Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Objevte opravdové Řecko na jednom z dvou set ostrovů

  0:01aktualizováno  0:01
Řecko je místem, kam každoročně míří miliony turistů, aby tu strávili pár dní volna, užili si slunce, pláží, dobrého jídla či si prohlédli antická města. Kromě proslulých letovisek tu můžete ale najít i klidná místa, kde davy turistů nepotkáte.

Dovolenou můžete strávit i na řeckém ostrově Naxos. | foto: Profimedia.cz

Řecko je považováno za kolébku civilizace, antické příběhy - ať ty mytologické nebo skutečné - jsou nabity opravdovými dramaty všech lidských citů, antické umění bez nadsázky dodnes ovlivňuje vše krásné, co se kolem sebe snažíme vytvořit.

A tak není divu, že právě do Řecka míří na dovolenou ročně miliony turistů z celého světa. Na památky tu narazíme na každém kroku od zřícenin po zachovalé chrámy či celá antická města.

Apollonův chrám v Delfách, Řecko

S davy turistů se samozřejmě změnila i celá infrastruktura země, a tak si často po dovolené říkáme -viděli jsme vlastně to pravé Řecko? Potkali jsme vůbec nějakého pravého Řeka? A jak je to s proslulou řeckou pohostinností? Je to onen profesionální přístup v turistických letoviscích?

Nebo jsme v podvědomí čekali něco jiného - usměvavé domorodce hrající na buzuki a popíjející rakiji, tmavooké dívky s barevnými šátky na hlavách a stařenky v černém, mířící do bílého, romanticky osamělého kostelíka...

kostel v Řecku

Naštěstí kromě proslulých turistických letovisek jsou v této zemi téměř dvě stovky obydlených ostrovů a ostrůvků. A tak není nic jednoduššího než vyjet hledat to pravé a nefalšované Řecko právě sem, na polozapomenutá místa, turisty dosud objevená jen malounko.

Podívejte se na místo, kde podle bájí vyrůstal Zeus
Souostroví Kyklady v Egejském moři tvoří celkem 34 ostrovů a ostrůvků. Kyklos znamená řecky "kruh" a název souostroví vychází z toho, že všechny ostrůvky jsou v jakémsi kruhu, za jehož centrum byl považován ostrov Delos, významné náboženské středisko antického Řecka.

Naxos, Řecko

Největším ostrovem je Naxos, velký asi jako Praha. Tady vyrůstal nejvyšší řecký bůh Zeus a právě odsud se vydal na pevninu dobýt Olymp.

Přijíždíte-li lodí k hlavnímu městu ostrova, první, co vás upoutá, je jakési obrovské okno stojící osaměle na vrcholku nad přístavem. "Portara" (brána), jak tento fragment nazývají Řekové, pochází z Apollonova chrámu, který tu stál v 6. století před naším letopočtem.

Naxos, Řecko

Na protilehlém vršku stojí benátská pevnost a kolem ní se rozprostírá staré město, které spolu s pevností nechal postavit benátský dobyvatel Marco Sanudo v roce 1207. Do strmých úzkých uliček starého města se dá jít pouze pěšky, protože Marco jaksi nepočítal s vynálezem automobilu.

Pitoreskní domy z kamenů jsou spojeny tajemnými průchody a malebnými patii, pod arkádami se tísní malé krámky se zeleninou a ovocem, ale i nálevny rakije, řemeslnické dílny i miniaturní umělecké galerie.

Zažijte romantiku na kolech
Zahraniční návštěvníci přijíždějí nejčastěji pravidelnými lodními linkami z některého z vedlejších ostrovů (například z Mykonosu, kde je mezinárodní letiště). A protože většina turistů je pohodlných, tak na Naxu není taková tlačenice, jakou známe například z Kréty či Rhodu.

Naxos, Řecko

Vzhledem k tomu, že je zde krásně slunečno až do konce října, pak nejlepší je přijet právě koncem sezony. Podvečerní atmosféra zdejší přístavní promenády je téměř středověká, i když kolem moře je jedna kavárna a restaurace vedle druhé.

Ve vnitrozemí turisty potkáte skutečně jen zřídka. Nejlepší způsob dopravy je tu kolo. Takové poznávání zeleného ostrova, porostlého vinnou révou a olivovníky, je nejpříjemnější.

I když právě na tomto ostrově je nejvyšší hora celých Kyklad, tisíc metrů měřící Zeus, projížďky civilizací nedotčenou krajinou jsou na fyzičku nenáročné a na psychiku doslova léčivým balzámem.

Zajímavost: Jaká je řecká káva?

Typická řecká kavárna se jmenuje kafenion a jsou to ty malé tmavé místnůstky působící až obskurním dojmem. V turistických střediscích je nenajdete - ty pravé a nefalšované jsou na venkově, ve městech pak spíše ve vedlejších uličkách.

řecká káva

Navenek působí kafenion dosti děsivým dojmem nepříliš čisté špeluňky s pocintanými stolky. Pár židliček je vždycky také venku a na nich celé dny vysedávají ve stínu starší muži s nezbytným cigárkem a sklenkou.

řecká káva

Řecký kafenion je totéž jako obyčejná česká čtyřka.
Jen se tu nepije pivo, ale rakije nebo anýzovka ouzo či pravá řecká káva. V každé vesničce jsou vždy alespoň dva kafeniony. Jeden pro levičáky a druhý pro stoupence pravice.

řecká káva

Většinou bývají těsně vedle sebe. Kromě debat o novinkách ve vesnici a v okolí je tu totiž hlavním tématem politika. Pokud se stanete náhodou svědky politických rozepří mezi dvěma kafeniony, kdy z jedné hospůdky do té druhé, vedlejší lítají posměšky a ironické poznámky, teprve pak jste v tom pravém nefalšovaném Řecku.


Autoři:Nejčtenější

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Experti: Stav českých lesů je i kvůli výkyvům počasí ekologická katastrofa

Na místě hustého lesa zůstává v revíru nové Vrbno na Vítkovsku jen pár...

Za bezprecedentní ekologickou katastrofu označil současný stav lesů náměstek ministerstva životního prostředí Vladimír...

Další z rubriky

Skotský hrad ovládl rozzuřený jezevec, turisté se do sklepení nedostanou

Skotský hrad Craignethan pochází ze 16. století.

Hrad Craignethan, ležící ve Skotsku, musel být částečně uzavřen pro veřejnost poté, co hradní sklepení ovládl zuřivý...

Naříznutý kámen a Kraví jeskyně. Nenápadné, ale skvělé atrakce v Kolumbii

Přírodní úkaz, kterému se říká jednoduše La Piedra - tedy Kámen.

Kolumbie přitahuje návštěvníky především díky plážím a koloniálním městům na karibském pobřeží nebo kávovníkovým...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Najdete na iDNES.cz