Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Novinka v Alpách - jeden skipas na pět ledovců

  9:00aktualizováno  9:00
Zapomeňte na předvánoční stres a prožijte letošní advent zcela jinak. Rakouské ledovce Kaunertal, Pitztal, Sölden, Stubai a Hintertux spojily své síly a nabízejí lyžování na jeden skipas. Tato novinka platí od letošního října.

Vánoční trhy v Innsbrucku jsou vyhlášené po celém světě.

Rakousko má celkem devět ledovců. V pěti z nich, které spolu sousedí, můžete jezdit na jediný skipas.

Ten platí pro ledovce Kaunertal, Pitztal, Sölden, Stubai a Hintertux v dolním Rakousku. Lyžovat na něm můžete od konce října a poslední lyžování na kvalitním sněhu ve výšce tři tisíce metrů můžete absolvovat ještě v polovině května.

Kolik za něj zaplatíte? Celkem 290 euro, které jsou v porovnání kvality a kvantity (a při přihlédnutí k posilující koruně) poměrně přijatelné. Za to se můžete vypravit do všech středisek těchto ledovců a užívat si prvotřídních služeb.

Znalci alpského lyžování dobře vědí, že nikde jinde v Evropě nejsou sjezdovky tak skvěle připravené a vyhlídky na skalní masivy tak grandiózní jako v horách v severním Tyrolsku.

Univerzální skipass "White5" je k dostání už od října letošního roku až do 12. května, kdy ve většině středisek končí hlavní sezona. Platí na deset dní lyžování a koupíte ho ve všech pokladnách středisek v okolí ledovců.

Hintertux
Na ledovci Hintertux

Ráno lyže, večer trhy

Advent v Rakousku je neopakovatelný a neobyčejný zážitek. Nejen díky lyžování.

Rakušané jsou silně věřící a křesťanství hraje významnou roli v jejich každodenním životě. Doba adventní je pro ně obzvláště významná.

V porovnání s adventem v Česku je atmosféra naprosto jiná. Doba předvánoční se v Tyrolsku nevyznačuje masivní až kýčovitou výzdobou.

Hlavním znakem tyrolského adventu jsou tradice. Pro turisty je poznávání tradičních tyrolských zvyků a procházka mezi koledníky, čerty, trubači a betlémy v alpské scenérii nezapomenutelným zážitkem.

Vánoční Innsbruck
Vánoční Innsbruck

Tyrolský advent v té nejkoncentrovanější podobě zažijete v Innsbrucku. Předvánoční akce tu začaly už v poslední listopadový víkend.

Z Prahy je to do Innsbrucku 547 kilometrů, z Brna 610 km. Trasu si můžete naplánovat například podle tohoto plánovače.

Innsbrucké trhy pod Zlatou stříškou jsou vyhlášené po celém světě. Ve městě najdete také unikátní výstavu betlémů v Tyrolském národní muzeu, kde je ohromná sbírka jesliček.

Chce to ale trpělivost. I v Innsbrucku se na vánočních trzích musí člověk trochu tlačit mezi ostatními, občas se zasekne ve frontě a možná vám někdo i šlápne na nohu. Za tu podívanou to ale stojí.

Vánoční Innsbruck
Vánoční trhy v Innsbrucku

Ještě tentýž večer si totiž můžete z tržiště zaskočit na ledovec. Nejblíže je to z Innsbrucku na Hintertux, který patří mezi nejoblíbenější rakouské resorty.

Lyžovat se tu dá 365 dní v roce na 86 kilometrech tratí všech obtížností. K dispozici je 221 moderních lanovek a pro běžkaře 28 kilometrů výborně udržovaných stop.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Lyžování v Česku pořád láká, skiareály se chlubí výbornou sezonou

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

České skiareály mají za sebou jednu z nejlepších zimních sezon, počet návštěvníků se meziročně zvýšil o dvě procenta a...

Investice, která se vyplatila. Do Andorry jezdí lyžaři z celé Evropy

Andorra úspěšně zainvestovala do lyžování a přitahuje lyžaře z celého světa. V...

Andorra, vzdálená od velkých alpských zimních středisek, s úspěchem investovala do zimních sportů, které se staly...

Rekordní lavina v Krkonoších: za 48 vteřin se utrhlo 50 tisíc tun sněhu

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

Přesně před padesáti lety se odehrálo největší lavinové neštěstí v moderní historii Krkonoš. Kolem poledne 20. března...

Najdete na iDNES.cz