Kambodža, pláž u Sihanoukville

Kambodža, pláž u Sihanoukville | foto: Profimedia.cz

Nová cestovatelská horečka: Kambodža

  • 16
Nezávislé cestovatele a batůžkáře zachvátila horečka jménem Angkor Wat. To je největší hit posledních dvou sezon v Asii. Ale pozor, nedělejte stejnou chybu jako ti, kteří jedou pouze sem. Objevte celou krásu tajemné a před pár lety ještě zapovězené Kambodže. Země, zmítaná diktátorským režimem, komunismem i občanskou válkou, je plná úchvatných přírodních i kulturních památek.

"Krvavá" perla Asie

Na prvním místě stojí samozřejmě slavný komplex starobylých angkorských chrámů, jejichž velkolepost oceněná zařazením na seznam UNESCO přitahuje do země statisíce turistů. Většina návštěvníků však zůstává pouze zde - den či dva si prohlížejí slavné ruiny chrámů z doby mocné khmerské říše, což rozhodně nemůže stačit, a pak zmizí ze země. Ke své škodě. Pravá Kambodža je úplně jiná než turistická rezervace se značkou Angkor.

Kambodža, Angor wat

Rusové skupují ostrovy

Ale pospěšte si. I tady je to na hraně. V posledních dvou třech letech proudí do celé země stále více a více turistů. A spolu s nimi přichází dravý nadnárodní kapitál s cílem připojit i Kambodžu k celosvětové říši globalizace.

Bohatí Rusové skupují malé ostrůvky u pobřeží na jihu země a budují na nich luxusní pětihvězdičkové resorty, další společnosti investují do parcel v hlavním městě, na nichž rychle rostou první mrakodrapy. Peníze mocných začínají brousit zašlý drahokam, aby z něj za pár let vytvořily stejnou megapoli, jakou je dnes Bangkok či Singapur. 

Ale ještě není nic ztraceno. Phnompenh, i když se počet obyvatel už rozrostl na dva miliony, stále představuje tak trochu přerostlou koloniální vesnici. Můžete se tu snadno vrátit do starých dobrých časů - na ulicích se prodávají skvěle propečené francouzské bagety, k mání jsou pečené žáby a především vychlazené kambodžské pivo Angkor. Mimochodem, tuhle značku najdete i na státní vlajce či cigaretách.

Diamantový Buddha

Phnompenh, město ležící u soutoku velké jezerní řeky Tonlé Sap a majestátního Mekongu, patří k nejromantičtějším metropolím Asie. Najdete zde široké francouzské bulváry, koloniální architekturu či rozkošný areál kolem královského paláce, který rozhodně stojí za návštěvu.

Hlavním magnetem je stříbrná pagoda se zlatou sochou Buddhy ozdobenou dvěma tisíci diamanty, ale nás mnohem více uchvátila zahrada kolem pagody, v níž vládne doslova nadpozemský klid. Zahradu kolem dokola lemuje dlouhá zeď ozdobená nekonečným příběhem indické Rámájany - jednotlivé výjevy z legendárního eposu jsou vymalovány na desítkách obrazů. Pro Čechy je navíc zajímavé, že zdejší král Norodom Sihamoni je jediným monarchou na světě, který mluví plynně česky. Není divu, když studoval v Praze.

Jenže turisty daleko více než královské dědictví přitahují mladé kambodžské krásky. Právě Phnompenh je dnes považován za nové město lásky (muži nasycení Thajkami sem spěchají z Bangkoku za novým dobrodružstvím a příznivějšími cenami). Na ulicích a v hospodách potkáváte každý večer stovky smíšených párů, nevěstince zde rostou jako houby po dešti... A bohužel společně s tím roste také počet obyvatel nakažených virem HIV.

Kambodža, Phnom Penh

Minové prokletí

Hlavní otázka turistů v souvislosti s Kambodžou zní: A už je tam bezpečno? Skutečně bezpečno? A co ty jejich nášlapné miny?

Začněme od konce. Min je v zemi ještě spousta - armáda má desítky družstev, která pomalu s pomocí minohledaček čistí nebezpečná území; k hledání min se zde používají také speciálně cvičení psi. Všechny turistické lokality jsou však již čisté. Na druhou stranu všude kolem sebe vidíte spousty žebráků, kterým mina utrhla jednu či obě nohy.

