Velký přehled letních turistických novinek v Česku pro rok 2017

  • 3
Nové turistické okruhy, opravená koupaliště i městské slavnosti. Vydejte se s námi za novými turistickými atrakcemi, které české a moravské kraje připravily pro letošní sezonu.

Středočeský kraj

Zámek Loučeň

Speciální akce na léto připravuje soukromá zoo v Chlebech na Nymbursku, která letos oslavila dvacet let od svého založení. „Pro děti připravujeme na 8. července speciální hledání pirátského pokladu. Soutěž se koná u příležitosti výročí pověšení největšího piráta všech dob Oliviera La Buse Levasseura, ke kterému došlo 7. července 1730. Soutěž bude náročná, ale na děti čekají hodnotné ceny,“ řekl zástupce ředitele Zoo Chleby Roman Hynek.

Lidé mohou využít i opravené koupaliště Nový rybník v Příbrami. Upravené jsou břehy, přibylo dětské hřiště, byl opraven ostrov a na něm je nový altánek.

Na červenec i srpen připravil speciální akce hrad Karlštejn na Berounsku. Každou středu je pro zájemce připraveno večerní putování hradem, průvodci návštěvníky seznámí s historií hradu i soukromými a reprezentačními prostorami císaře Karla VI. Vyslechnou si také karlštejnské pověsti. Prohlídky začínají vždy ve 20:00, 20:30 a 21:00.

Akce pro veřejnost přichystal i zámek Loučeň na Nymbursku. Na celý srpen je připraveno české pohádkové léto. Hlavní postavou akce bude loupežník Rumcajs, který letos slaví 50 let od své večerníčkovské premiéry. Hlavním průvodcem celodenním programem bude samotný Večerníček. Představí i další animované hrdiny z dílny Radka Pilaře, kromě postav z rumcajsovských příběhů se návštěvníci setkají například s čarodějnicí Bukukururunou nebo skřítkem Hajáskem.

Kraj je připraven i na rekreační cyklisty. Kromě přívozů Branov, Máslovice, Klecany, Oseček a Lužec nad Vltavou, které všechny přepravují cyklisty s koly, objednává hejtmanství i vlakové spoje, ve kterých je možná přeprava jízdních kol.

Mezi cyklisty je oblíbený také výletní vlak Cyklohráček, který letos jezdí mezi pražským Smíchovem a Slaným na Kladensku, zastavuje poblíž Okoře a jednou za měsíc zajíždí do železničního muzea ve Zlonicích. Cyklohráček má speciálně vybavené vagony pro děti i cyklisty.

Jihomoravský kraj

Bučovice, zámek

K novinkám, které mohou turisté letos na jižní Moravě vidět poprvé, patří muzeum pivovarnictví ve Znojmě. Pro zájemce o historii pivovarnictví se před pár týdny otevřela nová expozice. Její dominantou je původní technologické zařízení varny z roku 1930, které bylo vyrobeno ve Škodových závodech v Plzni.

Na renesančním zámku v Bučovicích se otevřela nová prohlídková trasa a příznivci historie dopravy mohou přes léto přijet do Zbýšova, kde zprovoznili po třech letech renovačních prací parní lokomotivu.

Novinkou je také možnost vidět unikátní gotickou výmalbu na zámku Kunštát na Blanensku. Odborníci ji našli na stěnách jedné z místností teprve nedávno. Bítov na Znojemsku lidem poprvé představí svůj historický pivovar.

Ve Zbýšově na Brněnsku lidé mohou obdivovat malou parní lokomotivu z roku 1913, kterou se podařilo renovovat nadšencům okolo Muzea průmyslových železnic. Bude vozit vybrané vlaky v letní sezoně a objednávkové vlaky doveze někdy až do Zastávky, kam se letos podařilo trať prodloužit.

Provozní připomínkou technické minulosti je zrenovovaná tramvaj T2, která se poprvé veřejnosti představí tento víkend v Brně. Dopravní podnik uvažuje, zda ji v létě nasadí na některou z linek stejně jako dříve renovované tramvaje T3 a K2. Provedení tramvají připomíná nejvíce 70. a 80. léta minulého století.

Novinkou především pro rodiče s dětmi je přes prázdniny stálé umístění cirkusu Jo-Joo u Aqualandu Moravia, na nějž se mohou návštěvníci akvaparku podívat i zdarma.

Vyznavači terénní cyklistiky mají příležitost projet si nový singletrail v Jedovnicích na Blanensku. První tratě se otevřely loni a letos jsou ještě o něco delší. Provozovatelé také nabízejí možnost půjčit si testovací celoodpružená kola.

Kraj Vysočina

Hrad Roštejn.

Kraj Vysočina v létě nabídne nová muzea, ale také lepší zázemí pro elektrokola. Provoz na hradě Roštejn nedaleko Telče sice od jara omezují opravy, ale na prázdniny tam kastelánka chystá speciální prohlídky, při nichž se návštěvníci budou moci podívat pod ruce archeologů a restaurátorů. Podle ankety agentury ČTK si turisté v předstihu rezervují hlavně ubytování v chatkách kempů a rekreačních středisek, na hlavní sezonu i rok dopředu. Kvůli modernizaci některých úseků dálnice D1 by však letos motorizovaní turisté měli počítat s dopravními omezeními.

