Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nově na cesty - mapy.idnes.cz

aktualizováno 
iDNES.cz spustil novou verzi map na adrese mapy.idnes.cz. Jejich největší předností ve srovnání s jinými mapovými aplikacemi na českém internetu je rozsáhlá databáze turistických informací a unikátní plánovač cyklotras včetně jejich výškových profilů.

Základem inovované služby mapy.idnes.cz, kterou server iDNES připravil ve spolupráci s firmou Plan Studio, je přehledné rozčlenění do několika celků - Mapa ČR, Cyklo a Svět.

Mapa ČR
slouží k vyhledávání dat motoristům i turistům. Kromě vyhledání trasy zde můžete najít informace o 2 500 nejrůznějších turistických cílů na území ČR včetně fotografií (hrady, zámky, rozhledny, naučné stezky, technické zajímavosti...). Mapa ČR také obsahuje podrobné plány 125 českých měst v měřítku 1:10 - 20.000 se třemi úrovněmi zoomování.

Cyklo
zahrnuje 30.000 km značených cyklostezek a silniční síť ČR (silnice 1. - 3.třídy). Můžete hledat podle místa, čísla nebo názvu cyklotrasy, či si naplánovat vlastní trasu ze zvoleného bodu A do bodu B. Vše je doplněno detailním itinerářem trasy a jejím výškovým profilem.

Svět
umožňuje vyhledávání sídel a států. K jednotlivým státům jsou připraveny stručné informace včetně státní vlajky. U evropských zemí se navíc zobrazí informace o povolené rychlosti na dálnici, v obci a mimo obec, o povoleném množství alkoholu v krvi, důležitých telefonních číslech...

V zimní sezoně potom přibude aplikace Zima, v níž bude možné najít všechna lyžařská střediska v České republice včetně informací o počtu vleků či cenách skipasů.

Práce s mapou se výrazně zjednodušila. Posouvá se plynule pomocí myši a zoomuje se jednoduchým navigačním měřítkem.

Práce s mapy.idnes.cz

1) MAPA ČR

a) Do vyhledávače vlevo nahoře zadáte hledaný objekt - např. Křivoklát. Na mapě se objekt zobrazí s červenou šipkou. Poté můžete využít třeba plánovače trasy, nebo si najít více turistických informací.

Plánování výletu a turistické informace

b) Pokud se chcete dozvědět více o hradu Křivoklát, kliknete na objekt přímo do mapy a v pravé části se zobrazí informace o hradu, fotografie, otevírací doba, vstupné, možnost vyhledání trasy... 

Stejné údaje se zobrazí také v případě, pokud kliknete na ikonku i  vedle vybraného objektu ve výpisu Turistických cílů v pravé části aplikace - viz.níže.

c) Chystáte se na Křivoklát, ale chcete vědět, jaké jsou další turistické zajímavosti v okolí, abyste si mohli naplánovat delší výlet? Klikněte na záložku Objekty v pravé části aplikace a označte položky, o které máte zájem. V momentě, kdy tak učiníte, se vámi zatržené položky zobrazí a zaktivní v mapě.

Poté už stačí na vybraný objekt kliknout do mapy, a v pravé části se vám rozbalí příslušné informace. Po najetí myší na ikonku v mapě můžete také využít interaktivní nápovědy. Pokud například kliknete na symbol naučné stezky zhruba 2,5 km severoseverovýchodně od hradu Křivoklát, získáte informace o stezce Brdatka.

2) CYKLOMAPY

Plánování cyklovýletu

Můžete hledat buď podle místa, podle čísla cykotrasy, nebo si rovnou vyhledat trasu ze zvoleného bodu A do bodu B.

a) Vyhledání podle místa

Pokud například víte, že se chcete na kole projet okolo Křivoklátu, zadejte tento název do vyhledávače a dostanete níže zobrazený výstup. Na něm vidíte několik cyklotras, které Křivoklátem procházejí. Můžete si vybrat jednu z nich nebo si naplánovat nějakou kombinaci podle toho, kde bude výchozí bod a cíl vašeho výletu. Všechny označené cyklotrasy v mapě jsou aktivní - když na ně kliknete, v pravé části mapové aplikace se zobrazí jejich podrobný itinerář včetně výškových profilů.

b) Vyhledání podle trasy

Pokud se chcete vydat proti toku Berounky z Křivoklátu do Zvíkovce, zadejte obě destinace do vyhledávače trasy. Při výběru vaší cyklotrasy máte navíc možnost omezit silnice 1.třídy, vybrat nějaké další místo, přes které chcete projet, či si zvolit trasu s minimální, střední či maximální preferencí cyklotras. Dostanete níže uvedený výstup. Vaše trasa je vyznačena názornými červenými šipkami a vpravo se zobrazuje její itinerář včetně typu jednotlivých úseků komunikací.

Pod itinerářem trasy potom vidíte i její výškový profil, takže máte přehled o náročnosti vámi zvolené trasy.

c) Vyhledání podle čísla cyklotrasy či cyklostezky

Zadáte-li do vyhledávače přímo číslo cyklotrasy či cyklostezky, např. 1035, zobrazí se trasa na mapě s itinerářem a výškovým profilem vpravo. V tomto případě se jedná o 17,6 km dlouhou cyklotrasu mezi obcemi Lužnice-Lutová v okolí Třeboně.

d) Cyklovýlet "na klíč"

I v aplikaci Cyklo si můžete naplánovat celý výlet se všemi dostupnými informacemi o turistických zajímavostech na vaší trase. Opět kliknete na záložku Objekty v pravé části a vyberete položky, o které máte zájem. Ty se vám poté v mapě zaktivní, takže získáte kompletní informace o vaší trase.

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Pionýrskou železnici zahubil nezájem úřadů

Pionýr obsluhující závory mezi stanicemi Lochotín a ZOO

V pátém dílu seriálu o Zaniklých tratí zamíříme do Plzně. Podíváme se na tamní fenomén, Pionýrskou železnici. Na...

Najdete na iDNES.cz