Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové roky za polárním kruhem

  12:57aktualizováno  12:57
Pokud je Vám v Praze a okolí i v těch největších mrazech teplo, tak sbalte kufry a jeďte do severního Švédska, do krajiny, které se říká: "Poslední divočina Evropy". Rada pro balení: nenásobte prádlo počtem dní, protože stejně budete mít na sobě pořád vše co máte a hlavně: Nikdy se nesmějte těm obřím chlupatým beranicím a botám, co vypadají jako z nějakého medvěda, protože pokud je nemáte, budete celou dobu těm šťastným strašně závidět.
polární krajina

polární krajina - Krátké dny za polárním kruhem. | foto: Roman Latuske

Letěli jsme do "města" Lulea. Doporučujeme se pořádně nabalit už v letadle a připravit se na místní civilizaci. "Město" znamená  alespoň 20 obydlených  domů na 1 km2, u kterých je benzínová stanice s konzumem. A měst je tu opravdu málo. Z Lulea jsme jeli autobusem (všechna auta jsou při parkování napojena na elektrické vyhřívání motoru, aby vůbec nastartovala) asi 1,5 hodiny do města Övertornea přímo na polárním kruhu. Je to opravdu centrum téhle oblasti, protože tu je hotel a 2 bufety. Övertornea je přímo na hranici s Finskem a na hranici časového pásma, za řekou Torneälv je o hodinu více.

První procházka v zimě po polarním kruhu je opravdu drsná, ihned se rozhodnete, že vysněnou dovolenou strávíte v hotelu pod peřinou a s rumem.  Ale riskovat omrzliny  se vyplatí, protože možné výlety do okolí stojí za to: návštěva sobí farmy, kde okukujete a hladíte zvířátka, která Vás vozí na saních (nezapomeňte na lyžařské brýle a kuklu, někdy se opravdu rozdovádí a nejsou k zastavení) a v tradičním stanu jejich chovatelů (kmen "Sami") je dostanete i k obědu.  Jsou opravdu výborná, stejně jako buchty  z mouky, kterou místní ženy vyrábí z mechu, který celou zimu olupují ze stromů.  Na Sami pozor - neustále se Vám snaží nějakého soba vnutit s sebou domů a tvrdí, že se mu  bude u Vás na zahradě strašně líbit.

Krásný je výlet na jediném soukromém ledoborci Sampo po moři.  Tady máte plné ruce práce, abyste se vůbec udrželi na palubě, protože je všechno namrzlé a fouká. Když škvírou mezi kulichem a šálou zírate, jak Sampo láme led všude kolem Vás a najednou slyšíte "stop, swimming now", myslíte, že kapitánovi namrzl mozek (v tom počasí se tomu vůbec nedivíte).  Ale ono ne - Sampo zastaví, vytvoří mezi krami malý rybníček a v tu ránu Vás námořníci čapnou, stáhnou z Vás bundu, boty, kulicha a rukavice a strčí Vás do gumových obleků, takže najednou je na palubě  spousta tučňáků. A už se plazíte po ledu a někdo do Vás strčí a jste ve vodě. Další důkaz odolnosti můžete získat při návštěvě ledového hotelu v Jukkasjärvi  poblíž Kiruny, nejsevernějšího města Švédska.  Je to největší iglu na světě s mnoha úžasnými pokoji a dokonce svatební kaplí. Lze se tu nechat oddat a strávit svatební noc, což dokázali naši dva spolucestující.

Další den jsme se rozhodli strávit klasicky - na běžkách. Nejdříve jsme se divili, že jsme široko daleko jediní, ale když nám po dvou hodinách v -30 stupních omrzly uši i přes kulicha, jsme se divit přestali.  Další suvenýry v podobě různých omrzlin lze získat při projížďkách na  sněhovém skútru a na psím spřežení. Ale co omrzliny, místní si neustále stěžují,  že je letos strašně teplo, jindy bývá až -50 a to je prý teprve zima.

Pokud nemáte rádi předsevzetí do nového roku, je Silvestr na polárním kruhu to pravé.  Naloží Vás do autobusu  a odvezou na řeku, která rozděluje dvě země a dva časy. Důležité: oblečte opravdu vše co máte. Stejně budete litovat, že nemáte víc věcí.  Protože strávit 3 hodiny v noci v mraze ve sněhu a ledu není jen tak. Přeběhnete do Finska, kde  ve 23 hod. našeho času oslavíte první nový rok.  To už necítíte nohy  a utíkáte zpět do Švédska, kde hoří velké ohně a  přemýšlíte, v kterém roce teď vlastně jste. Když stojíte téměř v ohni, těšíte se na další ohňostroj a přemýšlíte, jak se alespoň trochu ohřát a zároveň neshořet, jdou všechna předsevzetí stranou.

Autor:


Nejčtenější

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Slovensko pro tuláky. Pustiny a temnoty Veporských vrchů lákají i hvězdáře

Vyhlídka z Klenovského Veporu

Opuštěná a temná místa lidi většinou děsí, v případě slovenských Veporských vrchů však mohou být pro mnohé tuláky...

Zbourat a znovu postavit. Unikátní most v Kambodži přitahuje tisíce turistů

Oprava bambusového mostu přes řeku Mekong v kambodžském Kampong Chamu

Měří víc než kilometr, tvoří jej padesát tisíc bambusových stébel a každý rok jej místní strhnou a znovu postaví. V...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Najdete na iDNES.cz