Nové muzejní expozice vznikly na zámku v Polici na Třebíčsku i v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. V Polici byla právě otevřena první část Muzea britského královského letectva (RAF) zasvěceného československým pilotům a vojákům působícím za druhé světové války ve Velké Británii. Čerstvě opravené prostory ledečského hradu poskytly zázemí pro výstavu historických hodin a muzeum spisovatele Jaroslava Foglara.

Naopak na hradě Roštejn je kvůli opravám uzavřena kratší návštěvnická trasa i parkoviště u hradu. Lidé mohou nechat auta v sousedních vsích Růžená a Doupě, vzdálených do dvaceti minut chůze. V provozu je stále hlavní návštěvnická část i hradní věž. Prohlídky opravovanou částí hradu se budou konat ve vyhrazených termínech, které budou počátkem prázdnin zveřejněny na webu památky. „Samozřejmě to bude záležet na tom, jak budou práce postupovat,“ uvedla kastelánka Kateřina Rozinková.

Ve Žďáru nad Sázavou by měly v létě začít rozsáhlé opravy poutního areálu Zelená hora, památky UNESCO, ale prohlídky omezovat nebudou, řekla kastelánka Lenka Houbová. Turisté si navíc budou moci mimořádně prohlédnout další žďárskou stavbu vytvořenou podle projektu slavného barokního architekta Jana Blažeje Santiniho - Aichela. O letních prázdninách bude zpřístupněn hřbitov u zámku, vzniklý v roce 1709 kvůli hrozící morové epidemii. Průvodce tam bude ve středu a o víkendech.

Na Vysočinu táhnou turisty v létě hlavně památky a příroda. Postupně se zlepšují podmínky pro cykloturistiku. Kromě nových cyklostezek se letos podstatně rozšiřují i služby pro zájemce o elektrokola, elektroskůtry a koloběžky poháněné elektřinou. Ve spolupráci s energetickými firmami přibývají půjčovny i dobíjecí stanice.

Tento měsíc byla půjčovna otevřena v třebíčském Ekotechnickém centru Alternátor, nabízí dva elektroskůtry a čtyři elektrokola. Nabídku o dva skůtry na elektřinu rozšířila půjčovna v telčském Panském dvoře, která má 14 elektrokol. „Nově také otevíráme úschovnu. Ta bude pro všechny cyklisty, nejen pro ty, co mají elektrokola,“ řekla Hana Plachá z tohoto centra volnočasových aktivit.

Nová dobíjecí místa budou 25. června otevřena ve Žďáru nad Sázavou, u hotelu Ski v Novém Městě na Moravě a v turistickém centru Eden Bystřice nad Pernštejnem. „Ve Žďáru nad Sázavou budeme otevírat hned dvě dobíjecí stanice, jednu čistě pro elektrokola u Staré radnice a jednu kombinovanou pro elektromobily i elektrokola u centrálního parkoviště,“ řekl žďárský starosta Zdeněk Navrátil (Žďár - živé město). Město na tento projekt vynaložilo přes 200 tisíc korun.

Dopravní problémy mohou motoristy na Vysočině potkat hlavně na několika modernizovaných úsecích dálnice D1. Opravy probíhají mezi Hořicemi na 75. kilometru a Koberovicemi na 81. kilometru na Pelhřimovsku, Mezi exity 112 Jihlava a 119 Velký Beranov, mezi Měřínem, Velkým Meziříčím a Lhotkou a mezi exity 162 Velká Bíteš a 168 Devět křížů. Aktuální situaci mohou zjistit na webu Ředitelství silnic a dálnic.

Zlínský kraj

Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm.

Zlínská zoologická zahrada, která je dlouhodobě nejnavštěvovanějším turistickým cílem ve Zlínském kraji, otevře v létě novou expozici kivi hnědého. Jde o novinku v rámci českých zahrad. Expozici nelétavého opeřence uvidí návštěvníci v australské části zahrady, obývat ji bude také papoušek Nestor kea. Před letní sezonou se také výrazně proměnily oba vstupy do zlínské zahrady, kterou si loni prohlédlo více než 668 tisíc lidí.

„U sezonního vstupu vznikl odpočinkový prostor s malými fontánkami, které v letních dnech ocení zejména děti. Už loni se osvědčily rozprašovače u hlavního vchodu, vodní prvky jsou vyhledávané také u Zátoky rejnoků,“ uvedla mluvčí zlínské zoo Romana Bujáčková. Hlavní vstup do zoo zdobí palmy, je tam nová dlažba s motivy zvířat. V Japonské zahradě přibyl kamenný chodník přes potok a motiv jin a jang provedený z bílých a černých oblázků.

„Lidé si také v červenci budou moci nově koupit vstupenky on-line s doručením vstupenky do počítače nebo telefonu. Budou levnější než běžné vstupné,“ řekla Bujáčková.

K vrcholům letní sezony ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, který loni navštívilo přes 315 tisíc lidí, budou Rožnovské slavnosti. Folklorní festival bude na začátku července součástí pětidenních Slavností pod Radhoštěm uspořádaných u příležitosti letošních oslav 750 let existence Rožnova.

K hojně navštěvovaným místům v kraji patří i Modrá u Velehradu na Uherskohradišťsku s archeoskanzenem z období Velké Moravy a botanickou a sladkovodní expozicí Živá voda. Loni je navštívilo 223 tisíc lidí. V areálu Živá voda je také přírodní biotop, ve kterém se mohou lidé koupat.

