O Vánocích budou sjezdovky bílé

aktualizováno 
Sněžení v minulých dnech zachránilo v Česku i Alpách vánoční lyžovačku. V Rakousku místy napadlo až 70 cm sněhu, na našich horách přibyla 10 - 20cm vrstva prašanu. Teploty pod bodem mrazu navíc dovolují přisněžovat uměle. Velká česká střediska zahajují provoz už nyní, ale všechny sjezdovky se ještě neotevřou; podobně jsou na tom i Alpy.

Česko: začíná sezona
Domácí hory se ocitly pod souvislou vrstvou několika málo desítek centimetrů sněhu, do níž přibývá sníh technický.

Špindlerův Mlýn má na tratích ve Svatém Petru už 50cm pokrývku. Od pátku by se mělo jezdit i na Medvědíně a na Hromovce. Omezený provoz na kratších vlecích mají Harrachov, Rokytnice a Herlíkovice. V Peci se rozjedou Zahrádky a od víkendu i nová 4sedačka Hnědý vrch. Nejdelší sjezd si mohou lyžaři dopřát už nyní na Černé hoře v Janských Lázních - 3 km.

V Jizerských horách se intenzivně zasněžuje, od pátku se bude lyžovat v Zásadě a už týden fungují Rejdice.

V Orlických horách je pod technickým sněhem červená sjezdovka v Říčkách a v provozu jsou i dva vleky v Deštném.

Jesenický Praděd dosud sezónu nezahájil, zato v Ramzové už mají otevřeny všechny tratě. Beskydská Bílá a Soláň zahájí omezený provoz o víkendu.

Na své si přijdou i lyžaři na Šumavě. V provozu je nová lanovka na Lipně, na Zadově se dá jezdit v areálu Kobyla a na Špičáku funguje sjezdovka Lubák.

Krušné hory zatím lyžovačku nezahájily, ale v sobotu se rozjedou vleky na Bouřňáku.

Pokud se chystáte dát si na sjezdovkách do těla ještě před Vánoci, podívejte se, jaké bude počasí - ZDE.

partner přílohy

Slovensko: také se dočkalo sněhu
Podobné jako v Česku je to se sněhem i u našich východních sousedů. Napadlo 10 - 20 cm, celkem leží na tratích maximálně 50 cm (Ružomberok, Donovaly). V Donovalech pojedou 4 vleky a o víkendu 20. -21. 12. budou děti moci lyžovat zdarma (v doprovodu rodiče).

Na Štrbském plese se lyžuje na svahu Interski, v Roháčích ve Spálené dolině na 400m vleku. V Jasenské dolině jezdí rovněž kratší vleky. Rozsáhlejší nabídku bude mít od soboty pravděpodobně jen Ružomberok, kde se roztočí 4sedačka a všechny vleky.

Německo: aspoň něco
Německá střediska zahájí provoz většinou o tomto víkendu, ale nabídka tratí zůstane s výjimkou Zugspitze omezená.

Rakousko: situace se zlepšuje
Od minulého víkendu napadlo v Rakousku až 70 cm prachového sněhu a dobré podmínky pro lyžování jsou i v některých níže položených střediscích. O tomto víkendu se rozjedou téměř všechna střediska - některá v plném provozu, jiná jen se zlomkem otevřených sjezdovek.

O lyžování jsme v poslední době napsali

Na lyže do Itálie: co vás čeká?

Wallis: Mekka evropského lyžování

Na lyže k sousedům do Vrátné doliny

Čtenář iDNES kupuje carvingové lyže

Nejdražší hory v Česku jsou Krkonoše

SKIPORADNA

Nejlepší podmínky stále panují na ledovcích a v nejvyšších areálech. Většina tratí bude v provozu v St. Antonu (až 150 cm) nebo v Ischglu (až 145 cm).

Salcburský lyžařský svět Amadé nabídne necelou polovinu tratí, ale třeba ve Flachau nebo v oblasti Hochkönig Winterreich budou o víkendu v provozu všechny lanovky a vleky. Polovina areálu funguje také v tyrolském Serfaus-Fiss-Ladis (až 110 cm).

