Objevte opravdové Řecko na jednom z dvou set ostrovů

  0:01aktualizováno  0:01
Řecko je místem, kam každoročně míří miliony turistů, aby tu strávili pár dní volna, užili si slunce, pláží, dobrého jídla či si prohlédli antická města. Kromě proslulých letovisek tu můžete ale najít i klidná místa, kde davy turistů nepotkáte.

Dovolenou můžete strávit i na řeckém ostrově Naxos. | foto: Profimedia.cz

Řecko je považováno za kolébku civilizace, antické příběhy - ať ty mytologické nebo skutečné - jsou nabity opravdovými dramaty všech lidských citů, antické umění bez nadsázky dodnes ovlivňuje vše krásné, co se kolem sebe snažíme vytvořit.

A tak není divu, že právě do Řecka míří na dovolenou ročně miliony turistů z celého světa. Na památky tu narazíme na každém kroku od zřícenin po zachovalé chrámy či celá antická města.

Apollonův chrám v Delfách, Řecko

S davy turistů se samozřejmě změnila i celá infrastruktura země, a tak si často po dovolené říkáme -viděli jsme vlastně to pravé Řecko? Potkali jsme vůbec nějakého pravého Řeka? A jak je to s proslulou řeckou pohostinností? Je to onen profesionální přístup v turistických letoviscích?

Nebo jsme v podvědomí čekali něco jiného - usměvavé domorodce hrající na buzuki a popíjející rakiji, tmavooké dívky s barevnými šátky na hlavách a stařenky v černém, mířící do bílého, romanticky osamělého kostelíka...

kostel v Řecku

Naštěstí kromě proslulých turistických letovisek jsou v této zemi téměř dvě stovky obydlených ostrovů a ostrůvků. A tak není nic jednoduššího než vyjet hledat to pravé a nefalšované Řecko právě sem, na polozapomenutá místa, turisty dosud objevená jen malounko.

Podívejte se na místo, kde podle bájí vyrůstal Zeus
Souostroví Kyklady v Egejském moři tvoří celkem 34 ostrovů a ostrůvků. Kyklos znamená řecky "kruh" a název souostroví vychází z toho, že všechny ostrůvky jsou v jakémsi kruhu, za jehož centrum byl považován ostrov Delos, významné náboženské středisko antického Řecka.

Naxos, Řecko

Největším ostrovem je Naxos, velký asi jako Praha. Tady vyrůstal nejvyšší řecký bůh Zeus a právě odsud se vydal na pevninu dobýt Olymp.

Přijíždíte-li lodí k hlavnímu městu ostrova, první, co vás upoutá, je jakési obrovské okno stojící osaměle na vrcholku nad přístavem. "Portara" (brána), jak tento fragment nazývají Řekové, pochází z Apollonova chrámu, který tu stál v 6. století před naším letopočtem.

Naxos, Řecko

Na protilehlém vršku stojí benátská pevnost a kolem ní se rozprostírá staré město, které spolu s pevností nechal postavit benátský dobyvatel Marco Sanudo v roce 1207. Do strmých úzkých uliček starého města se dá jít pouze pěšky, protože Marco jaksi nepočítal s vynálezem automobilu.

Pitoreskní domy z kamenů jsou spojeny tajemnými průchody a malebnými patii, pod arkádami se tísní malé krámky se zeleninou a ovocem, ale i nálevny rakije, řemeslnické dílny i miniaturní umělecké galerie.

Zažijte romantiku na kolech
Zahraniční návštěvníci přijíždějí nejčastěji pravidelnými lodními linkami z některého z vedlejších ostrovů (například z Mykonosu, kde je mezinárodní letiště). A protože většina turistů je pohodlných, tak na Naxu není taková tlačenice, jakou známe například z Kréty či Rhodu.

Naxos, Řecko

Vzhledem k tomu, že je zde krásně slunečno až do konce října, pak nejlepší je přijet právě koncem sezony. Podvečerní atmosféra zdejší přístavní promenády je téměř středověká, i když kolem moře je jedna kavárna a restaurace vedle druhé.