Různé programy chystají na léto ve Zlínském kraji také hrady a zámky. Například hrad Buchlov se stane místem tradičního setkání kovářů nazvaného Buchlovské kování. Nebudou chybět noční prohlídky s černou paní či prohlídkové trasy doplněné výstavou renesančních kostýmů a doplňků.

Spousta věřících tradičně přijede na začátku července do Velehradu na Dny lidí dobré vůle. Lidé se v létě mohou těšit také na kulturní akce. K nejvyhledávanějším patří metalový festival Masters of Rock ve Vizovicích, který se uskuteční 13. až 16. července. Festival je již nyní vyprodaný, kapacita areálu likérky, kde se akce koná, je asi 25 tisíc lidí. Hlavní hvězdou festivalu bude švédská kapela Sabaton, která vystoupí v doprovodu zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů.

Filmoví fanoušci tradičně přijíždějí na Letní filmovou školu v Uherském Hradišti, letošní 43. ročník se koná od 28. července do 6. srpna. Na konci srpna se ve Vizovicích koná festival Vizovické Trnkobraní. Krajský Zlín zaplní příznivci rallye, Barum Czech Rally Zlín se pojede již 47. rokem.

Olomoucký kraj

Hrad Bouzov

Novinky i pestrý program pro návštěvníky připravili na letní sezonu provozovatelé turistických cílů v Olomouckém kraji, které se v posledních letech těší rostoucí oblibě. Do regionu přijíždí stále více turistů z Česka i zahraničí a zároveň přibývá i návštěvníků z řad místních obyvatel.

Mezi hlavní atrakce letní sezony budou v Zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce patřit medvíďata baribalů, která se narodila letos a už jsou ve výběhu. „Medvíďata baribalů narozená 4. ledna jsou dlouho očekávaní potomci našeho mladého chovného páru, Mína a Tracy,“ říká mluvčí zoo Karla Břečková. Svatokopecká zoo také připravila speciální hru pro návštěvníky. „Soutěžní hra nejen zpestří prohlídku zahrady, ale zároveň prověří vědomostní, dovednostní a orientační schopnosti,“ uvedla.

Bohatým programem se chystají nalákat turisty také hrady a zámky. Řadu akcí chystá hrad Helfštýn na Přerovsku, program na začátku července startuje Helfštýnkou poutí, v polovině července se chystá tradiční Vokohradí, akce na počest Petra Voka z Rožmberka. Program vyvrcholí již tradičně na konci srpna mezinárodním setkáním kovářů z celého světa s názvem Hefaiston, na které každoročně míří kolem 10 tisíc návštěvníků.

Jeden z nejnavštěvovanějších moravských hradů, Bouzov na Olomoucku, na prázdniny chystá otevření výstavy připomínající 700 let od první zmínky o hradu. Vystaveny na ní budou vzácné listiny i archeologické nálezy. Správa hradu dokončuje její přípravu, podle kastelánky Bouzova Zuzany Šulcové bude otevřena v srpnu. Hrad ve Šternberku bude lákat návštěvníky na netradiční prohlídky s renesanční hudbou či na hudební festival Šternberský kopec.

Nová atrakce nazvaná Kamzíkova stezka byla krátce před zahájením letní sezony otevřena ve sportovně-rekreačním areálu v Hrubé Vodě u Olomouce. „Kamzíkova stezka v korunách stromů je unikátní systém prolézaček a překážek, které v širokém okolí nemají obdoby. Bezpečné překážky a chodníky v korunách stromů ve výšce až 13 metrů nad zemí jsou určeny všem,“ uvedli provozovatelé areálu.

Letní prázdniny se snaží bohatým programem vyplnit také město Olomouc, které chystá hned dvě přehlídky. Festival Olomoucké kulturní prázdniny nabídne letos 16 akcí. Hlavní hvězdou programu bude kanadská punkrocková kapela Billy Talent. Přehlídka nabídne návštěvníkům také koncerty domácích interpretů, ale i vystoupení komika Lukáše Pavláska či cirkusu Levitare. Koncerty se odehrají v Korunní pevnůstce a u Terezské brány.

Na konci srpna se chystá také festival Moravské divadelní léto, které uvede několik představení pod širým nebem. Pořádá ho Moravské divadlo Olomouc, které tak navazuje na tradici Olomouckých divadelních prázdnin. Návštěvníkům nabídne na třech místech uvedení činoherní inscenace Robin Hood, ale i tragikomedii Woodyho Allena Central Park West a vystoupení hostujícího souboru La Komika z Bratislavy.

Liberecký kraj

Máchovo jezero v těchto dnech hýří barvami. Na snímku je Bezděz.

Hrad Bezděz

V Libereckém kraji finišují přípravy na letní turistickou sezonu. U rekreační nádrže Kristýna postavili 12 nových chat v tamním kempu a dokončují nové toalety na hlavní pláži. Na Hamerském jezeře zase vylepšují pláže tunami nového písku. U Máchova jezera skončily práce na revitalizaci pobřeží ve Starých Splavech a opravu mají za sebou i komunikace na hlavní pláži. Liberecký kraj přidal nové turistické spoje nejen k Máchovu jezeru, ale i do Krkonoš a Českého ráje.

Zhruba čtyři miliony korun investoval před letošní turistickou sezonou oblíbený autokemp Kristýna u stejnojmenné rekreační nádrže nedaleko Hrádku nad Nisou na Liberecku. Přes zimu kompletně zrekonstruovali sedm chat a opravou prošly pokoje místního penzionu. Na jaře postavili 12 nových chat, které kapacitu kempu zvýšily o 60 lůžek. „Přesto jsme na léto už z nějakých 70 až 80 procent obsazeni,“ říká předseda představenstva společnosti Kristýna Radek Petr. V současné době podle něj finišují práce na novém sociálním zázemí. „Do prázdnin by to mělo být hotové,“ řekl.

