Norimberk - království za perník

  9:00aktualizováno  9:00
Vystoupit z vlaku na nádraží průmyslového města a vzápětí se ocitnout u hrdých věží středověkých hradeb. Které půlmilionové město to může nabídnout? Norimberk, francká metropole, kterou ani omylem nesmíte označit za bavorskou. Rozkládá se na obou březích Pegnitz ve Středofrancké pánvi. Je proslulá výrobou hraček, perníků i vánočními trhy.

V Norimberku vyšlo první vydání Komenského Světa v obrazech, zemřel zde český exulant, malíř Jan Kupecký.

Nikde jinde v Německu nenajdeme tak zachovalé staré centrum jako zde, přesože část historických hradeb utrpěla za druhé světové války a jejich obnova nebyla snadná.

První písemné zmínky o Norimberku pocházejí už z roku 1050, kdy je uváděn jako osada Nourenberc. Císař Jindřich III. zde postavil hrad k ochraně říšského majetku. Kolem roku 1200 získal Norimberk městská práva a roku 1219 se stal svobodným městem, které postupně rostlo a vzkvétalo jako občasná rezidence císařů a přirozená křižovatka obchodních cest.

Procházka Norimberkem i staletími
K prvnímu seznámení s historickým Norimberkem stačí pár hodin. Na Königstrasse jsou dvě turistická zastavení: patricijský Nasavský dům ze 13. století a Mýtná dvorana, honosná středověká stavba, která sloužila jako špýchar a celní úřad.

Návštěva Norimberka se neobejde bez ochutnávky místních specialit - zejména malých chutných pikantních norimberských klobásek (Nürnberger Bratwürstchen) i různých druhů voňavého perníku.

Nad hlavním náměstím sklízí obdiv radnice, původně gotická, později rozšířená renesančně a nakonec i novogoticky. A samozřejmě císařský hrad, k němuž stojí za to vystoupat už kvůli jedinečnému rozhledu.

Jádro města rozděluje řeka na dvě části. Obklopují ji téměř úplné hradby s věžemi, branami a příkopy. Typickým znakem zdejších měšťanských domů jsou dřevěné arkýře.

S historií města je spjat český král Karel IV., který odtud zahájil císařskou korunovační jízdu do Říma. Jeho Zlatá bula z roku 1356 zavazovala každého nově zvoleného císaře svolat první říšský sněm právě do Norimberka. V roce 1361 se zde narodil vytoužený následník českého trůnu Václav IV. a byl pokřtěn v kostele sv. Sebalda.

Na přelomu 15. a 16. století dosáhl rozkvět města vrcholu. Působili zde malíř a grafik Albrecht Dürer a básník Hans Sachs, zakladatel školy Mistrů pěvců.

Co stojí v Norimberku za vidění

1 LORENZKIRCHE
Přímo uprostřed starého města se tyčí věže chrámu sv. Vavřince - Lorenzkirche, největšího v Norimberku. Uvnitř trojlodní gotické baziliky visí unikátní dřevořezba růžového věnce Pozdrav andělů. Na jednom z 19 oltářů je nejstarší známý pohled na Norimberk (z roku 1483).

2 HRADBY
Středověké městské jádro obepíná téměř ucelený pětikilometrový okruh gotických hradeb s věžemi, baštami a branami. Uvnitř čeká malebný labyrint křivolakých ulic tvořených hrázděnými domy s arkýři.

3 NÁMĚSTÍ HAUPTMARKT
Nachází se na místě židovského ghetta, zničeného při pogromu roku 1349. Na stavbě kostela Frauenkirche se podílela Parléřova huť v letech 1352-1361. Na Hauptmarktu se vždy v prosinci koná proslulý vánoční trh s tradičními ozdobami a stánkovým prodejem.

4 CÍSAŘSKÝ HRAD
Císařský hrad byl založen kolem roku 1040 a jeho třicet metrů vysoká kulatá věž je upravena jako rozhledna. Z ochozu se naskýtá překrásný výhled na starý Norimberk. Za zhlédnutí stojí i hrázděná zástavba v západním okraji městského jádra na ostrově Trödelmarkt při ramenech řeky Pegnitz a malebná říční zákoutí s mostními oblouky u Špitálu svatého Ducha na výběžku ostrova Schütt. Pod hradem lze navštívit hrázděný Dürerův dům, ve kterém je sbírka jeho grafických prací a kopie jeho obrazů.

5 ULICE LIDSKÝCH PRÁV
Za bílou bránou se v řadě tyčí 27 bílých betonových sloupů, dva betonové podstavce a strom představující Německo. Na každém z pilířů je vgravírován citát jednoho ze 30 článků Listiny základních lidských práv Organizace spojených národů z roku 1948. Ulice lidských práv je součástí Germánského muzea. Na každém pilíři je text v němčině a v jednom z dalších jazyků, speciálně vybraných pro tento projekt. Češtinu naleznete na druhém sloupu.

Náměstí Hauptmarkt, jehož dominantou je gotický kostel Panny Marie s orlojem.

Císařský hrad v Norimberku byl založen v roce 1040. Jeho třicet metrů vysoká kulatá věž je upravena jako rozhledna.

Středověké městské jádro obepíná téměř ucelený pětikilometrový okruh gotických hradeb

Ulice lidských práv

Autoři:

Nejčtenější

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Jeskyně i podzemní továrny. Výlet do zapomenutého Moravského Švýcarska

Františčina huť v Josefově

Nejenom nejhlubší, ale zřejmě i nejhezčí v celém Moravském krasu je údolí mezi Křtinami a Adamovem. Krása zdejší...

Zaniklé tratě v Česku. Dráha pod Lysou horou nedostala šanci na přežití

Poslední vlak projíždí kolem nádraží Ostravice Řečice 11. ledna...

Ve 14. dílu Zaniklých tratí se vydáme mezi strmé svahy Beskyd. Podíváme se na dráhu, která musela ustoupit přehradě s...

Od Kanárských ostrovů po Kuvajt. Prověřené tipy na zimní dovolenou u moře

Pláž Pearl Beach v centru izraelského Ejlatu

Podzimní plískanice a chladné prosincové dny vybízejí k „útěkům“ do teplejších krajin. Přinášíme prověřené tipy, kde...

Další z rubriky

Bojovali proti Britům, aby s nimi zůstali. Karibský ráj teď zničí brexit

Anguilla s obavami vyhlíží brexit. Odchod z Evropské unie uvrhne ostrov do...

Nenápadný ostrov v souostroví Malých Antil pravděpodobně čekají těžké časy. Pokud Velká Británie opravdu opustí...

Video: Turistu nepřipoutali k rogalu. Minuty se držel, aby přežil

Nebezpečný let na kluzáku (28.11.2018)

Bylo to vůbec poprvé, co se americký youtuber Chris Gursky rozhodl vyzkoušet si let rogalem. A létání v okolí...

Chipsy a energy drinky. Mniši v Thajsku tloustnou z moderních milodarů

Věnování jídla mnichům je v Thajsku považováno za příslib štěstí.

Tisíce buddhistických mnichů denně chodí po Thajsku a dostávají dary od věřících. Sladké nápoje a průmyslově vyráběné...

Najdete na iDNES.cz