Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nový Berlín je partner pro každého

  13:40aktualizováno  13:40
Říká se, že Berlín si zamiluje ten, kdo má v oblibě jízdu metrem, box a Turky. Platí prý též, že Berlíňanem se člověk nerodí, nýbrž stává. Znovusjednocená metropole, která prožívá boom ve všech směrech, dnes patří k nejatraktivnějším velkoměstům světa a díky své historické jedinečnosti a dynamické moderní současnosti si vysloužila několik přívlastků. Jedním z nejvýstižnějších zůstává: "Největší staveniště Evropy" plné objížděk a dopravních zácp. To vás mnohdy nutí zvolit raději dokonale propracovanou městskou hromadnou dopravu a odstavit auto.

Tento vyhledávaný turistický cíl - loni Berlín navštívilo 1,2 milionu návštěvníků - je též centrem umění, vědy a vzdělávání, kongresů mezinárodních konferencí a synonymem pro dialog nejrozličnějších kultur. Berlín má rovněž přívlastek "multikulti", a to zcela oprávněně. Téměř každý osmý z 3,4 milionu obyvatel Berlína je přistěhovalec.

V této metropoli žije více než 180 národů a v ulicích nejčastěji kromě němčiny zní turečtina, angličtina, ruština a španělština. Téměř každý třetí cizinec žijící v Berlíně je Turek. Po velkém přestěhování národů, úřadů a novinářů z Bonnu do Berlína před dvěma lety má zde svá diplomatická zastoupení 154 zemí světa. Multikulturní Berlín, který se rozkládá na ploše 883 kilometrů čtverečních, vlastně nemá své centrum jako většina jiných hlavních měst.

Největší německé město je rozděleno do 23 obvodů a každá čtvrť je jiná. Právě v této neopakovatelné rozmanitosti spočívá jeho kouzlo. Na bezpočtu památek - Berlínským dómem počínaje a Muzeem dokumentace činnosti Stasi, bývalé tajné služby NDR konče - lze sledovat proměny metropole. A to od doby velkých kuřfiřtů až po pád neslavné zdi.

V Berlíně najde své místo nejspíše každý. Ten, kdo si potrpí na ruch velkoměsta, i ten, kdo upřednostňuje klidné procházky zelení nebo je milovníkem kultury. Berlín nabízí opery, muzikály, varieté, výtvarné umění či letní technoparty love parade. Kultura zde má dokonce svůj ostrov ostrov muzeí Museuminsel, jehož magnetem je slavný Pergamom se vzácnou antickou sbírkou.

Při návštěvě Berlína nelze vynechat temperamentní, kávou a kořením vonící čtvrť Kreuzberg, které se říká "malý Istanbul", kde více než dvacet procent obyvatelstva představují Turci několika generací. Ti zde vytvořili vlastní infrastrukturu bohatou na desítky stánků s rychlým občerstvením, nabízející čerstvý falafel, kebab, obchůdky s kávou s kardamomem, čajem a datlemi, turecké cestovní kanceláře, banky, prodejny koberců a obchody s typickou "muslimskou" módou.

K Berlínu patří nejenom 35 mešit a synagogy, ale také moderní architektura, kterou ztělesňuje zejména renovované hypermoderní Postupimské náměstí Potsdamer Platz. Kromě proskleného nákupního centra a kavárniček zde sídlí významné světové i domácí firmy, filharmonie i muzikálové divadlo, které úspěšně uvádí Zvoníka od Matky boží. Již druhým rokem náměstí v mrazivém únoru hostilo mezinárodní filmový festival Berlinale. Berlín, to je synonymum pro alternativní scénu v kultuře i módě. Je to místo, kde lze hodiny prohlížet jak drahé butiky, tak levné obchůdky i četné bleší trhy.

K Berlínu patří také všemi věkovými kategoriemi oblíbené "brunch", to jest "snídaňooběd", které nabízejí v nedělní dopoledne desítky stylových restaurací. V průměru za 13 marek jíte, co hrdlo ráčí... Zatímco původně východoberlínská třída Unter den Linden podobně jako Alexanderplatz bojuje s původní ne příliš půvabnou architekturou a snaží se přitáhnout turisty a obstát v konkurenci, magnetem se staly (podle některých zcela překvapivě) dvě moderní budovy. Tou první je rekonstruovaná budova říšského sněmu s prosklenou kupolí vysokou 24 metrů, v níž zasedá německý parlament. Druhou dominantou, která poutá pozornost, je 36 metrů vysoká budova sídla spolkového kancléře u Sprévy, které se pro její monumentálnost říká "pračka".

Stejně tak jako město, kde to v zimních měsících pěkně profukuje, je otevřena také móda. Ty movitější mohou nakupovat ve slavném obchodním domě KaDeWe, ti ostatní naleznou bohatý výběr ve stovkách obchůdků nejrůznějšího sortimentu a cenových relací.

MŮŽE SE HODIT

Kde se dobře najíst: Kollwitzplatz - náměstí ve čtvrti Prenzlauer Berg: kavárny, bistra, kulturní scéna Paris Bar - náměstí Savigny Platz, tradiční místo schůzek intelektuálů a prominentů Baraka - nejlepší marockoegyptská restaurace, čtvrť Kreuzberg

Kam za zábavou: Friedrichstadtpalast - revue, varieté Tacheles - klub/kulturní centrum Oranienburgerstrasse 53. alternativní scéna, party, performance Hackesche Höfe - kina, bistra, divadlo

Kde relaxovat: Wannsee/ Grunewald zelené oázy ostrov Pfaueninsel

Kde nakupovat: Galerie Lafayette francouzský obchodní dům, konzumní míle Kurfürstendamm, Obchodní dům KaDeWe Europa Center Dussmann na Friedrichstrasse, knihkupectví (pondělí až sobota do 22:00), bleší trhy


Postupimské náměstí a kulturní centrum Daimler-Benz.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

OBRAZEM: Jezdí po světě a maluje 3D. Leon Keer lidi baví i nutí přemýšlet

Nic k proclení, Aruba: Kombinovaná malba na podlahu a zeď vznikla na ostrově...

Leon Keer je světový umělec pouličního 3D umění. Do povědomí ho vystřelila malba Lego terakotové armády, kterou...

Marx, kachničky a hrníčky. Suvenýry kritika kapitalismu jsou skvělý byznys

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi...

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi dobrého byznysu. Suvenýry s jeho...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Najdete na iDNES.cz