Tunami písku vylepšili před létem pláž Hamerského jezera na Českolipsku. Jezero proslavil film Bořivoje Zemana Dovolená s Andělem, natočený v 50. letech s Jaroslavem Marvanem v hlavní roli. Obec Hamr na Jezeře tam už deset let provozuje kemp a postupně ho rozšiřuje. Loni za 5,5 milionu korun přikoupila chatovou osadu, která patřila odborům. Do oprav a modernizace areálu, který dostal název Anděl, dala letos obec dalších zhruba 600 tisíc korun. „Chatky jsme zrekonstruovali, dostaly nová okna a dřevěné obložení, vyměnili jsme i podlahy sociálního zázemí,“ řekl starosta Hamru Milan Dvořák.

V Doksech u Máchova jezera dokončili před letní sezonou revitalizaci pobřeží ve Starých Splavech, které už po estetické a technické stránce nevyhovovalo. Úpravy přišly téměř na 13 milionů korun. „Nejvýznamnější novinkou je nové vyhlídkové a přístavní molo, dlouhé téměř 24 metrů, je tam i nový mobiliář a lampy,“ řekla starostka Eva Burešová. Opravou podle ní prošla i přístupová komunikace a chodníky a také cesty v oblasti hlavní pláže. Ožívá i zámek, který získala obec před dvěma lety a připravuje jeho rekonstrukci. „V zámeckém parku se na sezonu chystá na každý víkend nějaká kulturní akce, začínáme jazzovým festivalem,“ dodala starostka.

Komplikace čekají v Libereckém kraji na motoristy, pracuje se na hlavních tazích i na krajských komunikacích. Obrnit trpělivostí se musí hlavně řidiči mířící do krajského města. Na průtahu se tvoří kolony kvůli rekonstrukci mostu, problematický je i průjezd městem, kde kvůli četným uzavírkám často bloudí i místní řidiči. Liberecký kraj připravil na léto nové turistické spoje do Krkonoš a Českého ráje, víkendové vlaky budou vozit rekreanty i k Máchovu jezeru do Doks. „Cyklobusy, cyklovlaky a další letní spoje jsou ideálním řešením, jak lidem turistické oblasti více zpřístupnit,“ řekl náměstek hejtmana Marek Pieter.

Pardubický kraj

Regionální muzeum v Litomyšli

Hlavní turistické cíle v Pardubickém kraji v letní sezoně nabídnou návštěvníkům také novinky, ale zavedené akce zopakují. Výletníci mohou vystoupat na novou rozhlednu na hradu Lichnice, prohlédnout si knížecí ložnici na zámku ve Slatiňanech nebo jet s dětmi do nového sportovního parku pro děti v Dolní Moravě.

V Pardubickém kraji postupně přibývají další rozhledny, vyhlídkovou novinkou je pro letošní sezonu třináctimetrová rozhledna Milada na hradu Lichnice na Chrudimsku. Je neobvykle vklíněná v torzu hradní zdi a má dvě plošiny. Svazek obcí ji obnovil zhruba po 20 letech.

„Myslím si, že se tam teď dveře netrhnou. Pardubický kraj je atraktivní nejen v oblasti kultury, ale také přírodou, jako jsou Toulovcovy Maštale, Orlické hory, Železné hory,“ řekl krajský radní Roman Línek.

Slatiňanský zámek letos doplnil vybavení knížecí ložnice o baldachýn a závěsy. Původní textilní vybavení se až na několik kusů nedochovalo. Památkáři proto nechali podle historických fotografií zhotovit repliky.

Zámecký areál v Litomyšli, který je jedinou památkou na seznamu UNESCO v kraji, na přelomu června a července tradičně hostí hudební festival Smetanova Litomyšl. Doprovází jej i výtvarná část s množstvím výstav. Další zajímavosti nabízí litomyšlské Portmoneum Josefa Váchala, které v této sezoně zpřístupnilo zahradu, otevřelo na dvorku malou kavárnu a rozšířilo expozici o historické fotografie a výstavu věnovanou osobnostem spojeným s muzeem.

Kladrubský hřebčín o zapsání na prestižní seznam památek teprve usiluje. Po předloňském dokončení oprav do areálu jezdí čím dál více návštěvníků. Expozice hřebčín letos rozšířil o nové exponáty, výžehové železo z doby panovníka Františka I. a o sedlo, které měl trojnásobný vítěz Velké pardubické Sagar s žokejem Pavlem Liebichem.

„Zájem o Kladruby i slatiňský hřebčín je obrovský. Zádrhel je, že tam není kde spát. V okolí nejsou moc penziony,“ řekl krajský radní René Živný.

Geopark Železné hory považuje Živný ještě za málo objevenou destinaci, která však stojí za vidění, ať už pěšky, na kole, nebo i na koni. Na území geoparku se nachází více než sto významných geotopů, což jsou vědecky i turisticky výjimečné lokality. I tato oblast v budoucnu chce usilovat o značku UNESCO. „Snažíme se jako kraj tuto oblast víc propagovat,“ dodal Živný.

