Deset nejlepších túr Nového Zélandu

  • 2
Na Novém Zélandu najdete desítky značených vícedenních treků a bezpočet kratších tras různé obtížnosti. Zdejší příroda navíc oplývá nepřebernou pestrostí. Můžete stoupat do vysokých hor s ledovci, toulat se po nekonečných plážích, zdolávat sopky nebo se brodit potoky uprostřed stále zelených lesů.
Aotea Track

Aotea Track

Ostrov Great Barrier Island je takový bohem zapomenutý kout Nového Zélandu. Přestože leží jen kousek od nejlidnatějšího města Aucklandu, jen hrstka návštěvníků země se sem rozhodne vydat. Před pár lety jsem jej obeplul na mořském kajaku a další týden prozkoumával jeho vnitrozemí.

Najdeme tu spoustu pěších tras vedoucích v dosud poměrně zachovaných kauri lesích. Kauri je původní strom, který byl v minulosti hojně kácen pro stavby lodí a na Novém Zélandu moc takových lokalit nenajdete.

Hlavním tahákem pro tremping je 25 km dlouhý Aotea Track, třídenní túra, která leží v oblasti lesů a nejvyšší hory ostrova Mt. Hobson. Trasa vede přes tento 627 m vysoký vrchol s báječným rozhledem, ale jinak se budete pohybovat v hlubokých původních lesích, překračovat bystřiny nebo visuté lávky. V oblasti jsou dvě chaty a několik nádherných tábořišť.

Whirinaki Track

Whirinaki Track

Rádi se brodíte? Novozélanďané ano. Kdo si to chce bezpečně vyzkoušet, ať se vypraví do jednoho z největších lesů Severního ostrova, do národního parku Te Urewera a přilehlého parku Whirinaki. Najdete tu spleť pěších tras, ve které můžete zmizet před civilizací i na mnoho dnů. Lákadlem jsou původní lesy, mnoho krásných vodopádů a také rozlehlé jezero Waikaremoana.

Mým tipem je túra Whirinaki Track, která vás zavede do opravdu hustých původních lesů v oblasti Whirinaki / Te Pua-a-Tāne. Na trase můžete využít několika chat a tábořišť.

Na třídenním okruhu půjdete nejprve po rovné a pohodové cestě, teprve druhý a třetí den přijde náročnější terén a spousta brodů přes potok Mangamate. Když jsem to šel poprvé, nejprve jsme se snažili potok nějak přeskákat, nakonec jsme zjistili, že nejlepší cesta vede prostředkem toku.

Round the Mountain Track

Round the Mountain Track

Nejstarší národní park Nového Zélandu Tongariro leží v srdci novozélandského Severního ostrova. Ze šťavnatých pastvin plných ovcí se náhle zvedají lávou pokryté svahy tří aktivních sopek, jimž vévodí posvátná hora domorodých maorských obyvatel, 2 797 metrů vysoká Mt. Ruapehu.

Příroda tu pestrostí opravdu nešetřila, na poměrně malém území najdeme termální prameny, různobarevná kráterová jezera, desítky vodopádů či jedinou novozélandskou poušť. Kromě jiného v parku najdete nejpopulárnější jednodenní túru Nového Zélandu, Tongariro Crossing.

Přestože národní park Tongariro je mezi turisty velice oblíbený, většina túry zvané Round the Mountain vede jeho odlehlými částmi, kde si každý může v klidu vychutnat majestátnost zdejší přírody. Kdybych měl hodnotit výhledy, zařadil bych Round the Mountain Track mezi jednu z nejlepších túr, co jsem kdy absolvoval. Fakt, že cesta vede téměř po celou dobu nad hranicí lesa po svazích nejvyšší hory, k tomu dává ty nejlepší předpoklady. Čtyř až šestidenní okruh kolem sopek měří 66 km a na trase leží šest horských chat.

Výstup na Mt. Taranaki

Výstup na Mt. Taranaki

Nádherná sopka s pravidelným kuželem leží na západním cípu Severního ostrova. Taranaki je její maorské jméno, na mapách ji najdete také pod jménem Mt. Egmond. Mezi návštěvníky oblíbený celodenní výstup na 2 715 m vysoký vrchol vulkánu sice důkladně prověří vaše fyzické schopnosti, ale kruhový rozhled z hrany kráteru rozhodně stojí za tu námahu. Ne nadarmo je proto Taranaki nejnavštěvovanější novozélandskou horou.

