Na lodní palubě do norských fjordů. Výlet, který nemá konkurenci

I když vypadala nedávná nehoda výletní lodě Viking Sky u pobřeží Norska poměrně nebezpečně, těžko budete v Evropě hledat krásnější krajinu pro pohled z paluby. Desítky kilometrů hluboké mořské zálivy se tu zakusují do pevniny a obklopují je strmé svahy s vodopády.
Pohled na Alesund z vyhlídky Aksla

Pohled na Alesund z vyhlídky Aksla | foto: Vít Štěpánek, pro iDNES.cz

Většina výletních lodí, které brázdí mořské vody v okolí Evropy, sice pluje po Středozemním moři, ale nenechte se mýlit: pokud chcete spatřit mimořádné scenérie, které jinde nemají paralelu, obraťte zrak na sever.

Norské fjordy jsou tím, o co zde především jde. Budete plout stovky kilometrů podél velmi členitého, krásného pobřeží, a vaše loď zajede i hluboko do těch největších fjordů včetně slavného Sognefjordu, jednoho z nejdelších podobných zálivů světa.

Možných aranžmá je mnoho, od kratších týdenních plaveb, které obsáhnou jižní třetinu norského pobřeží, až po dlouhé cruisy, které vás zavezou až k Severnímu mysu (Nordkappu).

Geirangerfjord patří mezi nejznámější fjordy. Záliv místy lemují svislé skalní stěny.

Velkou výhodou lodních okruhů podél norského pobřeží je, že se kotví většinou přímo v centru města a odpadá tím nutnost časově náročných přesunů ze vzdáleného přístavu.

Lodní plavby podél norského pobřeží se typicky organizují v období od června do září. V tuto dobu jsou velmi dlouhé dny a také největší šance na dobré počasí. Mimo letní období může být povětrnost velmi zrádná, jak se o tom nedávno přesvědčili pasažéři výletní lodi Viking Sky.

Kam tedy vyrazit a za jakými krásami se podívat? Přinášíme přehled nejfrekventovanějších přístavů v jižní třetině norského pobřeží.

Oslo

Norská metropole neuchvátí starobylými památkami ani panoramatem. Pokud sem vaše plavidlo zavítá, přesto to nebude ztracený den. Lodě kotví v pěší vzdálenosti od centra buď pod pevností Akershus, případně blízko opery, a většinu zajímavostí středu města obsáhnete snadno pěšky.

Zajímavým cílem je poloostrov Bygdøy (dosažitelný městským trajektem od radnice), kde najdete tři prvotřídní muzea.

Jedno je věnované starobylým vikinským lodím, vytaženým z nedalekého mořského zálivu, druhé (Kon-Tiki) objevitelským plavbám Thora Heyerdala, a třetí (Fram) s důrazem na norské polární expedice.

Stavanger

Připlutí do Stavangeru je zajímavé, loď se musí prosmyknout kolem řady ostrovů a několika úzkými průlivy. Ve městě budete mít všechno hezky při ruce (kotví se přímo v centru) a z horní paluby lodi se vám naskytne neobvyklý „letecký“ pohled na labyrint úzkých uliček Gamle Stavanger (Starý Stavanger), který si pak půjdete prohlédnout. Je to jediná část města, která unikla poválečné „revitalizaci“ města, což obnášelo stržení většiny staré dřevěné zástavby.

Návštěvníci Stavangeru často vyrážejí na lodní okruh do nedalekého Lysefjordu, což vám umožní zhlédnout mýtickou, 600 metrů vysokou skalní stěnu Preikestolen (Kazatelna). Lodě do Lysefjordu odjíždějí z protější strany městského zálivu a okruh trvá asi tři hodiny.

Haugesund

Z nevzhledného přístavu v Haugesundu vás do centra dopraví gratis autobus, případně dojdete pěšky (asi 20 minut). Je to mladé město, dříve velevýznamné centrum lovu herinků, a s obhlídkou centra a nábřeží budete nejspíše za hodinku hotoví.

Pohled z horní paluby lodi na Starý Stavanger (Gamle Stavanger)

Vhodnou alternativou je krátký výlet na rozlehlý ostrov Karmøy, který se rozkládá za úzkým průlivem jižně od města a kam vás doveze linkový autobus. Okolí obce Avaldsnes na severu ostrova je místem, které v raných dějinách Norska patřilo k nejvýznamnějším – kolem roku 870 se zde usídlil král Harald I. Krásnovlasý, sjednotitel Norska. Starou historii připomíná o samotě stojící kostel sv. Olafa, poblíž najdete Norské historické muzeum. Vyplatí se sejít od kostela dolů k moři a přejít přes lávky na ostrov Bukkøy, kde najdete budovy místního skanzenu malebně rozházené v řídkém lese.

Bergen

Druhé největší norské město, přezdívané „brána fjordů“, leží v divukrásné poloze mezi myriádou mořských zálivů a pod strmými horskými svahy. V Bergenu najdete celou řadu zajímavostí, od proslulé skupiny dřevěných, někdejších hanzovních domů Bryggen přes pitoreskní rybí trh či hodnotná muzea až po obří akvárium. Bryggen je zapsaný na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Klasický výhled v Bergenu přes zátoku na skupinu někdejších hanzovních domů Bryggen

Také v Bergenu lodě kotví v pěším dosahu centra, obvykle v blízkosti historické Håkonovy haly z 13. století. Atraktivní je výjezd pozemní lanovkou na 400 metrů vysokou horu Fløyen. Dolní stanici najdete dva bloky od Bryggenu, zpět do města se dá sejít po turistických stezkách. Dobře ale zvažte počasí, Bergen je notoricky proslulý jak vysokými srážkami, tak častým střídáním povětrnosti.

