Nové trasy ukazují studánky

Hrčava - V nejvýchodnější obci republiky v Hrčavě budou ochránci přírody v neděli otvírat po celý den trasy beskydských studánek. Každý účastník akce, která dostane zdarma mapu zhruba osmdesáti beskydských studánek na území třech států, které její tvůrci v posledním roce upravili a označili. Projekt, do něhož se zapojili i slovenští a polští ochránci přírody, získal podporu jednoho z programů Evropské unie.
Účastníci si mohou projít při cestě z Jablunkova do Hrčavy několikakilometrovou trasu, na níž spatří některé z upravených studánek. V Hrčavě se s českými milovníky přírody sejdou i polští a slovenští turisté, kteří se na akci vydají po trase z Čierné při Čadci a polské Javořinky.

V Hrčavě při otvírání studánek od jedné hodiny odpolední vystoupí také slovenské, polské a moravské folklorní soubory. Trasy studánek dostaly jména a kopírují dnes už stávající turistické trasy. Projekt však dal vzniknout i nové turistické trase v Polsku.

Kdyby však chtěl zdatný turista obejít všechny studánky, jeden den by mu na to rozhodně nestačil. Ochránci přírody upravili studánky na různých místech v Beskydech a své nedávno upravené studánky na mapě zveřejnily i Lesy České republiky.

Trasy dostaly jména podle oblastí, kde studánky jsou. Na moravské straně slibují příjemnou procházku trasy Ondřejník, Pod Stolovou, Soláň, Bílý Kříž, Kozubová a Palkovické Hůrky.

Na slovenské straně Beskyd vznikly trasy Bumbálka, Klokočov, Bahaňa, Drahošanka, Vreščovka, Velká Rača a Rycierová hora. Nejvíce tras vzniklo na polské straně Beskyd, například Pramen Szalinowe, Pramen Bartek, Pramen Klimczok, Pramen Ólszowka, Pramen U Panienky či či Pramen Tadeusz.