Alternativou výstupu na vrchol může být čtyř až pětidenní okruh kolem sopky, zvaný Around the Mountain Circuit. Trasa dlouhá 44 kilometrů vede v nadmořské výšce 500 až 1 500 metrů. V kombinaci se sopečným terénem a překonáváním četných strží se z absolvování celého okruhu stává poměrně náročná akce.

K obtížnosti přispívá i nevyzpytatelné místní počasí. Hora totiž stojí zcela osamoceně na západním pobřeží Severního ostrova, navíc na výrazném poloostrově, takže ji ze tří stran obklopuje Tasmánské moře. Časté bouře, přicházející právě ze západu, tak často sopku zahalují do hustých dešťových mraků.

Queen Charlotte Track

Queen Charlotte Track

Aby náš žebříček byl dostatečně „vyvážený“ a „politicky korektní“ k cestovatelům s různými představami a nároky na „krásno“, zařazuji i tuto túru. Přesunuli jsme se na Jižní ostrov, kde leží nesmírně malebná oblast zátok Marlborough Sounds.

Tato tří až pětidenní túra je jiná skoro ve všem, prochází oblíbenou rekreační oblastí, kde mají novozélanďané postavené letní domky. Dost často půjdete po privátních pozemcích, což ale nebere túře její kouzlo. Jinakost spočívá i v možnosti převozu zavazadel lodí z chaty na chatu, půjdete tedy nalehko.

71 kilometrů dlouhá trasa vede podél pobřeží i po hřebenech vysoko nad mořem, odkud budete mít nádherné výhledy. Mnoho pláží potěší milovníky koupání a skoro celou trasu můžete také projet na horském kole.

Abel Tasman Coastal Track

Abel Tasman Coastal Track

Tento slavný trek vás na 51 kilometrech provede pestrou novozélandskou přírodou. Za 3 až 5 dnů projdete krásné pláže, přebrodíte mnohé opuštěné zátoky, zanoříte se mezi stromové kapradiny a budete pozorovat bezpočet mořských ptáků a lachtanů. Kromě pěších turistů park vyhledávají i vyznavači mořského kajakingu, jachtingu nebo rybaření.

Pobřežní trek vede z velké části po plážích v národním parku Abel Tasman. Hlavním magnetem jsou nekonečné písečné pláže a moře lákající ke koupání. K výbavě si tedy do batohu můžete přibalit i potápěčskou masku a ploutve nebo udici. Na plážích si můžete nasbírat typický suvenýr této trasy – krásné mořské lastury.

Ve srovnání s klasickými horskými túrami má tato jen nepatrné převýšení. Přesto nebudete mít nouzi o nádherné vyhlídky a cestu vám navíc zpestří visuté lávky nebo sytě zelená novozélandská džungle. Díky dmutí moře je třeba určité úseky absolvovat v době odlivu, a dobře si tak rozvrhnout denní plán. Tato túra je velmi populární, kdo chce uniknout davům, měl by spíš využít klidné zimní sezony. Od června do srpna totiž potkáte na trase jen minimum lidí a přitom i během zimy je počasí u pobřeží poměrně teplé.

Fitzgerald Pass – Welcome hut Trek

Fitzgerald Pass – Welcome hut Trek

Tento vysokohorský trek patří mezi nejsportovnější túry v na našem seznamu. Cesta překračuje hřeben Jižních Alp s výhledy na Mt. Cook, až do sedla vede těžkým terénem podél ledovců a na závěr se můžete vykoupat v termálních pramenech. Třídenní trasa je vhodná jen pro zkušené horaly (případně si najměte průvodce) a na cestu budete mj. potřebovat mačky a cepín.

Cesta z Mount Cook Village přes Fitzgerald Pass nahradila v minulosti populární Copland Pass, který je pro sesuvy morény víceméně uzavřen. Jakmile sestoupíte ze sedla na západní stranu hor, cesta už je pohodovější a zavede vás k chatě s přírodními termály s možností koupání.

Kdo si netroufá na přechod sedla, může absolvovat jen část trasy a jít od západního pobřeží až pod sedlo a zpět stejnou cestou, což představuje minimálně tři dny. Na této trase jsou dvě chaty (Welcome Flats a Douglas Rock Hut).