Sognefjord

Jeden z nejdelších fjordů světa se zakusuje do pevniny v délce 200 kilometrů, lemují jej parádní scenérie a plavba Sognefjordem patří k vrcholům skandinávských okruhů.

Lodě často zajíždějí až do Flåmu, malé obce v závěru bočního ramene Sognefjordu zvaného Aurlandsfjord. Z přístavu ve Flåmu se nabízí řada pěkných vycházek, například ke hřmícímu vodopádu Brekkefossen vystoupáte asi za hodinu.

Aurlandsfjord, jedno z bočních ramen mohutného Sognefjordu

Většina výletníků však prahne po tom, aby se svezla vyhlídkovou železnicí Flåmsbana, která cestující vyveze skrze četné tunely a po mnoha viaduktech až do stanice Myrdal ležící o 863 metrů výše!

Ålesund

Jedno z nejkrásnějších norských měst leží na několika ostrovech vystrčených do Norského moře. Je to divukrásná poloha, kterou ještě umocňuje členitý terén stoupající na vrchol Aksla (165 m) východně od centra města. Vyhlídku z Aksly si potřebujete zasloužit zdoláním několika set schodů, případně lze nahoru vyjet taxíkem. Pivo na terase tamější restaurace si vychutnáte až do chvíle, než přijde účet (95 NOK za malou sklenici, v přepočtu asi 250 Kč).

Praktický celá, původně dřevěná zástavba Ålesundu lehla popelem v důsledku ničivého ohně v roce 1904 a město pak bylo nově vystavěno už z kamene, převážně v secesním stylu. Při procházce ulicemi se vyplatí sledovat detaily na fasádách, na nichž se mísí secesní ornamenty s prvky ze skandinávských ság.

Takto to vypadalo dříve. Slavný vodopád Sedm sester padající do Geirangerfjordu na snímku z první poloviny 20. století

Geiranger

Další z ikon norské krajiny, Geirangerfjord, lemují srázy přes 1 000 metrů vysoké, přímo dolů do fjordu padají četné vodopády včetně nejznámějšího z nich nazvaného Sedm sester (Syv Søstrene). Proplutí úzkým a křivolakým fjordem je silný zážitek a emoce vyvolá i jízda – nyní již pozemní dopravou – po jediné silnici, která spojuje osadu Geiranger ležící v závěru fjordu, s okolním světem. Za dobrého počasí se vyplatí vystoupat až na vyhlídkový vrchol Dalsnibba (1 476 m), odkud budete mít nemalou část středního Norska jako na dlani.

Trondheim

Třetí nejlidnatější norské město leží na břehu dobře chráněného zálivu Trondheimsfjorden. Ten sice nenabídne tak dramatické scenérie jako třeba Sognefjord, návštěvníkům to však vynahradí samotné město.

Trondheim se řadí mezi historicky nejvýznamnější norská sídla a tamější katedrála Nidarosdom platí za největší gotický kostel v celé Skandinávii. Chrám sloužil jako korunovační dóm norských panovníků a pravděpodobně vás nejvíce uchvátí jeho velkolepé západní průčelí s desítkami biblických postav. Pěkná je také procházka podél řeky Nidelvy lemované typickými barevnými dřevěnými domy.

Může se hodit

Informace
www.visitnorway.com: Oficiální turistický portál norského úřadu na podporu turistického ruchu. Anglicky, německy, polsky a řada dalších jazyků.

Jak na to
Plavby na výletních lodích nabízí řada cestovních kanceláří, mezi největší v Česku patří PT Tours International (www.pttours.cz) či Riviera Tour (www.rivieratour.cz). Zájezdy obvykle obsahují dopravu do/z nástupního a cílového přístavu a často také služby delegáta.

Plavbu na výletní lodi si můžete také zařídit sami, mj. prostřednictvím stránek lodních touroperátorů (např. www.msccruisesusa.com). V takovém případě ale potřebujete dobrou znalost jazyků (alespoň angličtiny) a základní předchozí zkušenost s tímto druhem dovolené.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.4 10:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor na omyl. Tyto úchvatné přírodní divy ve skutečnosti stvořil člověk

10. dubna 2024

Obdivujeme se jejich majestátu, žasneme nad jejich krásou a těší nás, co všechno jimi všemocná...

Očima šotouše: prohlédněte si nejkrásnější fotografie laminátek v Česku

9. dubna 2024  14:16

V březnu jsme se v naší fotografické soutěži pro milovníky železnice zaměřili na jednu z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váháte, kam na dovolenou? Toulání po Dánsku vás nabije pozitivní energií

12. dubna 2024

Dříve jsme chtěli vidět celý svět, dnes máme chuť jezdit jen do zemí, ve kterých se cítíme dobře....

VIDEO: Konec všech křivd. Vodní festival v Myanmaru vítá Nový rok

16. dubna 2024  14:01

Buddhistický festival Thingyan patří v Myanmaru mezi nejdůležitější svátky celého roku. Polévání a...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.4 10:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Po stopách templářů. Pět míst, kde nahlédnete do historie tajemného řádu

16. dubna 2024

Premium Je tomu více než 700 let, co byl zrušen rytířský řád templářů. Jeho bohatství, vliv a také...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...