Kréta, pláž Preveli na jihu ostrova

Kréta, pláž Preveli na jihu ostrova | foto: Profimedia.cz

Novinky v Řecku: sbírání ostrovů

Když bůh stvořil svět, zůstalo mu v rukou pár kamenů, a protože nevěděl co s nimi, hodil je jako nepořádná hospodyňka za rameno do moře. Tak prý, podle jedné z mnoha bájí, vznikly řecké ostrovy. Kolik jich však vlastně je? Sami Řekové to nevědí, proto jim pomáhají turisté.

Francouzský knižní průvodce Michelin tvrdí, že 427, z nichž 134 je obydlených. Za nejjižnější obydlený označuje ostrov Kréta.

Německý Polyglott se přesnému počtu ostrovů vyhýbá, avšak za nejjižnější osídlený označuje ostrov Gavdos, který je vzdálen od krétského pobřeží vzdušnou čarou asi 38 kilometrů.

Speciální průvodce řeckými ostrovy od aténského vydavatelství Haitalis se přesnému počtu rovněž vyhýbá (alibisticky píše "asi pět set nebo tak nějak"), avšak přesně uvádí, že obydlených ostrovů je 169, mají celkovou rozlohu 25 166,24 kilometru čtverečního a 1 415 057 obyvatel.

Řecké učebnice zeměpisu udávají počet přes 2000 ostrovů, ale do tohoto počtu zahrnují kdekteré skalisko vyčnívající z moře.

Možná v jejich sčítání Řekům pomohou turisté. Mezi nejnovější hity řecké turistiky totiž patří "sbírání ostrovů", takzvaný "island hopping", čili jakési "skákání z ostrova na ostrov". Pokud vyjíždíte na dovolenou jednou ročně a navštívíte v jedné sezoně čtyři obydlené ostrovy, pak máte 42 let co dělat!

Na vodě i pod vodou

Řecké pobřeží se všemi ostrovy měří přes 15 tisíc kilometrů a má různé formy, od dramatických skalisek přes malé oblázkové zálivy až po dlouhé organizované pláže z jemného písku.

S rozvíjejícím se turismem nabízí nově Řecko kromě klasických dovolených na pláži i aktivní prázdniny. Například se bouřlivě rozvíjí potápění, v letošní sezoně přibyla možnost potápění do podmořských jeskyní v Kalithea na Rhodosu, novinkou je také noční potápění na ostrově Kalymnos.

River trekking - pod tímto termínem se skrývají turistické túry kolem řek, po stezkách vedoucích panenskou přírodou, a koupání pod vodopády. Nové trasy jsou vyznačeny a nabízeny z Evrytanie kolem řeky Panarexei, na Peloponésu (řeka Neda) a v pohoří Olympos v soutěsce Enippeas.

Sjíždění řek na kajacích ("kajaking") je stále populárnější, přibyly možnosti v oblasti Meteora na řece Aspropotamo a Alikmonas, kde vznikla nová škola výuky jízdy na kajacích a je možné sjíždět obtížnosti od jedničky do pětky.

Jste-li milovníky raftingu, užijte si sjezdu nejdelší řecké řeky Pinios. Sjezd peřejnatého úseku na raftech je organizován pro čtyři až osm osob v doprovodu odborného instruktora. Na řece Tembi zatím bylo možné sjíždět rychlý úsek (stupeň 3-4), novinkou je sjezd klidného úseku této řeky (obtížnost 1-2) i s dětmi, takže užívat si může celá rodina.

Za zábavou i odpočinkem

K řeckým tematickým zábavním parkům (zejména vodním) letos přibývá zajímavý tematický park s důlní tematikou ve Fokis u Aufissy. V bývalých bauxitových dolech se můžete projet na důlním vozíku (prohlídka trvá asi hodinu) a seznámit se se životem horníků v bauxitových dolech.

Na poloostrově Chalkidiki je nově otevřena jezdecká škola s možností pronajmout si na vyjížďku koně i absolvovat jezdecký kurz.