Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O svátcích vleky většinou pojedou

  10:41aktualizováno  10:41
Přestože zažily západní část Krkonoš a Jizerské hory zatím jenom jednu vydatnější vánici, většina vleků ve velkých sportovních areálech o Vánocích pojede. Lyžařská střediska se přitom dělí do tří kategorií: v úplné pohodě jsou tam, kde mohou všechny stráně nastříkat umělým sněhem. Optimističtí jsou i ti vlekaři, kteří zasněžují jenom část sjezdovek. Smíšené pocity převládají u těch, kteří sněhová děla ještě nemají.

"Sněhová děla jsou v provozu ve dne i v noci. Už nyní jsou vpodstatě všechny tratě připravené," konstatoval ředitel harrachovského sportovního areálu Jiří Krejčí. "Ale pustili jsme zatím jenom malý vlek. Nechceme, aby se lyžaři proplétali mezi hadicemi od sněžných děl. O víkendu zřejmě pojedou všechny vleky." Jak dodal, upravená je už i více než polovina běžeckých stop v okolí Harrachova. "Pro běžkaře máme připraveno asi šedesát kilometrů tratí," poznamenal Krejčí.

I v sousední Rokytnici se chystají o víkendu spustit všechny vleky v areálech na Lysé hoře i ve Studenově. "Leží tady třicet až čtyřicet centimetrů sněhu. Pokud nepřijde obleva, zahájí provoz i sedačková lanovka na Lysou," uvedl šéf rokytnických areálů Slavomil Braun.

Ve vítkovickém areálu Aldrov zasněžují vlekaři sedmisetmetrový úsek sjezdovky. "Mrzne, je úplně jasno a my zasněžujeme, co to dá," shrnul Dalibor Veselý. "A dá to tolik, že od pátku určitě začneme jezdit. A od pondělka zahájíme už i večerní lyžování."

Zato v nedalekých Pasekách hledí k nadcházejícím dnům s obavami. "Sněžná děla nemáme, přírodního sněhu tu leží asi dvacet centimetrů. Zítra spustíme možná dva vleky, ale je možné, že se tratě během několika dnů vydřou. Uvidíme," poznamenal Josef Janoušek z paseckého lyžařského areálu. Podle Pavla Bažanta z jablonecké TJ Bižuterie budou na Vánoce připraveny i sjezdovky v Jizerských horách. "Umělý sníh na tratě stříkáme v Bedřichově i na Špičáku. Od soboty pojedou některé vleky určitě ve všech našich střediscích," prohlásil Bažant. "A od pondělí spustíme pravděpodobně už úplně všechny vleky."

Depresím ale nepropadají zřejmě ani tam, kde by přísun čerstvého přírodního sněhu uvítali. Svědčí o tom hlas ze záznamníku v krkonošském areálu Šachty ve Vysokém nad Jizerou. "Sněhové podmínky vcelku dobré." 
 

Pohled do údolí

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Najdete na iDNES.cz