Skiareály už jsou běžně v provozu celé léto a nabízejí spoustu atrakcí. Na aktivní trávení volného času vsadili v Dolní Moravě. Stezku v oblacích projektovanou architektem Zdeňkem Fránkem a vysokou 55 metrů za loňský rok navštívilo 180 tisíc lidí. Menším dětem je určen vodní či lesní park.

„Děti jsou nejraději v našich parcích. Budujeme teď nový, od července bude jeho součástí tubingová dráha. Ostatní mohou jezdit na skikolech, žádaná věc jsou horská kola s elektropohonem,“ říká obchodní ředitel společnosti Sněžník Martin Palán.

Zvýšenou dopravu u Kralického Sněžníku řeší provozovatel areálu dalšími parkovacími místy. Aktuálně jich je k dispozici kolem tisícovky, nová parkovací místa bude stavět. „Počítáme s dalším rozvojem areálu, na parkování myslíme dopředu. Stávající kapacita je dostačující,“ řekl Palán.

„Provozovatel parkovací místa vyřešil šalamounsky. Lidé parkují na trávě. Je tam hodně aut a místní lidé jsou z toho nešťastní,“ řekl Živný. Hejtmanství rovněž zvažuje, že přispěje obci na výstavbu toalet. Kapacita chaty Slaměnka, kde je k dispozici WC, podle radního nestačí.

Větší návštěvnost v letní sezoně si přejí i ve Skiresortu Buková hora, proto postupně nabízí více aktivit i v létě. Letos uspořádají sérii akcí. Zahajují 8. července festivalem pro rodiny s dětmi Bukovka fest a například o týden později pořádají o víkendu jógový kemp.

Pardubický kraj má ještě rezervy v nabídce ubytování, podotkl Línek. „Je to dané historicky. Nemůžeme dohnat hradecký kraj, kde se v Krkonoších a částečně i Orlických horách postupně přebudovaly podnikové chaty na penziony a hotely,“ uvedl Línek.

Královéhradecký kraj

Nová dominanta Krkonoš přivítá první návštěvníky 2. července.

Královéhradecký kraj získá letos v létě novou atrakci. Turisté budou mít možnost na okraji Janských Lázní v Krkonoších navštívit Stezku korunami stromů. Provozovatelé očekávají, že by jí mohlo ročně projít na 200 tisíc lidí. Na sezonu se připravují také tradiční turistické cíle, například Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem či ubytovatelé v Krkonoších.

Stavba 1 300 metrů dlouhé stezky za zhruba 170 milionů korun začala loni na podzim. Stezka lidi zavede i do podzemní jeskyni o rozloze 400 metrů čtverečních, následně povede nad povrchem a nabídne například 45 metrů vysokou vyhlídkovou věž. V Česku jsou zatím dvě stavby podobného charakteru. V roce 2012 byla otevřena Stezka korunami stromů v Lipně nad Vltavou na Českokrumlovsku. Na konci roku 2015 byla otevřena Stezka v oblacích v Dolní Moravě na Orlickoústecku.

Dvorská zoo považuje za důležitou novinku před letošní sezonou získání samce hrocha, který se připojil k dvěma samicím, jež zahrada chová od loňska. „Lidé mohou vidět v pěším safari ve velkém přírodním výběhu trojici hrochů, dále se nám před dvěma měsíci narodila dvojice gepardů a určitě by návštěvníci neměli vynechat návštěvu expozice Africká savana, kde se ukrývá mládě hrabáče,“ řekla mluvčí zoo Andrea Jiroušová. Zahrada také připravuje tradiční Africký festival, který se uskuteční od 22. do 30. července.

S přípravami na sezonu finišují i majitelé penzionů v Krkonoších. „Návštěvnost v květnu a první polovině byla slušná, předpokládáme, že by letošní sezona mohla být srovnatelná s loňskou, která byla super,“ říká majitel ubytovacího portálu a špindlerovský podnikatel Martin Jandura.

Podle něj je tradičně nejvyšší zájem o návštěvu Krkonoš na přelomu července a srpna, ale i na tento termín je stále možné sehnat ubytování. „Ceny za noc v penzionu se snídaní začínají ve Špindlerově Mlýně od 350 korun,“ řekl Jandura.

Moravskoslezský kraj

Vrchol Lysé hory. Nepřehlédnutelný vysílač doplňují například sídlo Horské...

Vrchol Lysé hory

Nejvíce navštěvovaná místa v Moravskoslezském kraji připravují na letní prázdniny řadu novinek i pestrý program, často zaměřený na děti. Největším lákadlem pro milovníky hudby pak bude už tradičně hudební festival Colours of Ostrava, který začne 19. července a do krajské metropole přiveze hudební hvězdy, jako jsou Imagine Dragons, Birdy, Norah Jones, LP, Midnight Oil nebo Jamiroquai.

Nejnavštěvovanějším turistickým cílem v kraji a jedním z nejnavštěvovanějších v Česku je podle agentury CzechTourism už několik let industriální areál Dolní oblast Vítkovic (DOV) společně s Landek Parkem v Ostravě. Kromě řady hudebních festivalů tam lákají návštěvníky prohlídky bývalých vysokých pecí či vyhlídka z věže Bolt Tower a hlavně děti Svět techniky. V Dolní oblasti se koná i festival Colours of Ostrava, který ročně láká desetitisíce návštěvníků z celého Česka, ale i zahraničí.

