OBRAZEM: Hobití domečky zvané trulli stavěli staří Italové kvůli daním

  • 7
Do italského městečka Alberobello směřují turisté za raritními domečky zvanými trulli. Jsou to obytné budovy o jedné místnosti, které zakrývá mohutná kónická střecha sestavená z nijak nespojovaných kamenných desek. To proto, aby se daly dobře rozebrat.

Zvláštních domečků se špičatou střechou je v Alberobellu v italském regionu Apulie na 1 400. Zrodily se v 15. století, kdy se hrabě Acquaviva rozhodl na návrší založit nové sídlo. A protože se za hotové domy platil značný poplatek do královské pokladny, poradil svým poddaným, aby si místo domů postavili trulli.

Než dorazil výběrčí daní, část střechy z naskládaných kamenů odebrali a za dům bez střechy se platit nemuselo. Tuhle hru vydrželi hrát skoro 300 let. Tak to praví alespoň nejznámější pověst.

Název trullo pochází z řeckého slova troulos, které označuje kupoli. Trulli si stavěli především pastýři a rolníci jako přechodné bydlení nebo zásobárny. Každá místnost má svou kopuli, takže vícepokojové trullo vypadá jako malý zámeček.

Bílé symboly na střechách nejsou zaklínadla proti výběrčímu daní, ale křesťanské znaky. Na kopule byly domalovány až během rekonstrukcí ve 20. století.

V hobitích domečcích se nejen bydlí, ale jsou z nich i malé občerstvovny nebo krámky se suvenýry. Dokonce se pronajímají turistům na nocleh.

Kromě Italů milují trulli i Britové a Němci, kteří je často kupují a na vlastní náklady renovují. Potýkají se přitom s řadou omezení a přísných pravidel. Od roku 1996 jsou bílé domečky s kupolí na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO.