenášejí v těchto dnech ochranáři žáby i čolky. Zvířata totiž začínají migrovat do rybníků, kde se rozmnožují. Jenže cestou musejí překonat rušnou silnici. Aby obojživelníci neskončili pod koly aut, už třetím rokem stavějí ochranáři podél mokřad a bažin žabí ploty.

"Princip je jednoduchý. Když žába narazí na plot, tak jde podél něho a po několika metrech spadne do připraveného kyblíku. V něm pak zvířata přenášíme do rybníku," přiblížil Martin Witkowski z Chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Ploty z umělé hmoty jsou celkem tři - v Rakousích, na Vidláku a na Věžáku.

V Českém ráji žije skokan hnědý i zelený, kuňka, blatnice či ropucha. Nechybí ani čolci - obecný, velký a horský. "Někdy je den, kdy v kyblíku není ani jedna žabka, pak jich tam zase najdu přes třicet," podotkl ochranář.

Podle Jaroslava Mizery z CHKO patří mezi nejohroženější obojživelníky právě čolci, kuňka a blatnice. Jen v Rakousích v loňském roce přenesli ochranáři do rybníků přes osm set ropuch a jedenáct set skokanů. Nejvíce zvířat dopravili do bezpečí na Vidláku. "Přepravili jsme přes patnáct set ropuch, kolem čtyři sta padesáti kuněk a přes sto čolků," vypočítal Jaroslav Mizera.

Dohromady se podařilo zachránit kolem 4.000 zvířat.

Ročně stojí CHKO ochrana obojživelníků kolem 20.000 -30.000 korun. Největší výdaje jsou za dopravu. Ochranáři totiž jezdí kyblíky kontrolovat jednou a někdy i dvakrát za den.

Stěhování zvířat zpět do mokřin už v režii ochranářů není. "Z rybníků se stěhují postupně v průběhu roku, ale už nejde o hromadnou migraci," dodal pracovník CHKO Český ráj.