Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Objevte magickou atmosféru ostrova Lanzarote

  0:01aktualizováno  0:01
Pokud se chystáte objevovat krásy Kanárských ostrovů a toužíte po neopakovatelných zážitcích a překrásných vzpomínkách, potom určitě navštivte ostrov Lanzarote. Tvoří ho jedinečná krajina, blízko břehů se nacházejí ostrůvky a útesy a pláže tu jsou široké s bílým, zlatým nebo černým pískem.

Lanzarote vás zajisté okouzlí svou magickou atmosférou a fascinuje jedinečností přírodní scenérie. | foto: CK Fischer

Při svých výletech můžete poznat pocit člověka, který se ocitl na místě, kam ještě nikdy nikdo nevkročil. Zvláštním protikladem poklidného venkovského života je tajemná krajina se zřetelnými stopami vulkanické činnosti.

Na ostrově se nachází více než 100 vulkánů a zhruba 300 kráterů. Charakteristický je kontrast nízkých bílých domečků s barvou lávy. Obyvatelé Lanzarote se zřejmě poučili z chyb sousedních ostrovů Gran Canarie a Tenerife a drží se zde zásady, že malé je krásné a že člověk by měl žít v souladu s přírodou.

Lanzarote - La Geía

Právě pro tento ostrov typická a velmi zajímavá architektura ovlivněná talentem lanzarotského umělce Césara Manriquea. Jeho architektura je příkladem snahy o zachování původního rázu ostrova bez velkých rušných letovisek a výškových budov.

Po celém ostrově najdete rozeseta díla tohoto světově proslulého malíře, sochaře a architekta, která jsou symbiózou umění a přírody. K prohlédnutí lákají především Jameos del Agua a vila v Tahiche, kde můžete obdivovat, jak Manrique dokázal dokonale využít přírodní útvary v lávových polích a jeskyních.

Lanzarote - Playa Papagayo

Za návštěvu jistě stojí i unikátní stavby, které Manrique navrhl a projevil se tak jako velký mistr vyhlídek, a to restaurace Mirador del Río s nádhernou vyhlídkou na La Graciosu a ostatní ostrůvky Chinijského souostroví ležící u severních břehů Lanzarote a také restaurace El Diablo s výhledem na magické Montaňas del Fuego (Ohňové hory) nacházející se v národním parku Timanfaya.

Neměli byste také zapomenout navštívit národní park. Tam po ukázce několika geocentrických pokusů totiž zmizí vaše poslední pochybnosti o tom, zda jsou sopky již vyhaslé či nikoli. Dalším výjimečným přírodním úkazem jsou lávové jeskyně Cueva de los Verdes se zrcadlovým jezerem hlubokým pouze 20 centimetrů, která však vytváří optický klam vzbuzující dojem hloubky.

Lanzarote - El Golfo

To ale není vše, El Golfo je unikátní zelené laguna (sopečného původu) na mořském břehu, uprostřed pláže z černého písku. 

Zvláštní barva je způsobena specifickými mikroorganismy a řasami, které v laguně žijí. A do třetice světově výjimečná krajina La Gería, kde se unikátním způsobem pěstuje lanzarotské víno.

Lanzarote - La Gería

Vinná réva roste v lávovém štěrku a písku, v trychtýřích, v nichž se udržuje vláha a zvláštní mikroklima. Na ochranu před vysušujícími větry z Afriky byly tyto minitrychtýře dokola obestavěny malými kruhovými hradbičkami.

Ostrov Lanzarote, který obklopuje poměrně klidný oceán, má 87 pláží s bílým, zlatým nebo černým pískem.

Playa - Lanzarote

V letoviscích Playa Blanca, Puerto del Carmen a Costa Teguise Vám pláže poskytnou veškeré zázemí, pohodlí a vodní radovánky, včetně vodních sportů.

Hledáte-li soukromí a klid, vydejte se na pláže Papagayo v chráněném území Los Ajaches na jihu ostrova nebo na pláž Famara rozkládající se pod nejvyššími vrcholky ostrova na západním pobřeží. Ta je velice oblíbená u sportovců, kteří aktivně provozují surfing, windsurfing či kiteboarding.

Lanzarote - Playa Papagayo

Na ostrově se také pořádá kvalifikace na triatlon Ironmana, jehož finále se koná na Havajských ostrovech.

Děti na ostrově Lanzarote určitě ocení návštěvu vodního parku v Costa Teguise nebo zoologické zahrady Rancho Texas Park s vystoupeními cvičených papoušků, dravých ptáků a krokodýlů.Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Králi se nesměje a dětem nesahá na hlavu. Na co dávat pozor v Thajsku

Thajsko se stává oblíbenou zimní destinací. Dávejte si však pozor, abyste...

Přibývá lidí, kteří si krátké evropské dny a studenou zimu jedou zpříjemnit do exotických destinací. K nejoblíbenějším...

Najdete na iDNES.cz