Zdejší specialitou jsou také žebravé orchestry. O co se jedná? Před vyhlášenými restauracemi, ale také u některých chrámů v Angkoru, sedí na zemi sedm či osm muzikantů bez nohou, kteří se živí hraním a možná ještě více žebráním. A nyní k první otázce. Ano, v Kambodži je dnes paradoxně bezpečněji než v sousedním Thajsku, které představuje hlavní turistický magnet jihovýchodní Asie. Poslední útok polpotovských partyzánů na turisty se odehrál před dlouhými deseti lety.

Muzeum genocidy

Krutá historie však nesmí být zapomenuta, a proto by si měl každý návštěvník hlavního města udělat čas na prohlídku muzea krvavého režimu Rudých Khmerů Tuol Sleng, což v překladu znamená Pahorek jedovatých stromů. Bývalé francouzské lyceum, které diktátor přeměnil na vězení s mučírnou, je děsivou připomínkou polpotovských zvěrstev. Po zhlédnutí expozice se nikdo nemůže divit zvláštním značkám, které v areálu zakazují smích.

Pol Pot považoval lékaře, učitele či mnichy za parazity a vyhnal je na pole pracovat. Současně zrušil peníze, uzavřel hranice a pro odpůrce svých vizí zřídil koncentrační tábory. Dozorci se sadismem dokumentovali své zločiny, fotili oběti, které kvůli nedostatku střeliva ubíjeli mačetami. Během teroru zahynul v buddhistické zemi minimálně milion lidí, ale samotný diktátor Pol Pot dožil v poklidu ve své chatě v pralese na hranici s Thajskem.

Kambodža, Phnom Penh

Luxusní pláž pro chudé

A jaká jsou další lákadla země? Vedle Angkoru se nejvíc jezdí na pobřeží do města Sihanoukville. Z hlavního města to sem trvá pouhé tři hodiny autobusem. V okolí nejznámějšího kambodžského letoviska najdete spoustu pláží, restaurací a hotelů. Odtud se dělají také vyjížďky k nedalekým ostrovům.

Může se hodit

Levné volání

Do Kambodže můžete volat již za 5,80 Kč za minutu.

www.klikniavolej.cz

Většina zdejších pláží je však již přeplněná, ale existuje malý figl. Pokud se ubytujete na pláži Serendipity, kde leží spousta plážových restaurací a obyčejných hotýlků s cenou kolem 300 korun za dvojlůžkový pokoj, můžete přecházet na 300 metrů vzdálenou a kilometr dlouhou pláž Sokha, která leží u luxusního hotelu a patří k nejkrásnějším plážím v Asii. Zatímco do areálu hotelu vás samozřejmě nepustí, pláž je volně přístupná - pouze pro cizince, Kambodžané na ni nesmějí.

Další oblíbené atrakce v Kambodži představují vyjížďky na jezero Tonlé Sap, kde jsou k vidění unikátní plovoucí vesnice, či sledování říčních delfínů na řece Mekong u města Kratie.

Kambodža, pláž u Sihanoukville

LEVNÁ KAMBODŽA

Platí se v dolarech a stále je tu levně

Zvláštností Kambodže je její měna. Přestože země má oficiální měnu v podobě rielů, v každém obchodě i v každé tržnici se dá platit v dolarech. Dokonce i místní bankomaty vydávají jak riely, tak i dolary.

Přestože zde ceny pro turisty letí prudce nahoru, je zde stále velmi levně. Jídlo na tržišti je možné pořídit za dvacet korun, v restauraci se dobře najíte za 60 korun. Slušné ubytování s klimatizací v hlavním městě vyjde na 300-400 korun za dvoulůžkový pokoj.

Doprava

Nejjednodušší cesta do Kambodže vede přes Thajsko - z Bangkoku do Phnompenhu či Siam Reapu (odtud se dělají výlety do oblasti Angkoru) létají pravidelné linky a jezdí autobusy či mikrobusy. Vízum v ceně 20 dolarů je možné zaplatit přímo na letišti.

Víza

Češi potřebují pro vstup do Kambodže vízum. O kambodžské vízum je možné požádat na kterémkoliv zastupitelském úřadě v zahraničí nebo přímo po příletu na mezinárodní letiště v Phnompenhu nebo Siam Reapu či na pozemních hraničních přechodech Poipet, Had-Lek a Moc Bai - Bavet. Poplatek je 20 USD. Užitečný web k vízům do Kambodže - ZDE.

















Mapy © Google