Nové trendy v lyžování proměňují střediska

  13:29aktualizováno  13:29
Jen co lyžaři vstřebali carvingovou revoluci, která zatratila jejich původní náčiní a vnukla jim "snowboardový" styl jízdy, prosazují se další trendy, jež někdejší rivaly sbližují. Více než na jakém náčiní jezdí teď záleží na tom, jak jezdí. Sjezdovky už nejsou jediným polem, kde se dá na lyžích či prkně pohybovat!

Místo toho míří jezdci z obou líhní mimo sjezdovky - do snowparků nebo do volného terénu. I když by bylo příliš odvážné rozmach freeskiingu nazvat revolucí, tvář středisek třetího tisíciletí poznamenal přinejmenším tak jako carving.

Fenomén č. 1 - carving

Jeho vpád vzbudil na širém lyžařském poli rozruch, pro který se vžilo dramatické označení carvingová revoluce. Ta proměnila nejen tvar lyží a techniku jízdy, ale i nabídku lyžařských středisek. Co je pro jedny dávno známou skutečností, jiní teprve objevují. V každém případě se lyžaři plíživě, ale zjevně zajímají více o mírnější tratě.

Renesanci zájmu o své služby prožívají menší areálky, neboť právě tam bývají mírněji skloněné a široké svahy. Rovněž hustota lyžařů je o poznání řidší než ve velkých centrech, což představuje ideální carvingovou konstelaci.

I kdyby se obec carverů rozrostla jednoho krásného lyžařského dne tak, že by řezaný oblouk ovládali všichni, rozhodně nelze očekávat, že by se střediska proměnila v carvingová letiště. Klikaté sjezdovky s pěknou vyhlídkou nebo adrenalinové sjezdy ve strmých skaliscích budou vždy přitahovat.
 
Fenomén č. 2 - freestyle

Udržované parky s rampami pro jezdce na krátkých lyžích a prkně se staly "povinným" inventářem areálů. Bez snowparku jako by středisko ani nebylo. Vesměs se parkem rozumí vyhrazená část sjezdovky, v níž rolby nahrnuly sníh do podoby překážek a skoček, případně u-rampy. Freestylista na nich ve vzduchu předvádí nejrůznější polety a rotace - zkrátka triky. Nejde o metry ani počet otoček, ale o to, zvládnout čistě co největší sortiment triků.

Fenomén č. 3 - freeride

partner přílohy

Motivem lyžařských a snowboardových stylů inspirovaných volností a svobodou je únik ze světa masové rekreace. Jejich nejplnějším vyjádřením je jízda po nedotčených svazích čili freeride. Kam nesahají spáry civilizace, tam je domov freeriderů.

Obliba této adrenalinové disciplíny však přitahuje i odvážnější z řad tradičních lyžařů a mnohá střediska jim vycházejí vstříc - lavinovým zabezpečením svahů, zanesením tras do plánků, popisem v průvodcích nebo dokonce jejich vyznačením přímo v terénu.

Fenomén č. 4 - lyžařské "houpačky"

Konkurence velkého počtu středisek jejich provozovatele nutí poskytovat svým hostům co nejvíce - a to jak v kvalitě, tak v kvantitě. Expanzi sjezdové plochy do zatím nezpřístupněných území hor brání tuhý odpor ochránců přírody. Zato se dobře daří propojením dosavadních blízkých lyžařských středisek přes kopec, sedlo či údolí. Z malých center lokálního významu se tak rázem stanou arény s desítkami kilometrů sjezdovek, které úspěšně konkurují tradičním velkým střediskům.

Ne vždy se však spojují jen malí. Nejnovějším realizovaným dokladem je propojení francouzských gigantů Les Arcs a La Plagne do arény Paradiski.

Autoři:

Nejčtenější

Kde je nejlepší lyžování v Alpách? Vybrali jsme 10 super středisek

Chamonix

Vybrat nejlepší lyžařská střediska Alp není snadné. Kritériem našeho žebříčku je hlavně velikost propojených lyžařských...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Výhodné skipasy, nové atrakce. Velký přehled novinek v rakouských Alpách

Výhled z Rifflsee směrem k ledovci

Tolik zahraničních i místních turistů, kolik do rakouských Alp přijelo v minulé zimní sezóně, tu ještě nikdy...

Smutný symbol války v Jugoslávii. Unikátní most rozstříleli před 25 lety

Hercegovský Mostar. Plocha předválečné občiny (zhruba náš okres, resp....

Více než čtyři století byl Stari most neodmyslitelnou součástí hercegovského Mostaru. Přitahoval nejen odvážlivce...

VIDEO: Žebřík do nebe. Nová atrakce v Rakousku pro milovníky adrenalinu

V rakouských alpách postavili „žebřík do nebe“

Rakouskou oblast Gosaukamm znají hlavně horolezci. Nově si tu mohou všichni zájemci o dobrodružství vychutnat výstup po...

Další z rubriky

Skipasy ve větších areálech zdraží. Při nákupu přes internet ušetříte

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Skipasy ve větších českých lyžařských střediscích zdraží o 3,5 procenta na 599 korun pro dospělého, pro dítě na 428...

I přes oteplení zůstává na horách sníh, mrazivý víkend lyžařům pomůže

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Oteplení z posledních dní ukončilo provoz některých lyžařských areálů, zejména na jihu Moravy. Na horách ale zůstává...

Lyžování se sluncem. Přehled středisek, kde si ještě o víkendu zalyžujete

Ilustrační snímek

Lyžaři mohou o víkendu stále vyrazit do několika horských středisek v Česku. Některé skiareály dokonce zvažují, že...

Najdete na iDNES.cz