Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Objevte krásu vánoční Telče

  13:50aktualizováno  13:50
Každý z nás má své vánoční rituály a zvyklosti, které udržuje s posvátnou úctou rok co rok. O většině z nich bychom se asi nedočetli ani v národopisných pojednáních, ani v učebnicích. Někdo si potrpí na štědrovečerní koupel, další chodí zapálit svíčku na hrob svému blízkému, jiný vytáhne zaprášený hudební nástroj a zkouší zahrát Štědrej večer nastal. Někdo se naopak zachumlá do kožíšku a vyrazí na posvátnou cestu svým městem či vesnicí. Pokud se vydáte do Telče, nabídne se vám procházka téměř pohádková.

Město Telč na Vysočině nabízí poetickou procházku svými zasněženými uličkami, při které se můžete vrátit o pár set let zpět či nahlédnout do okénka současnosti. Stačí, když se vydáte na náměstí Zachariáše z Hradce. To tvoří jednu z hlavních dominant města, které bylo v roce 1992 zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO. Náměstí vzniklo z městského jádra. Na jeho území začaly vznikat první gotické stavby, obklopující protáhlé tržiště. V polovině 16. století pak jeho ráz výrazně ovlivnil duch renesanční architektury. Ovšem původní gotický tvar náměstí i celého města je dodnes patrný, a i přes řadu zásahů se jeho podoba výrazněji neproměnila.

K jeho působivému vzhledu přispívá i mariánský sloup (dílo Davida Liparta z roku 1720), kašny, sochy či městské brány. Pokud chcete poznat nejen město Telč, ale i jeho historii a zvyky, navštivte Muzeum Vysočiny, které se nachází v jihozápadním křídle státního zámku. Bylo založeno již v roce 1897 a patří k nejstarším svého druhu na jihozápadní Moravě. Ve svátečních dnech nejvíce láká svým rozměrným a pohyblivým betlémem manželů Vostrých. Pochází z poloviny devatenáctého století a dodnes na něm můžeme obdivovat jesličky, královské paláce s baňatými věžemi či daráčky" (skupinka postaviček, která přináší dárky Ježíškovi).

Nezapomeňte též na trojrozměrný model města Telče z roku 1895. Ten nabízí návštěvníkům zajímavou možnost srovnání se skutečností počátku 21. století. Muzeum má na Štědrý den otevřeno od 9 do 15.00 a poté až do 31.12 denně od 9 do 16 hodin. Vaše vánoční pouť však nemusí skončit v telčském mobiliáři. Můžete se podívat do vstupní síně radnice, kde je až do čtyřiadvacátého ledna instalována expozice Kámen a šperk. Jsou zde vystaveny šperky Veroniky Habermannové na fotografiích Karla Křížka.

Nebo své kroky nasměrujte k farnímu kostelu sv. Jakuba. Tato dvoulodní gotická stavba, stará více než šest století, přivítá o půlnoci 24. prosince chrámový sbor, který přednese Vánoční mši Jana Evangelisty Kypty. O den později stojí za to si přivstat a vyslechnout zde v 9 hodin Vánoční mši Jakuba Jana Ryby Hej, mistře" v podání pěveckého sboru Cordia.

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

VIDEO: To je sešup! Sjeli jsme z Dlouhých strání na koloběžce

Po komunikaci jezdí i autobusy, člověk se proto musí držet vpravo.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách už neskýtá jen úžasný výhled od horní nádrže. Užijí si tu i...

S balonem do oblak. Co všechno musí pilot zkontrolovat před startem?

Příprava horkovzdušného balonu ke startu

Ve čtvrtém díle seriálu S balonem do oblak vás seznámíme se všemi kroky, které musí pilot provést, než se vůbec dostane...

Najdete na iDNES.cz