Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nové Hrady se snaží přilákat turisty

  11:44aktualizováno  11:44
Přestože hrad v Nových Hradech svítí od loňska novou bělostnou omítkou, na přilákání návštěvníků to nestačí. Hrad byl kvůli náročné rekonstrukci skoro dvacet let zavřený a na památku, která stojí v nejjižnějším cípu kraje, se zapomene snadno. To vědí nejlépe soukromí nájemci, kteří loni začali podnikat v přízemí hradu a poskytují turistům i průvodcovské služby. "Než si lidi zvyknou, že Nové Hrady už jsou zase otevřené, bude to nejspíš ještě nějakou dobu trvat," míní budějovický podnikatel Jaroslav Filip, který si přízemí hradu najal.

Další zákazníky se tak už tento víkend při hradních slavnostech bude snažit nalákat na netradičně pojaté prohlídky s herci a kostýmy, který na závěr vyvrcholí středověkou popravou zloděje, kterou předvede šermířská skupina.

Ačkoli památka patří státu a má svého správce, podnikatel obstarává i provoz prohlídkové trasy. "Zaměstnávám i průvodce, ale najít tu pracovní síly je těžké. Studentům se taková práce líbí, jenže všichni umí jen anglicky. Němčináři jsou vzácní," posteskl si Filip, který těžko hledal i obsluhu do své kavárny: "Mladé ženy chtějí většinou sedět v kanceláři a důchodkyně se na takovou práci nehodí."

Okresní úřad, který hrad spravuje, svěřil Filipovi i průvodcovskou službu, protože v roce 2002 úřad skončí a už teď nesmí zaměstnávat další lidi. "Nedostali jsme peníze na mzdy, ale hrad jsme chtěli co nejdřív otevřít. Vždyť opravy stály desítky milionů a trvaly přes patnáct let. Naštěstí jsme se dohodli s nájemcem a na průvodce mu trochu přispíváme," objasňuje Ivan Bartoš z okresního úřadu.

OBČERSTVENÍ, ZÁBAVA I SVATBY

Na hradě je nájemce přesně rok a někteří místní odpovídají na otázku, kde najít Jaroslava Filipa: "Myslíte majitele hradu? Tak ten je tamhle." Podnikatel se tu stará skoro o všechno, na co se tu návštěvník podívá: restauraci a kavárnu, galerii, obřadní síň, prodejnu suvenýrů, průvodce, připravuje program na celé léto a snaží se zavést novou tradici - novohradské hradní slavnosti. Těmi loni zahajoval turistickou sezonu.

"Letošní program se od loňského příliš lišit nebude. Na nádvoří bude jarmark, šermíři a zábavné soutěže," líčí Filip. Středověká atmosféra se z dvoudenní akce vytratí v závěru sobotního i nedělního odpoledne, kdy přijde na řadu country hudba. Davy zvědavců by měl přilákat zpěvák Drobek, který žije z legendy Michala Tučného, a v neděli osloví hlavně starší publikum stále populární Pavel Bobek. Na konec školního roku vymyslel nájemce další zábavu, tentokrát pro děti. "Budeme dělat slet strašidel a pokusíme se o rekord do Guinessovy knihy," naznačuje trochu záhadně.

Loňské slavnosti byly první společnou akcí manželů Filipových v Nových Hradech. "Když muž přišel s tím, že si pronajmeme hrad, tak jsem mu rovnou řekla, že se zbláznil. Ale přesvědčil mě a zvládlo se to," vzpomíná Antonie Filipová. A dodává, že po loňské sezoně už vidí manželův nápad optimističtěji. Teď sice stojí na prázdném nádvoří před malou zakouřenou restaurací, v které zrovna popíjí pivo pouze jeden místní důchodce, ale je všední den podvečer. A loni přišlo na hrad skoro dvacet tisíc lidí, i když byl otevřen jen půl sezony.

TURISTA PROJDE VŠUDE

Před chvílí si koupila v pokladně vstupenky do hradu pětičlenná rodina. Za jeden lístek projdou všechno, historické expozice i soukromé výstavy v přízemí. Labyrint klenutých chodeb a místností vedle restaurace totiž využívají Filipovi jako galerii. Je rozsáhlý a přímo volá po jednotné koncepci, jenže zatím tam mají pouze několik malých stálých výstav, které působí ve velkém prostoru utopeně a nesourodě. Většina věcí je na prodej. "Jsou to většinou věci, kterým nemůže uškodit vlhké prostředí. Repliky porcelánových panenek, skleněné obrazy, keramika i repliky historických chladných zbraní. Občas k nim přidáváme i krátkodobé výstavy," ukazuje Filip.

Turisté, kteří právě vyšli ven, neskrývají drobné rozpaky. "Mysleli jsme, že to bude větší. Ale je tu hezky," říká těhotná mladá žena. Na chvíli si všichni sedají na opuštěné lavice před restaurací a koupí si minerálku. Na nádvoří není jinak vůbec nikdo. Další malou galerii zřídil podnikatel vedle obřadní síně. Letos se mu do ní podařilo získat malou kolekci snímků světoznámého fotografa Antonína Kratochvíla. Tu mu půjčila pražská Galerie Pecka. "To je ale dobročinná akce pro UNICEF, ne komerční záležitost," upozorňuje podnikatel.

Výstava může být taky dobrá reklama - snímky takového autora by v malé pohraniční galerii nikdo nehledal. Možná přivede další návštěvníky. O patro výš uvnitř hradu podnikatel pro změnu zvládá i roli průvodce: "Tady to je buquoyská obrazárna, tady soubor akvarelů, podle kterých byl hrad opraven, a tady je ukázka černého hyalitového skla. A tudy se jde ven," vede návštěvníky zadní bránou a zamíří na druhou stranu patnáctimetrového příkopu. "A odsud je nejkrásnější pohled na hrad," ukazuje na bělostnou omítku středověké stavby a sám se na ni chvíli taky zadívá.

Všechny své obchodní plány, které spojil s touto zajímavou stavbou, bude možná muset už příští rok změnit. Nové Hrady totiž přejdou pod Památkový ústav v Českých Budějovicích, podobně jako letos Zlatá Koruna a zámecká jízdárna na Hluboké. A památkáři s nájemci vždy vyjednávají znovu. "I ve skromně zařízené restauraci hospodskému leží přes milion korun. Takový podnik si nikdo nezřídí jen na rok," uvažuje Filip nad svou budoucností. Ta teď ale není aktuální. V příštích dnech ho čekají hradní slavnosti. Začnou v sobotu v deset hodin ráno, kdy vyjde historická družina v průvodu kolem novohradského náměstí.
 

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Najdete na iDNES.cz