Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Objevte magickou atmosféru ostrova Lanzarote

  0:01aktualizováno  0:01
Pokud se chystáte objevovat krásy Kanárských ostrovů a toužíte po neopakovatelných zážitcích a překrásných vzpomínkách, potom určitě navštivte ostrov Lanzarote. Tvoří ho jedinečná krajina, blízko břehů se nacházejí ostrůvky a útesy a pláže tu jsou široké s bílým, zlatým nebo černým pískem.

Lanzarote vás zajisté okouzlí svou magickou atmosférou a fascinuje jedinečností přírodní scenérie. | foto: CK Fischer

Při svých výletech můžete poznat pocit člověka, který se ocitl na místě, kam ještě nikdy nikdo nevkročil. Zvláštním protikladem poklidného venkovského života je tajemná krajina se zřetelnými stopami vulkanické činnosti.

Na ostrově se nachází více než 100 vulkánů a zhruba 300 kráterů. Charakteristický je kontrast nízkých bílých domečků s barvou lávy. Obyvatelé Lanzarote se zřejmě poučili z chyb sousedních ostrovů Gran Canarie a Tenerife a drží se zde zásady, že malé je krásné a že člověk by měl žít v souladu s přírodou.

Lanzarote - La Geía

Právě pro tento ostrov typická a velmi zajímavá architektura ovlivněná talentem lanzarotského umělce Césara Manriquea. Jeho architektura je příkladem snahy o zachování původního rázu ostrova bez velkých rušných letovisek a výškových budov.

Po celém ostrově najdete rozeseta díla tohoto světově proslulého malíře, sochaře a architekta, která jsou symbiózou umění a přírody. K prohlédnutí lákají především Jameos del Agua a vila v Tahiche, kde můžete obdivovat, jak Manrique dokázal dokonale využít přírodní útvary v lávových polích a jeskyních.

Lanzarote - Playa Papagayo

Za návštěvu jistě stojí i unikátní stavby, které Manrique navrhl a projevil se tak jako velký mistr vyhlídek, a to restaurace Mirador del Río s nádhernou vyhlídkou na La Graciosu a ostatní ostrůvky Chinijského souostroví ležící u severních břehů Lanzarote a také restaurace El Diablo s výhledem na magické Montaňas del Fuego (Ohňové hory) nacházející se v národním parku Timanfaya.

Neměli byste také zapomenout navštívit národní park. Tam po ukázce několika geocentrických pokusů totiž zmizí vaše poslední pochybnosti o tom, zda jsou sopky již vyhaslé či nikoli. Dalším výjimečným přírodním úkazem jsou lávové jeskyně Cueva de los Verdes se zrcadlovým jezerem hlubokým pouze 20 centimetrů, která však vytváří optický klam vzbuzující dojem hloubky.

Lanzarote - El Golfo

To ale není vše, El Golfo je unikátní zelené laguna (sopečného původu) na mořském břehu, uprostřed pláže z černého písku. 

Zvláštní barva je způsobena specifickými mikroorganismy a řasami, které v laguně žijí. A do třetice světově výjimečná krajina La Gería, kde se unikátním způsobem pěstuje lanzarotské víno.

Lanzarote - La Gería

Vinná réva roste v lávovém štěrku a písku, v trychtýřích, v nichž se udržuje vláha a zvláštní mikroklima. Na ochranu před vysušujícími větry z Afriky byly tyto minitrychtýře dokola obestavěny malými kruhovými hradbičkami.

Ostrov Lanzarote, který obklopuje poměrně klidný oceán, má 87 pláží s bílým, zlatým nebo černým pískem.

Playa - Lanzarote

V letoviscích Playa Blanca, Puerto del Carmen a Costa Teguise Vám pláže poskytnou veškeré zázemí, pohodlí a vodní radovánky, včetně vodních sportů.

Hledáte-li soukromí a klid, vydejte se na pláže Papagayo v chráněném území Los Ajaches na jihu ostrova nebo na pláž Famara rozkládající se pod nejvyššími vrcholky ostrova na západním pobřeží. Ta je velice oblíbená u sportovců, kteří aktivně provozují surfing, windsurfing či kiteboarding.

Lanzarote - Playa Papagayo

Na ostrově se také pořádá kvalifikace na triatlon Ironmana, jehož finále se koná na Havajských ostrovech.

Děti na ostrově Lanzarote určitě ocení návštěvu vodního parku v Costa Teguise nebo zoologické zahrady Rancho Texas Park s vystoupeními cvičených papoušků, dravých ptáků a krokodýlů.
Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Skotský hrad ovládl rozzuřený jezevec, turisté se do sklepení nedostanou

Skotský hrad Craignethan pochází ze 16. století.

Hrad Craignethan, ležící ve Skotsku, musel být částečně uzavřen pro veřejnost poté, co hradní sklepení ovládl zuřivý...

Je třeba zabít Hitlera. Výlet do Vlčího doupěte, kde se měl změnit svět

Hitlerův bunkr měl šest metrů silné zdi a osm metrů silný strop.

Věčný stín, vlhko a miliony komárů. Tak působí na první pohled rozlehlý listnatý les, v jehož středu se nacházejí...

Začínají Bratislavské městské dny 2018, nabídnou videomapping i ostrov Sihoť

Bratislavský hrad je po právu hlavní dominantou.

Oblíbené Bratislavské městské dny, které každoročně přilákají do ulic hlavního města Slovenska tisíce lidí, se konají...

Najdete na iDNES.cz