Naproti tomu v Kitzbühelu je dosud v provozu jen desetina tratí, velmi omezeně se lyžuje také v rozsáhlé oblasti Wilder Kaiser (Brixental).

Itálie: v provozu většina tratí
Italská střediska mají ve svých horních partiích dobrou vrstvu jednoho až dvou metrů sněhu. Asi tři čtvrtiny sjezdovek otevřených mají Cervinia (až 200 cm) a Courmayer (až 100 cm), dvě třetiny na Mléčné dráze v okolí Sestriére.

V Dolomitech je v současné době možné lyžovat na 800 km ze 1.220 km, o víkendu se otevřou i všechny dosud stojící lanovky. Až na pá výjimek jsou otevřené i všechny tratě na Tonale, v Madonně di Campiglio a v Marillevě-Folgaridě. Kvalitní lyžařské podmínky skýtají rovněž střediska Alta Valtelliny (až 200 cm) - Livigno, Bormio a Santa Caterina, kde je v provozu většina vleků.

Švýcarsko: ještě čeká na víc sněhu
Horší sněhové podmínky má dosud Švýcarsko, na svazích leží vesměs okolo 50 cm sněhu. Výjimkou jsou některá vysoko položená střediska jako Davos nebo Andermatt, na jejichž vrcholech pokrývka přesahuje metr a půl.

Největší procento tratí je v provozu v oblasti Engadin (230 ze 350 km) nebo v Saas Fee (50 ze 100 km). Třetina sjezdovek jezdí v Zermattu, slušné podmínky jsou také v Jungfrau. Naproti tomu třeba Lenzerheide otevřelo zatím jen desetinu tratí, podobné je to i v okolí Davosu.

Francie: skromné lyžování
Francouzské Alpy zatím sněhově živoří, za posledních několik dní připadlo jen 10 - 20 cm sněhu, a to ještě jen v severnějších střediscích. Celkově se sněhová pokrývka vesměs pohybuje mezi půl až jedním metrem. Pouze omezený lyžařský provoz hlásí i všechna známá střediska jako Courchevel, La Plagne nebo Flaine. Zhruba polovina vleků už funguje v Tignes a Val Thorens, o něco více v Serre Chevallier a Puy St. Vincent.

Autoři:

Nejčtenější

Kde je nejlepší lyžování v Alpách? Vybrali jsme 10 super středisek

Chamonix

Vybrat nejlepší lyžařská střediska Alp není snadné. Kritériem našeho žebříčku je hlavně velikost propojených lyžařských...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Výhodné skipasy, nové atrakce. Velký přehled novinek v rakouských Alpách

Výhled z Rifflsee směrem k ledovci

Tolik zahraničních i místních turistů, kolik do rakouských Alp přijelo v minulé zimní sezóně, tu ještě nikdy...

Smutný symbol války v Jugoslávii. Unikátní most rozstříleli před 25 lety

Hercegovský Mostar. Plocha předválečné občiny (zhruba náš okres, resp....

Více než čtyři století byl Stari most neodmyslitelnou součástí hercegovského Mostaru. Přitahoval nejen odvážlivce...

VIDEO: Žebřík do nebe. Nová atrakce v Rakousku pro milovníky adrenalinu

V rakouských alpách postavili „žebřík do nebe“

Rakouskou oblast Gosaukamm znají hlavně horolezci. Nově si tu mohou všichni zájemci o dobrodružství vychutnat výstup po...

Další z rubriky

Rekordní lavina v Krkonoších: za 48 vteřin se utrhlo 50 tisíc tun sněhu

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

Přesně před padesáti lety se odehrálo největší lavinové neštěstí v moderní historii Krkonoš. Kolem poledne 20. března...

Drsný svět českých hor. Projížďka hřebenem Jeseníků na backcountry lyžích

Osamělý lyžař u Petrových kamenů

Drsný svět Jeseníků, po Krkonoších druhého nejvyššího pohoří České republiky, najdeme v nejsevernějším cípu Moravy při...

Kde je nejlepší lyžování v Alpách? Vybrali jsme 10 super středisek

Chamonix

Vybrat nejlepší lyžařská střediska Alp není snadné. Kritériem našeho žebříčku je hlavně velikost propojených lyžařských...

Najdete na iDNES.cz