Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nově na cesty - mapy.idnes.cz

aktualizováno 
iDNES.cz spustil novou verzi map na adrese mapy.idnes.cz. Jejich největší předností ve srovnání s jinými mapovými aplikacemi na českém internetu je rozsáhlá databáze turistických informací a unikátní plánovač cyklotras včetně jejich výškových profilů.

Základem inovované služby mapy.idnes.cz, kterou server iDNES připravil ve spolupráci s firmou Plan Studio, je přehledné rozčlenění do několika celků - Mapa ČR, Cyklo a Svět.

Mapa ČR
slouží k vyhledávání dat motoristům i turistům. Kromě vyhledání trasy zde můžete najít informace o 2 500 nejrůznějších turistických cílů na území ČR včetně fotografií (hrady, zámky, rozhledny, naučné stezky, technické zajímavosti...). Mapa ČR také obsahuje podrobné plány 125 českých měst v měřítku 1:10 - 20.000 se třemi úrovněmi zoomování.

Cyklo
zahrnuje 30.000 km značených cyklostezek a silniční síť ČR (silnice 1. - 3.třídy). Můžete hledat podle místa, čísla nebo názvu cyklotrasy, či si naplánovat vlastní trasu ze zvoleného bodu A do bodu B. Vše je doplněno detailním itinerářem trasy a jejím výškovým profilem.

Svět
umožňuje vyhledávání sídel a států. K jednotlivým státům jsou připraveny stručné informace včetně státní vlajky. U evropských zemí se navíc zobrazí informace o povolené rychlosti na dálnici, v obci a mimo obec, o povoleném množství alkoholu v krvi, důležitých telefonních číslech...

V zimní sezoně potom přibude aplikace Zima, v níž bude možné najít všechna lyžařská střediska v České republice včetně informací o počtu vleků či cenách skipasů.

Práce s mapou se výrazně zjednodušila. Posouvá se plynule pomocí myši a zoomuje se jednoduchým navigačním měřítkem.

Práce s mapy.idnes.cz

1) MAPA ČR

a) Do vyhledávače vlevo nahoře zadáte hledaný objekt - např. Křivoklát. Na mapě se objekt zobrazí s červenou šipkou. Poté můžete využít třeba plánovače trasy, nebo si najít více turistických informací.

Plánování výletu a turistické informace

b) Pokud se chcete dozvědět více o hradu Křivoklát, kliknete na objekt přímo do mapy a v pravé části se zobrazí informace o hradu, fotografie, otevírací doba, vstupné, možnost vyhledání trasy... 

Stejné údaje se zobrazí také v případě, pokud kliknete na ikonku i  vedle vybraného objektu ve výpisu Turistických cílů v pravé části aplikace - viz.níže.

c) Chystáte se na Křivoklát, ale chcete vědět, jaké jsou další turistické zajímavosti v okolí, abyste si mohli naplánovat delší výlet? Klikněte na záložku Objekty v pravé části aplikace a označte položky, o které máte zájem. V momentě, kdy tak učiníte, se vámi zatržené položky zobrazí a zaktivní v mapě.

Poté už stačí na vybraný objekt kliknout do mapy, a v pravé části se vám rozbalí příslušné informace. Po najetí myší na ikonku v mapě můžete také využít interaktivní nápovědy. Pokud například kliknete na symbol naučné stezky zhruba 2,5 km severoseverovýchodně od hradu Křivoklát, získáte informace o stezce Brdatka.

2) CYKLOMAPY

Plánování cyklovýletu

Můžete hledat buď podle místa, podle čísla cykotrasy, nebo si rovnou vyhledat trasu ze zvoleného bodu A do bodu B.

a) Vyhledání podle místa

Pokud například víte, že se chcete na kole projet okolo Křivoklátu, zadejte tento název do vyhledávače a dostanete níže zobrazený výstup. Na něm vidíte několik cyklotras, které Křivoklátem procházejí. Můžete si vybrat jednu z nich nebo si naplánovat nějakou kombinaci podle toho, kde bude výchozí bod a cíl vašeho výletu. Všechny označené cyklotrasy v mapě jsou aktivní - když na ně kliknete, v pravé části mapové aplikace se zobrazí jejich podrobný itinerář včetně výškových profilů.

b) Vyhledání podle trasy

Pokud se chcete vydat proti toku Berounky z Křivoklátu do Zvíkovce, zadejte obě destinace do vyhledávače trasy. Při výběru vaší cyklotrasy máte navíc možnost omezit silnice 1.třídy, vybrat nějaké další místo, přes které chcete projet, či si zvolit trasu s minimální, střední či maximální preferencí cyklotras. Dostanete níže uvedený výstup. Vaše trasa je vyznačena názornými červenými šipkami a vpravo se zobrazuje její itinerář včetně typu jednotlivých úseků komunikací.

Pod itinerářem trasy potom vidíte i její výškový profil, takže máte přehled o náročnosti vámi zvolené trasy.

c) Vyhledání podle čísla cyklotrasy či cyklostezky

Zadáte-li do vyhledávače přímo číslo cyklotrasy či cyklostezky, např. 1035, zobrazí se trasa na mapě s itinerářem a výškovým profilem vpravo. V tomto případě se jedná o 17,6 km dlouhou cyklotrasu mezi obcemi Lužnice-Lutová v okolí Třeboně.

d) Cyklovýlet "na klíč"

I v aplikaci Cyklo si můžete naplánovat celý výlet se všemi dostupnými informacemi o turistických zajímavostech na vaší trase. Opět kliknete na záložku Objekty v pravé části a vyberete položky, o které máte zájem. Ty se vám poté v mapě zaktivní, takže získáte kompletní informace o vaší trase.

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

S balonem do oblak. Co všechno musí pilot zkontrolovat před startem?

Příprava horkovzdušného balonu ke startu

Ve čtvrtém díle seriálu S balonem do oblak vás seznámíme se všemi kroky, které musí pilot provést, než se vůbec dostane...

OBRAZEM: Čas nezralých bobulí. Když Morava čeká na víno

Dobrosrdeční lidé, tradice a tvrdá práce. Okolí Velkých Bílovic je kraj...

Dobrosrdeční lidé, tradice a tvrdá práce. Okolí Velkých Bílovic je kraj nekonečných vinohradů, teplého podnebí, lánů...

Najdete na iDNES.cz