Ve vnitrozemí turisty potkáte skutečně jen zřídka. Nejlepší způsob dopravy je tu kolo. Takové poznávání zeleného ostrova, porostlého vinnou révou a olivovníky, je nejpříjemnější.

I když právě na tomto ostrově je nejvyšší hora celých Kyklad, tisíc metrů měřící Zeus, projížďky civilizací nedotčenou krajinou jsou na fyzičku nenáročné a na psychiku doslova léčivým balzámem.

Zajímavost: Jaká je řecká káva?

Typická řecká kavárna se jmenuje kafenion a jsou to ty malé tmavé místnůstky působící až obskurním dojmem. V turistických střediscích je nenajdete - ty pravé a nefalšované jsou na venkově, ve městech pak spíše ve vedlejších uličkách.

řecká káva

Navenek působí kafenion dosti děsivým dojmem nepříliš čisté špeluňky s pocintanými stolky. Pár židliček je vždycky také venku a na nich celé dny vysedávají ve stínu starší muži s nezbytným cigárkem a sklenkou.

řecká káva

Řecký kafenion je totéž jako obyčejná česká čtyřka.
Jen se tu nepije pivo, ale rakije nebo anýzovka ouzo či pravá řecká káva. V každé vesničce jsou vždy alespoň dva kafeniony. Jeden pro levičáky a druhý pro stoupence pravice.

řecká káva

Většinou bývají těsně vedle sebe. Kromě debat o novinkách ve vesnici a v okolí je tu totiž hlavním tématem politika. Pokud se stanete náhodou svědky politických rozepří mezi dvěma kafeniony, kdy z jedné hospůdky do té druhé, vedlejší lítají posměšky a ironické poznámky, teprve pak jste v tom pravém nefalšovaném Řecku.


Autoři:

Nejčtenější

Therme Erding. Největší termály na světě máme u sousedů

Therme Erding

Pokud existují lázně, kde mají nejvíc netradičních nápadů, pak jsou to bezesporu Therme Erding. Lokalita, kterou zatím...

Znáte Česko? Vyzkoušejte si kvíz a soutěžte o atlas

Pražský hrad - chrám sv. Víta. Ukázka z encyklopedie Český atlas

Atlasy a encyklopedie se v knihovnách nikdy neztratí. Zkuste si náš vědomostní kvíz o památkách a zajímavostech Česka....

Ztroskotání na ostrově. Češi radí Čechům, jak si zachránit život

V 1.díle seriálu CESTUJ BEZPEČNĚ se dozvíte, jak přežít na opuštěném ostrově

Stačí málo a vaše romantická dovolená v jihovýchodní Asii se může změnit v menší hororový film. Ztroskotání na...

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností...

Pražský hrad otevře Dům sokolníka, utajenou budovu u jízdárny

Dům sokolníka na Pražském hradě pochází z druhé poloviny 16. století.

I na Pražském hradě, nejnavštěvovanějším místě v celém Česku, jsou místa skrytá očím běžných turistů. Jedním z nich je...

Další z rubriky

Na konci roku chtějí Češi do Paříže, Londýna nebo za teplem do Dubaje

Vánoční Paříž je letos nejoblíbenější destinací Čechů

Kam nejraději lítají Češi na konci roku? Nejčastějšími destinacemi v období Vánoc a Nového roku je Paříž, Londýn,...

Boj proti davům: vstupné do Tádž Mahalu zdražilo o 400 procent

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Indická vláda zdražila vstupné do klenotu Tádž Mahal o 400 procent. Opatření zavedla pro domácí návštěvníky. Jde o...

Turistický svět objevuje Srbsko. Nejvíce se v zemi líbí Číňanům

Bělěhrad je jako tavící kotel Balkánského poloostrova. Nebude to trvat dlouho a...

Srbsko letos čeká rekordní příjmy z turistiky. Podle ministra obchodu, cestovního ruchu a telekomunikací Rasima Ljajiče...

Najdete na iDNES.cz