Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obec otevřela cyklostezku

  15:45aktualizováno  15:45
Strach z velkého provozu na silnici mezi Poděbrady a Nymburkem už nemusejí mít výletníci ani lidé, kteří jezdí na kole pravidelně do Nymburka za prací. Minulý pátek totiž kovanický obecní úřad slavnostně otevřel novou cyklostezku. Vede od sportovního centra na okraji Nymburka do Kovanic, kde se napojuje na obecní silnici a u hospody pokračuje kolem fotbalového hřiště až do Chvalovic. Obecní úřad uvažuje společně s poděbradskou radnicí o tom, že stezka jednou povede podél Labe až do lázeňského města.

Během příštích let by se tak mohly spojit cyklostezky na pravém i levém břehu řeky a v cyklisticky ideální rovinaté krajině mezi Nymburkem a Poděbrady by vznikl jeden velký okruh. Myšlenka prodloužit stezku z Nymburka až do Chvalovic byla podle starosty Jaroslava Krále stará skoro pět let. Její uskutečnění ale kromě peněz bránilo několik technických problémů, jedním z nich bylo například přemostění slepého labského ramena u Chvalovic.

"Řekli jsme si, že je to dobrý nápad, který je potřeba podpořit. Hlavní silnice do Nymburka je hodně frekventovaná a cyklisti se na ní necítí moc bezpečně. Když tedy byla možnost dostat peníze od státu, chtěli jsme toho využít," vysvětlil Král. Loni proto obec požádala o příspěvek ze státního fondu dopravní infrastruktury, u něhož uspěla. Její projekt byl dokonce úředníky označen za nejlepší. Z fondu tak dostala 650 tisíc, dalších 300 tisíc uvolnila ze svého rozpočtu.

I s prostřední částí, která bude dokončena příští rok, bude celá akce stát 2,5 milionu korun. Stezka má asfaltový povrch a je označená cyklistům dobře známými žlutými značkami. Nechybí ani informační tabule o současnosti a historii Kovanic. Obec má ale ještě další plány, jak vyjít příznivcům cyklistiky vstříc. Má už plán na vybudování další, přibližně dvoukilometrové cyklostezky, která povede podél Labe až na kraj Chvalovic. "Znovu chceme požádat stát o příspěvek," potvrdil Král. Celý projekt je ale ještě smělejší.

Z Chvalovic by stezka jednou mohla vést až do Poděbrad. Městští zastupitelé před dvěma týdny vyčlenili z rozpočtu peníze na zaměření a na projekt. "Jak to bude s realizací, to se uvidí až podle toho, jak by měla být podle projektu celá akce nákladná. Právě na penězích záleží nejvíc," podotkl poděbradský starosta Jozef Ďurčanský. Podle jedné varianty by se stezka mohla napojit na silnici vedoucí k Jezeru, podle druhé verze by vedla podél Labe až k elektrárně. U jejího jezu chce navíc město v budoucnu postavit lávku pro pěší a pro cyklisty. Z Poděbrad do Nymburka už cyklostezka po opačném břehu vede. "Obě stezky by se proto jednou mohly spojit a vytvořit jeden velký okruh," dodal starosta Ďurčanský.

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Lekce z dějepisu za tisícovku. Otestovali jsme hrady a zámky pro rodiny

Zámek Telč

Dopřejte si v létě kromě koupání i atraktivní výlet do historie. MF DNES navštívila patnáct památek, aby zjistila, jaké...

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Najdete na iDNES.cz