„Od 1. července startuje DOVáděj v DOVu po celé léto. To je hezká akce, kde rodiny s dětmi, samozřejmě i další zájemci, budou moci přicházet opakovaně do Světa techniky, Malého světa techniky a na Landek Park a budou mít pak systém slev a dokonce i některé návštěvy zdarma,“ říká mluvčí DOV Eva Kijonková. Kvůli zájmu rodin s dětmi se o prázdninách bude Dětský svět ve Velkém světě techniky nově otevírat už od 9:00.

Velkou návštěvností se může chlubit také ostravská zoo, kam už letos přišlo na 200 tisíc lidí. V sezoně nabízí tradiční ukázky krmení zvířat, každou sobotu v 11:00 a 14:00 komentované prohlídky skleníků nebo večerní prohlídky. Se zájmem návštěvníků ale souvisí, že zejména o víkendech jsou parkoviště beznadějně plná a kde zaparkovat není ani v okolí zahrady.

„Jsme domluveni s nedalekou Revírní bratrskou pokladnou, že o víkendech umožní našim návštěvníkům parkování na svém parkovišti,“ říká mluvčí zoo Šárka Nováková. Problémy s parkováním u zoo by měl v budoucnu pomoci vyřešit parkovací dům, jehož stavba se však teprve připravuje.

Novinky mají na sezonu nachystány i historické památky. Pěchotní srub MO-S5 Na Trati v Bohumíně na Karvinsku například nabídne noční prohlídky. Večerní prohlídky lze absolvovat také na zámku Linhartovy na Bruntálsku, který své každoročně obměňované expozice zaměřuje především na děti. V bývalém černouhelném Dole Michal v Ostravě se zase expozice rozšířila o pokladnu, kde se horníkům každý týden vyplácely mzdy.

Na jednom z nejkrásnějších tuzemských zámků v Hradci nad Moravicí na Opavsku probíhá rozsáhlá rekonstrukce nádvoří, budov a střechy, ale návštěvníky zatím nijak neomezuje. „Lešení je sice vidět, pěkné není, ale zatím fungujeme bez omezení,“ uvedl kastelán zámku Radomír Přibyla. Návštěvníkům je uzavřeno pouze nádvoří Červeného zámku. „Prohlídkových okruhů v Bílém zámku se oprava nijak nedotýká,“ řekl kastelán. Dodal, že novinkou bude speciální okruh, který bude zahrnovat to nejlepší z obou dosud nabízených.

K nejnavštěvovanějším turistickým cílům v kraji patří nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd Lysá hora. Od tohoto víkendu tam lze opět absolvovat komentované výšlapy s názvem Lysohorská nej, které pořádá Beskydské informační centrum Frýdek -Místek (BIC). Jsou vhodné pro celé rodiny. „Loni byl o výstupy velký zájem. S naším průvodcem mohou chodit maximálně pětadvacetičlenné skupiny, proto je vhodné se hned teď podívat, který termín by se vám hodil, a registrovat se na něj,“ uvedla Dagmar Janovská z BIC.

Pro fajnšmekry připravilo BIC výšlap, na kterém turisty doprovází kromě průvodce také lašský král s ozbrojeným doprovodem a cestou se všichni setkají i se zbojníkem Ondrášem a jeho družinou. Pro širokou veřejnost se ukázkový výstup koná jen jednou v sezoně, a to 18. července.

Plzeňský a Jihočeský kraj

Prášily-Zelená hora

Několik proměněných prohlídkových tras nabízejí jihočeské zámky jako Červená Lhota či Jindřichův Hradec. V Národním parku (NP) Šumava se turisté s průvodci poprvé dostanou do divoké přírody na Kvildské pláně nebo proti proudu Řasnice.

Jihočeské hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu loni přilákaly 1,2 milionu lidí, meziročně asi o 103 200 více. Některé v nové sezoně zdražily vstupné o deset korun. Nejnavštěvovanější památka v kraji, zámek Český Krumlov, kam loni přišlo skoro 430 tisíc lidí, vrátila na hlavní prohlídkovou trasu restaurované rámy obrazů ze 17. století a konírnu doplnila o stání pro poníka s maketou, na kterou si mohou děti sednout. Atrakce má přiblížit charakter zámeckých stájí.

Zámek Červená Lhota, známý z pohádky Zlatovláska, získal původní podobu interiérů. Patnáct pokojů v prvním patře zaplnil nábytek, obrazy, domácí oltářík či livreje služebnictva. Zámek Jindřichův Hradec zpřístupnil zelené pokoje v Adamově stavení s obnovenou renesanční výmalbou. Zajímavostí je falzum límce, o němž se traduje, že ho měl na sobě Vilém Slavata při pražské defenestraci roku 1618. V sousedním Zámeckém mlýně mají jako novinku třicetimetrový vor coby upomínku doby, kdy Vojtěch Lanna splavnil pro voroplavbu Nežárku. Na zámek Kratochvíle se v srpnu po deseti letech vrátí představení Divadla Continuo a zámek Český Rudolec, přezdívaný Malá Hluboká, který léta chátral, chce letos zpřístupnit opravenou věž.

Národní park Šumava, jejž loni navštívily přes dva miliony lidí, připravil 123 výprav do divoké přírody. Turisté se s průvodci divočinou dostanou do míst, kam je jinak vstup zakázán. „Tuto službu nabízíme podesáté, každý rok jsou nové trasy. Letos se podařilo rozšířit nabídku o trasu po Kvildských pláních startující z Horské Kvildy, za poznáním nivních společenstev se mohou turisté vydat proti proudu travnaté Vltavy, jinak známé jako řeka Řasnice,“ říká mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.

