O zakázaném smíchu

Černá Hora zatím poslední bývalá svazová republika, která ještě neopustila jugoslávskou federaci. Napětí je však patrné na každém kroku a zintenzivnilo v okamžiku, kdy černohorské úřady vyhlásily bojkot nadcházejících prezidentských voleb. Pokud by Srbové přišli o Černou Horu, znamenalo by to, že by přišli i o poslední přístup k Jadranu. A to je věc, které se pravděpodobně nevzdají jen tak lehko. Černá Hora se zapojila do nedávné války proti sousednímu Chorvatsku.

"Politika je svinstvo ať je to kdekoli. Manželka pochází z Dubrovníku, ale už od války nesmíme překročit hranice. Vazby s našimi přáteli v Chorvatsku jsou zpřetrhány, občas si sice zatelefonujeme, ale každý se bojí mluvit. Všechno je chladnější a všem je nám z toho smutno," nostalgicky vypráví náš ubytovatel Darko v přímořském letovisku Herceg Novi. Za nocleh si účtuje 8 až 10 německých marek na osobu.

Herceg Novi
Přímořské letovisko vzdálené 10 kilometrů od chorvatských hranic. Na mořském pobřeží jsou zbudovány převážně betonové pláže s patnáctikilometrovou kolonádou plnou restaurací, barů a kaváren. V pouličních stáncích je možné levně nakoupit americké cigarety, v obchodech značkové oblečení i elektroniku. Oficiálním platidlem je německá marka, neexistují směnárny. Ubytování je možné zajistit si v soukromí v rozmezí od pěti do dvaceti marek za noc. Penziony jsou označeny viditelnou značkou SOBE – ZIMMER. Ve městě se nachází zachovalý hrad a několik kostelů. Herceg Novi leží na úpatí krásných hor, do kterých se však nedoporučuje podnikat výlety. Policie i vojsko jsou neustále v pohotovosti.

"V Černé Hoře neexistuje měna. Výplaty, důchody a všechny platby jsou v německých markách. V Srbsku mají dináry, ale tady existuje pouze marka. Přitom měsíční příjem se pohybuje zhruba v rozmezí dvou set až čtyř set marek, což není zrovna příliš."

Na kolonádě narážíme na každém kroku na stánek s pašovanými americkými cigaretami, přičemž jedna krabička stojí marku dvacet. Výlohy obchodů jsou přeplněny značkovým zbožím za směšné ceny, pivo teče proudem a moderní muzika burácí. Před honosnými hotely parkují stříbrné mercedesy a BMW převážně s bělehradskými poznávacími značkami. Na promenádě vyhrává jazzová kapela, kterou sledují desítky lidí oblečených do obleků Levis, či Versace.

Nikdo se neusmívá, všichni sledují pouze toho druhého, jak se tváří, co má na sobě a jakým autem přijel. "Černohorci jsou známi tím, že každý muž u sebe má střelnou zbraň. Je to takový zvyk z historie, který stále udržují. Proto jakýmkoli způsobem provokovat jejich trpělivost se určitě nevyplatí," pokračuje Darko v popisu mentality místních obyvatel. On ani desetitisíce normálních lidí zejména z vnitrozemí jugoslávské republiky si mořského pobřeží příliš užít nemohou. "Je to tady všechno hodně drahé a jezdí sem hlavně zbohatlíci, kteří jsou s režimem zajedno. Pro normální smrtelníky to tady není."

 

 


Černohorské pobřeží patří k nejčistším v Evropě.

Černá Hora - hovoří se o ní jako o dalším turistickém ráji na Zemi.

Romantická krajina - lákadlo Černé Hory.

Bez moře by se Srbové neobešli.