Objevte krásu vánoční Telče

Každý z nás má své vánoční rituály a zvyklosti, které udržuje s posvátnou úctou rok co rok. O většině z nich bychom se asi nedočetli ani v národopisných pojednáních, ani v učebnicích. Někdo si potrpí na štědrovečerní koupel, další chodí zapálit svíčku na hrob svému blízkému, jiný vytáhne zaprášený hudební nástroj a zkouší zahrát Štědrej večer nastal. Někdo se naopak zachumlá do kožíšku a vyrazí na posvátnou cestu svým městem či vesnicí. Pokud se vydáte do Telče, nabídne se vám procházka téměř pohádková.

Město Telč na Vysočině nabízí poetickou procházku svými zasněženými uličkami, při které se můžete vrátit o pár set let zpět či nahlédnout do okénka současnosti. Stačí, když se vydáte na náměstí Zachariáše z Hradce. To tvoří jednu z hlavních dominant města, které bylo v roce 1992 zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO. Náměstí vzniklo z městského jádra. Na jeho území začaly vznikat první gotické stavby, obklopující protáhlé tržiště. V polovině 16. století pak jeho ráz výrazně ovlivnil duch renesanční architektury. Ovšem původní gotický tvar náměstí i celého města je dodnes patrný, a i přes řadu zásahů se jeho podoba výrazněji neproměnila.

K jeho působivému vzhledu přispívá i mariánský sloup (dílo Davida Liparta z roku 1720), kašny, sochy či městské brány. Pokud chcete poznat nejen město Telč, ale i jeho historii a zvyky, navštivte Muzeum Vysočiny, které se nachází v jihozápadním křídle státního zámku. Bylo založeno již v roce 1897 a patří k nejstarším svého druhu na jihozápadní Moravě. Ve svátečních dnech nejvíce láká svým rozměrným a pohyblivým betlémem manželů Vostrých. Pochází z poloviny devatenáctého století a dodnes na něm můžeme obdivovat jesličky, královské paláce s baňatými věžemi či daráčky" (skupinka postaviček, která přináší dárky Ježíškovi).

Nezapomeňte též na trojrozměrný model města Telče z roku 1895. Ten nabízí návštěvníkům zajímavou možnost srovnání se skutečností počátku 21. století. Muzeum má na Štědrý den otevřeno od 9 do 15.00 a poté až do 31.12 denně od 9 do 16 hodin. Vaše vánoční pouť však nemusí skončit v telčském mobiliáři. Můžete se podívat do vstupní síně radnice, kde je až do čtyřiadvacátého ledna instalována expozice Kámen a šperk. Jsou zde vystaveny šperky Veroniky Habermannové na fotografiích Karla Křížka.

Nebo své kroky nasměrujte k farnímu kostelu sv. Jakuba. Tato dvoulodní gotická stavba, stará více než šest století, přivítá o půlnoci 24. prosince chrámový sbor, který přednese Vánoční mši Jana Evangelisty Kypty. O den později stojí za to si přivstat a vyslechnout zde v 9 hodin Vánoční mši Jakuba Jana Ryby Hej, mistře" v podání pěveckého sboru Cordia.