Routeburn Track

Routeburn Track

Oblast národního parku Fiordland je doslova rájem pro pěší turisty. Najdeme tu bezpočet skvělých trekingových tras, některé z nich velmi známé, jiné méně populární a přesto nádherné. Od jezera Wakatipu můžete překročit Jižní Alpy k Divide po třech různých trasách: Caples, Greenstone a Routeburn. Poslední z nich je nejznámější a po pravdě asi opravdu nejhezčí.

Routeburn je stará maorská stezka vedoucí k nalezištím polodrahokamu zeleného kamene (nefrit greenstone). Měří 32 km a většina turistů ji zdolá za tři dny. Vede nádhernými pabukovými lesy, překračuje horské sedlo a kolem jezera Mackenzie sestupuje k Divide.

Na trase najdete čtyři kvalitně vybavené chaty a několik tábořišť. Pro velkou popularitu je v hlavní sezoně nutná rezervace ubytování dlouho dopředu. Kdo chce ušetřit, může využít alternativní Greenstone nebo Caples – tady jsou chaty levnější, ale nedostanete se do alpínského stupně.

Milford Track

Milford Track

Čtyřdenní pěší trasa v novozélandských Jižních Alpách patří k nejhezčím na světě. Už v roce 1908 ji deník London Spectator označil za „nejlepší trasu na světě“. Padesát kilometrů dlouhý Milford Track vede unikátní přírodou - ledovcovými údolími, po horských loukách i ve stínu deštníků stromových kapradin.

Nejexotičtěji působí právě stromové kapradiny, jejichž deštníkovité koruny dosahují místy až desetimetrové výšky. Úseky vedoucí lesem vystřídají druhý den pochodu horské louky, ze kterých se otevírají nádherné rozhledy na všechny strany. Údolí se postupně zužuje a nahoře na okrajích stěn je možné pozorovat ledovce. Vrcholem je sedlo Mackinnon Pass, odkud spadají svahy do kilometr hlubokých zalesněných údolí a z ostrých hřebenů se kolem dokola zvedají skalnaté štíty.

V minulosti stezka sloužila domorodým Maorům jako přístupová cesta od moře do vnitrozemí. Dnes je mezi vyznavači trekkingu natolik oblíbená, že povolených 40 postelí v chatách je rezervováno i půl roku dopředu. Kdo se rozhodne absolvovat Milford Track, musí tedy vše dobře plánovat a nespoléhat na štěstí, že se náhodou uvolní místo.

Rakiura Track. Stewart Island - Hiker overlooking Bay

Rakiura Track

Výčet túr uzavíráme na samém jihu, na ostrově Stewart Island. Navštívit tento ostrov je zážitek sám o sobě. Například právě tady máte největší šanci spatřit v přirozeném prostředí ptáky kiwi. Na ostrov se dostanete trajektem nebo letecky z Invercargill.

Rakiura Track je relativně snadná třídenní okružní túra bez velkého převýšení, měří 32 kilometrů a na její trase najdete dvě chaty a několik míst pro táboření. Během pochodu půjdete hlavně hustou novozélandskou buší a občas se projdete po krásných písečných plážích. Typické pro treking na ostrově je bahno, zejména po deštích musíte počítat s tím, že vaše boty rozhodně čisté nebudou.

Pro koho jsou tři dny málo a chce zažít skutečné dobrodružství, tomu doporučuji odlehlý a 125 km dlouhý North West Circuit. Užijete si izolované pláže, fantastickou scenérii a opravdu hodně hlubokého bahna.

Procestoval jsem Nový Zéland křížem krážem a strávil v této zemi dohromady asi rok v roli průvodce dobrodružných zájezdů. Prošel jsem nejznámější treky i ty úplně zapadlé cestičky, kde nepotkáte živáčka. Kdo tam byl, jistě potvrdí, že vybírat to nejhezčí je těžké.

Na Novém Zélandu si každopádně vybere každý. Navíc stát se tu o vše pečlivě stará, některé treky udržuje, a to včetně sítě chat, kde můžete na treku levně přespat. Tedy levně, záleží na popularitě a komfortu té které oblasti. Někde zaplatíte za palandu pár dolarů, jinde jde cena i přes padesát novozélandských dolarů (850 Kč) za noc.

, pro iDNES.cz
Témata: Auckland