Kiwa hirsuta čili krab yeti

Kiwa hirsuta čili krab yeti | foto: archiv, MF DNES

Objevy na dně oceánu: yetti a tepluvzdorné krevety

Vědci v mořských hlubinách i v současnosti nacházejí stvoření tajemnější, než si kdy kdo uměl představit. Na jednom místě v Korálovém moři objevili v hloubce 3,2 kilometru krevety žijící kolem otvoru, z něhož se valí voda o teplotě až 407 stupňů Celsia.

Okolní voda přitom má jen asi dva stupně Celsia. O podobných druzích se vědci domnívali, že vyhynuly před 50 miliony let.

"Zdá se, že živočichové si cestu k tomu, jak přežít, najdou prakticky všude,“ prohlásil Jesse Ausubel ze Sloanovy nadace, když představoval letošní nové objevy z už zhruba šest let trvajícího projektu sčítání mořských zvířat.

Další z vědců, Ron O’Dor, ho doplnil: "Nemohli jsme najít místo, na němž bychom nenašli něco nového.“ Sčítání mořských živočichů je dlouhodobým projektem, jehož konečné výsledky by měly být zveřejněny v roce 2010.

Vědci už v oceánech uskutečnili 19 expedicí a mohou se pochlubit nálezy řady kuriózních tvorů.

Objevili například krevety, plže a mlže žijící poblíž termálního pramene v Atlantském oceánu, kde čelí nárazům téměř vařící vody vystřikované do studeného moře.

Zjistili, že v temných hlubinách pod více než 1600 metrů tlustým ledem kolem Antarktidy žije víc neznámých druhů než těch, o jejichž existenci už experti věděli.

A v neposlední řadě je opravdovou vědeckou raritou objev podivuhodného korýše vypadajícího jako malý humr, který je pokryt chlupy. Měří asi 15 centimetrů, žije v hlubinách moře a není blízce příbuzný s žádným známým organismem. Vědci, kteří tuto pozoruhodnost objevili již před rokem v jižním Pacifiku, nazvali "nového“ živočicha Kiwa hirsuta, ale říkají mu Yetti.