Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O brazilské sběratelské vášni

  15:40aktualizováno  15:40
Ty malé rybičky, které patří k nejexotičtějším a nejvyhledávanějším na světě, jsou sotva delší než palec, ale na černém trhu se jejich hodnota rovná vlastní váze ve zlatě. Proto také se denně až čtyři stovky potápěčů noří do čím dál tím větší hloubky amazonské džungle, aby nejen v řece Rio Xingú pochytali co největší množství rybek, které skončí v akváriích sběratelů. Ovšem s každým úspěšným lovem klesá naděje, že příště své zlaté rybky znovu chytí.

Lov akvarijních rybiček vrcholí právě počátkem podzimu, kdy končí amazonské "suché" období. Pro potápěče je snazší lovit rybky, když je hladina řeky nízko, než během šestiměsíčního období dešťů, které zvedne hladiny všech amazonských řek.
   

José Luiz Freitas da Silva (26) patří mezi potápěče, kteří využívají příznivých podmínek na Rio Xingú. Žije v chatrči na břehu řeky, jídlo pro sebe a rodinu vypěstuje, ale jinak je zcela závislý na rybičkách - černobíle proužkovaných nebo jasně barevných zástupcích velké rodiny sumečků. "Každý týden sem překupník z Altamiry pošle na loďce někoho vyzvednout, co jsem nachytal," říká José. "Tenhle týden jsem pochytal spoustu zebřiček, takže bych mohl vydělat tak 120 dolarů." To je hotové jmění na brazilské vnitrozemí, kde minimální měsíční mzda v přepočtu odpovídá 75 dolarům.
   

Tyto rybky jsou v současnosti považovány za tak cenné, že v některých odlehlých oblastech džungle nahrazují platidlo - v mnoha obchůdcích podél řeky se za zebřičky dá nakoupit jídlo, benzín i léky a cena jedné malé rybky odpovídá asi čtyřem dolarům. Brazilské úřady se snaží obchod s tropickými rybičkami alespoň trochu regulovat, aby zabránily jejich úplnému vyhubení. Ale veškerá ochranná opatření zatím vedla jen k většímu rozkvětu černého trhu a řad překupníků dychtivých vyhovět požadavkům zákazníků ve Spojených státech, Evropě a Japonsku, bez ohledu na to, co tomu říkají brazilské zákony.
   

"Výše zisku z tohoto druhu podnikání je neskutečná, stejně vysoká jako třeba u obchodu s kokainem," říká Horácio Higuchi, odborník na tropické rybičky v Muzeu Emília Goeldiho v Belénu. "Je to přesně ten druh obchodu, který přitahuje ty
nejbezohlednější lidi, právě proto, že se na něm dají vydělat tak velké peníze." Zatímco potápěči nedostanou i za nejžádanější druhy rybek víc než pět dolarů za kus, sběratelé v Japonsku zaplatí i 600 dolarů, pokud se v nabídce objeví vzácný druh zebřičky, dodává Higuchi.
   

Výdělek převyšující běžný brazilský standard do oblasti přitahuje čím dál tím víc potápěčů. Ti nejen drancují hejna rybek, ale zároveň jsou nuceni přesouvat se do stále více odlehlejších a nebezpečnějších zákoutí řek Rio Xingú, Tapajós či Trombetas. "Za poslední rok jsem slyšel o třech potápěčích, co se utopili," říká Mário Borges de Almeida, bývalý zlatokop, který si teď vydělává na živobytí s malou loďkou. "A skoro každý z nich špatně slyší, jak jim popraskaly bubínky, když se snažili potopit co nejhlouběji a najít ryby, které překupníci chtějí."
   

Potápěči v této části Amazonie jsou chudí a téměř žádný z nich nepoužívá kyslíkové bomby - mnozí dokonce nemají ani potápěčské brýle. "Lov rybek je nesmírně pracný a těmi, kdo za něj platí největší daň, jsou potápěči," říká Antônio Melo z vládní agentury pro přírodní zdroje, která se snaží prosazovat zákony na ochranu ohrožených druhů živočichů. Přiznává ale, že může udělat jen málo, aby zabránil nelegálnímu obchodu s rybkami. Na kontrolu oblasti dvakrát větší než Belgie má jenom pět agentů, kteří mají dohlížet na nelegální obchod s ohroženými druhy.
   

Ve snaze omezit obchod s tropickými rybkami vydala brazilská vláda před deseti lety seznam stanovující pravidla obchodování se 180 druhy rybek. Jenže tento seznam byl sestavený podle druhů vyskytujících se v řece Rio Negro, kde žijí úplně jiné druhy, než v řekách ležících východněji v Amazonii, říká doktor Higuchi. Nemluvě o tom, že se překupníci s tropickými rybkami rychle naučili, jak falšovat celní prohlášení.

Podle doktora Higuchiho tak jedinou možností, jak ochránit brazilské rybky před vyhubením, je větší podpora veřejnosti. "Existují tu stovky druhů, které vědci dokonce ještě ani nepopsali," říká. "Ale lidi tady ve státě Pará to vůbec
nezajímá. Je to krajní ironie, že zatímco se ve světě zvyšuje poptávka po našich tropických rybkách, pokud chtějí něco do akvária Brazilci, koupí si nějaké asijské druhy, třeba zlaté rybky."
    

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Zbourat a znovu postavit. Unikátní most v Kambodži přitahuje tisíce turistů

Oprava bambusového mostu přes řeku Mekong v kambodžském Kampong Chamu

Měří víc než kilometr, tvoří jej padesát tisíc bambusových stébel a každý rok jej místní strhnou a znovu postaví. V...

Bulharské UFO. Na chloubu komunistů přispěly i děti ze školky

V mlze vypadá celý památník snad ještě pompézněji.

Památník Buzludža vlastně stavělo celé Bulharsko. Měla to být velká sláva a také byla. Avšak dlouho nevydržel. Po...

Řecký ráj trpí pod návalem turistů z výletních lodí, Santorini chystá omezení

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

Obrovské výletní lodě jsou pro někoho požehnáním, někomu přinášejí jen utrpení. K řeckému ostrovu Santorini jich každým...

Najdete na iDNES.cz