Podle Josefa Pecky, jednoho z dlouholetých šumavských průvodců, bývá největším zážitkem setkání s divokými živočichy, ať jde o tetřeva, rysa, nebo jelena. „I pouhé mihnutí se naší největší středoevropské kočky - rysa ostrovida - přes cestu zanechá v lidech hluboký zážitek,“ řekl Pecka.

Dalším tipem je Medvědí stezka, nejstarší naučná stezka na Šumavě a druhá nejstarší v Česku, jež slaví 50 let. Vede z Ovesné skalním městem, v Jeleních Vrších připomíná plavení dřeva, pokračuje kolem pomníčku posledního medvěda na Šumavě a končí v Černém Kříži. Měří 14 kilometrů.

Novinka se objeví i v Českých Budějovicích, 16. září ožije Sokolský ostrov akcí Budějovický western. „Chceme navázat na tradici pony expresů, která před 20 lety skončila. Bude celodenní přehlídka kapel, hlavní je Cop. Přes den program pro rodiny jako indiánská vesnice se střílením z luku, soutěže a vybavené týpí s průvodcem, drezura koní i westernová show,“ říká organizátorka Miroslava Jindrová.

Ústecký kraj

Pravčická brána

Pestrou nabídku pro turisty připravily na léto v Ústeckém kraji rezervace, města i památkáři. Rozšířily se trasy pro cyklisty, přibylo propojení s turistickými cíli v sousedním Německu. Bohatou kulturní nabídku najdou návštěvníci míst od Šluknova po Klášterec nad Ohří.

Mezi vyhledávané lokality na severu Čech patří České Švýcarsko. „Nabízíme výlety s průvodcem do sousedního Saska. Zajímavostí je velké množství a dopravu lze kombinovat, využít lze parní vlak, tramvaj i lodičky,“ říká Dana Štefáčková z destinační agentury České Švýcarsko.

Připravené na turisty je také Hřensko. „Obě soutěsky jsou v provozu bez omezení,“ tvrdí Jaroslava Antonová z úřadu. Doporučuje přijet do obce po železnici, po vodě nebo po cyklostezce, protože možnosti parkování jsou v obci omezené.

Spojení českých a německých přírodních krás a zajímavostí nabízí také destinační agentura Dolní Poohří. Cílem výprav je podle pořadatelů ukázat obyvatelům tohoto regionu zajímavá místa v Sasku. Na turisty se letos o něco více zaměřil Žatec, který usiluje se svými chmelařskými objekty o zápis na seznam kulturního dědictví UNESCO. Nabídka nejrůznějších kulturních, zábavních i sportovních akcí vyvrcholí ve městě 1. a 2. září 60. ročníkem Dočesné.

Kasteláni a organizátoři akcí se shodují na tom, že turisté stále častěji vyhledávají nejrůznější zážitkové programy a další nabídku, pouhé prohlídkové okruhy už nestačí. Na zámcích lze tak ochutnávat místní speciality nebo poslouchat hudbu a rozjímat.

Stále se zvyšuje také počet cyklistů, kteří využívají Labskou cyklostezku, Krušnohorskou magistrálu, trasu podél Ohře a jiné stezky. Do kopců lze vyjet cyklobusem, kola lze převézt vlakem či lodí. Přehled internetových stránek, kde je možné čerpat tipy na výlet, připravil na svém webu Ústecký kraj.

S komplikacemi musí počítat při cestování po regionu lidé na silnicích. Omezení čekají na řidiče na silnici I/7 z Bíliny do Mostu, objížďky jsou v Děčíně, Litoměřicích. Dělníci budou pracovat i na silnicích II. a III. třídy a platné je stále omezení na úseku D8 přes České středohoří, kde je dvoukilometrový úsek od loňského otevření sveden do jednoho dálničního pruhu.

Ústeckému kraji patří v žebříčku počtu turistů v rámci celého Česka třetí místo od konce. Počet turistů, kteří přijíždějí do Ústeckého kraje, nicméně roste od roku 2010. Za celý loňský rok navštívilo region 530 370 hostů.

Karlovarský kraj

Hrad Seeberg.

Turistické cíle v Karlovarském kraji připravují pro návštěvníky na léto například promítání filmů, divadelní představení či jarmarky. Některé budou chtít návštěvníky nalákat také na novinky ve svých areálech. Nové exponáty v některých objektech už přibyly, další se teprve chystají.

„Centrem dění bude v létě především hrad Seeberg. Návštěvníky zveme na tradiční historický jarmark, tentokrát na téma Slavnosti jako za císaře pána, který se koná 22. července. Od 25. července vystoupí tři dny za sebou divadelní soubor Kašpar se hrou Othello, vždy ve večerních hodinách na druhém hradním nádvoří. Hrad tak bude tvořit živé kulisy,“ říká Petra Polívková z Městského muzea Františkovy Lázně. Poprvé pořádá hrad také noční prohlídky.

Františkolázeňské městské muzeum spolu s hradem Seeberg a přírodní rezervací Soos, které spravuje, patří v Karlovarském kraji k nejnavštěvovanějším turistickým cílům. „V samotném muzeu promítáme i o prázdninách vždy jednou měsíčně klubové filmy,“ doplnila Polívková.

