Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová cyklotrasa Podoubravím

  10:27aktualizováno  10:27
Krucemburk - Síť specializovaných tras pro cykloturisty na Havlíčkobrodsku se nadále rozrůstá. V druhé polovině léta dostane stále početnější obec vyznavačů jízdních kol zcela novou stezku, která je zavede do Podoubraví. Na nultém kilometru u Radostína se poprvé cyklisté oficiálně sejdou v sobotu 4. srpna v devět hodin.

Přestože se nová cykloturistická trasa v lecčems podobá těm už existujícím, v jistém směru přináší i zcela nové prvky, doposud v podobných projektech nevídané. Ze studie, kterou v listopadu loňského roku zpracovala Šárka Brychtová z Univerzity v Pardubicích, je patrná inspirace rakouskými cyklotrasami. "Specifičností naší regionální Podoubravské cyklotrasy, která je označena číslem 5127, je především síť stanovišť, kde jsme vybudovali přístřešky, instalovali cyklostavy a celkově se snažili vytvořit určité zázemí pro odpočinek cyklistů," přiblížil zatím v regionu neznámou součást cyklotras předseda svazku obcí Podoubraví Jaromír Saidl.

Stanoviště se nacházejí nebo ještě v průběhu nejbližších týdnů vzniknou v Krucemburku, v Podmoklanech, v Libici nad Doubravou, ve Vilémově a v Golčově Jeníkově. Řezbář Josef Cirpyán navíc pro každé stanoviště vytvořil charakteristickou sochu, a tak se cyklisté budou v budoucnu zastavovat v Krucemburku u Mikuláše Střely, v Podmoklanech u hastrmana, v Libici u Lubjatovy tvrze, ve Vilémově u Jiřího z Poděbrad a u nedalekého kláštera u mnicha. V Golčově Jeníkově v tomto směru ještě konečné slovo nepadlo.

Kromě stanovišť tvůrci cyklotrasy z mikroregionu Podoubraví vytvořili na dalších deseti místech o něco méně vybavené piknikové zastávky. Právě bohaté vybavení dvaapadesát kilometrů dlouhé regionální cyklostezky, která zavede cyklisty na území tří okresů, způsobilo, že projekt stál více než jeden milion korun, což jsou náklady přece jen vyšší, než bylo zatím u takto dlouhých cyklotras běžné. "Vlastní značení nás přišlo na sto šedesát tisíc korun. Hlavním investorem projektu je vlastně stát, sedm set sedmdesát tisíc korun jsme získali jako dotaci z programu obnovy venkova," uvedl Saidl.

Původním záměrem spolutvůrců cyklotrasy bylo vést ji po staré kupecké libické stezce, která v těchto místech spojovala v desátém století Čechy s Moravou. "Pokud jsme chtěli trasu vést po stávajících silnicích třetí třídy, museli jsme z prvotní myšlenky slevit. Přesto v okolí Ždírce vznikly dva zcela nové úseky na nově vybudovaných zpevněných komunikacích," přiblížil dále stezku Saidl. Ta na svém nultém kilometru nedaleko Radostína navazuje na nadregionální cyklotrasu číslo 16 spojující Slavonice s Hlinskem i na stezku číslo 5061 vedoucí z nedalekého Vojnova Městce do Bystřice nad Perštejnem.

Podoubravská cyklotrasy má nejvyšší nadmořskou výšku na kótě 644 metrů poblíž svého nultého kilometru, nejnižší místo je o 346 metrů níž. Její cíl se nachází v Golčově Jeníkově 382 metrů nad mořem. Saidl ale připouští i její postupné rozšiřování. "Vypadá to, že bychom ji mohli prodloužit do Havlíčkovy Borové, ale ani to by nemuselo být poslední slovo," odhadl. "Přestože zatím trasa není zakreslena v mapách a na některých místech zbývá instalovat informační tabule, hned po dokončení jejího značení zhruba před třemi týdny se na ní už objevili první cykloturisté. Myslím si, že si vyznavače cyklistiky rychle získá," doplnila starostka Krucemburku Jaroslava Pecinová.

Autoři:


Nejčtenější

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Najdete na iDNES.cz