Park miniatur Boheminium v Mariánských Lázní připravuje vrchol letošní sezony už na 24. června. Návštěvníkům představí novou dominantu parku, model plzeňské katedrály svatého Bartoloměje. S věží vysokou přes čtyři metry bude jedním z nejvyšších modelů v Evropě. Poslední měsíc měli návštěvníci možnost sledovat modeláře přímo při práci na modelu. „Letošní rok je v parku rokem města Plzeň. Na začátku sezony jsme již odhalili model Jubilejní brány Plzeňského Prazdroje,“ uvedl za provozovatele parku Tomáš Slifka.

Na hlavní turistickou sezonu se v Karlovarském kraji připravují také památkové objekty. Hrad Loket, který je v kraji dlouhodobě nejnavštěvovanějším turistickým cílem, nabízí už od začátku června rozšířenou otevírací dobu. Jeho brány jsou tak otevřeny od 9:00 do 18:30 každý den. Hrad letos slaví 700. výročí od prvního příjezdu kralevice Václava, budoucího krále Karla IV. Výročí budou věnovány i letní historické slavnosti.

Zámek v Bečově nad Teplou už začátkem května představil nový exponát, vzácný diadém šlechtičny Eleonory Beaufort-Spontinové. Na léto připravuje i kulturní a společenské akce. Na zámeckých terasách by mělo vzniknout letní kino. Na konci července pak zámek pozve návštěvníky do jinak nepřístupného depozitáře, kde jsou uložena cenná vína nalezená spolu s relikviářem svatého Maura. Bude také možnost ochutnat soudobá vína podobného původu jako ta historická a také ústřice. V srpnu pak se svým představením na Bečov zavítá Pouliční divadlo Viktora Braunreitera.

Praha

Chrám svatého Víta

Pražské turistické cíle přichystaly pro návštěvníky metropole na letošní sezonu různé výstavy a festivaly, ale také sjednocené vstupné do památek a například zoo v Troji láká na paterčata gepardů. Městská organizace Prague City Tourism (PCT) chce cílit také na turisty z Česka, které vábí prostřednictvím kampaně. Připraveno je i pět turistických infocenter. Na sezonu jsou připraveni i strážníci, kteří posílí hlídky v centru. Naopak omezen je vstup na Staroměstskou radnici.

Mezi nejnavštěvovanější místa v hlavním městě patří zoologická zahrada v Troji. Ta naplno zahájí sezonu 30. června, kdy děti, které dostanou na vysvědčení jedničku z přírodovědných předmětů, budou mít vstup za jednu korunu. „Pro děti pak máme připraveny programy na celé léto a budeme je postupně zveřejňovat na našich webových stránkách. Velkým lákadlem budou mláďata, zejména paterčata gepardů,“ řekla mluvčí ZOO Alena Šteffelová.

Turistickou sezonu již v dubnu zahájila nejnavštěvovanější památka, Pražský hrad, kde musí lidé při vstupu projít bezpečnostní kontrolou. Kromě obvyklých návštěvnických okruhů budou moci turisté zavítat na výstavu brazilského fotografa Sebastiaa Salgada v Královském letohrádku. „V září se potom uskuteční již 12. ročník vinobraní,“ řekl David Šebek ze Správy Pražského Hradu.

„K největším lákadlům bezpochyby patří pátý ročník festivalu Signal, který propojuje umění s moderními technologiemi. Návštěvníci se mohou těšit na videomappingy na historických budovách a oblíbené interaktivní instalace. Signal festival je nejnavštěvovanější kulturní akcí v České republice,“ uvedla mluvčí PCT Barbora Hrubá.

Vzhledem k rekonstrukci Staroměstské radnice v ní PCT žádné akce nechystá. „Ale v době uzavření radniční věže budou moci návštěvníci s jednou vstupenkou navštívit Staroměstskou radnici, historické sály, podzemí a kapli a vystoupat na věž Novoměstské radnice,“ uvedla Hrubá.

Rozhlédnout se bude možné také z pražských věží včetně Petřínské rozhledny. Muzeum hlavního města pak chystá rovněž výstavy. V hlavní budově na Florenci budou moci lidé shlédnout výstavu významného grafika Vladimíra Boudníka.

Turistická infocentra budou připravena na Staroměstské radnici, Václavském náměstí, Na Můstku a v příletových halách Terminálu 1 a 2 na Letišti Václava Havla. PCT rovněž spustila mimo metropoli kampaň Praha je i Vaše, která má nalákat Čechy k výletu do hlavního města. „Záměrem není pouze podpora domácího cestovního ruchu, ale i celkové zlepšení vnímání hlavního města i za jeho hranicemi,“ uvedla Hrubá.

Na léto se chystají také strážníci. „Stejně jako v minulých letech posilujeme služby zejména v centru metropole. Samozřejmě jsme připraveni reagovat na bezpečnostní situaci v Evropě,“ uvedla mluvčí strážníků Irena Seifertová. Městská policie se zaměří na dodržování veřejného pořádku nebo rušení nočního klidu. „Dále se budeme ve zvýšené míře věnovat nestandardnímu chování osob, odloženým věcem a podezřelým vozidlům,“ uvedla mluvčí.

Prahu loni navštívilo 7 127 558 turistů. Největší množství zahraničních návštěvníků přicestovalo v dubnu z Německa, Itálie, Ruska, Spojených států a Velké Británie. Nejoblíbenější atrakcí je Pražský hrad, který v roce 2016 navštívilo 2,1 milionu platících návštěvníků, do zoo loni přišlo 1,448 milionu lidí a na Staroměstskou radnici 783 tisíc turistů.

,