Norimberk - království za perník

  9:00aktualizováno  9:00
Vystoupit z vlaku na nádraží průmyslového města a vzápětí se ocitnout u hrdých věží středověkých hradeb. Které půlmilionové město to může nabídnout? Norimberk, francká metropole, kterou ani omylem nesmíte označit za bavorskou. Rozkládá se na obou březích Pegnitz ve Středofrancké pánvi. Je proslulá výrobou hraček, perníků i vánočními trhy.

V Norimberku vyšlo první vydání Komenského Světa v obrazech, zemřel zde český exulant, malíř Jan Kupecký.

Nikde jinde v Německu nenajdeme tak zachovalé staré centrum jako zde, přesože část historických hradeb utrpěla za druhé světové války a jejich obnova nebyla snadná.

První písemné zmínky o Norimberku pocházejí už z roku 1050, kdy je uváděn jako osada Nourenberc. Císař Jindřich III. zde postavil hrad k ochraně říšského majetku. Kolem roku 1200 získal Norimberk městská práva a roku 1219 se stal svobodným městem, které postupně rostlo a vzkvétalo jako občasná rezidence císařů a přirozená křižovatka obchodních cest.

Procházka Norimberkem i staletími
K prvnímu seznámení s historickým Norimberkem stačí pár hodin. Na Königstrasse jsou dvě turistická zastavení: patricijský Nasavský dům ze 13. století a Mýtná dvorana, honosná středověká stavba, která sloužila jako špýchar a celní úřad.

Návštěva Norimberka se neobejde bez ochutnávky místních specialit - zejména malých chutných pikantních norimberských klobásek (Nürnberger Bratwürstchen) i různých druhů voňavého perníku.

Nad hlavním náměstím sklízí obdiv radnice, původně gotická, později rozšířená renesančně a nakonec i novogoticky. A samozřejmě císařský hrad, k němuž stojí za to vystoupat už kvůli jedinečnému rozhledu.

Jádro města rozděluje řeka na dvě části. Obklopují ji téměř úplné hradby s věžemi, branami a příkopy. Typickým znakem zdejších měšťanských domů jsou dřevěné arkýře.

S historií města je spjat český král Karel IV., který odtud zahájil císařskou korunovační jízdu do Říma. Jeho Zlatá bula z roku 1356 zavazovala každého nově zvoleného císaře svolat první říšský sněm právě do Norimberka. V roce 1361 se zde narodil vytoužený následník českého trůnu Václav IV. a byl pokřtěn v kostele sv. Sebalda.

Na přelomu 15. a 16. století dosáhl rozkvět města vrcholu. Působili zde malíř a grafik Albrecht Dürer a básník Hans Sachs, zakladatel školy Mistrů pěvců.

Co stojí v Norimberku za vidění

1 LORENZKIRCHE
Přímo uprostřed starého města se tyčí věže chrámu sv. Vavřince - Lorenzkirche, největšího v Norimberku. Uvnitř trojlodní gotické baziliky visí unikátní dřevořezba růžového věnce Pozdrav andělů. Na jednom z 19 oltářů je nejstarší známý pohled na Norimberk (z roku 1483).

2 HRADBY
Středověké městské jádro obepíná téměř ucelený pětikilometrový okruh gotických hradeb s věžemi, baštami a branami. Uvnitř čeká malebný labyrint křivolakých ulic tvořených hrázděnými domy s arkýři.

3 NÁMĚSTÍ HAUPTMARKT
Nachází se na místě židovského ghetta, zničeného při pogromu roku 1349. Na stavbě kostela Frauenkirche se podílela Parléřova huť v letech 1352-1361. Na Hauptmarktu se vždy v prosinci koná proslulý vánoční trh s tradičními ozdobami a stánkovým prodejem.

4 CÍSAŘSKÝ HRAD
Císařský hrad byl založen kolem roku 1040 a jeho třicet metrů vysoká kulatá věž je upravena jako rozhledna. Z ochozu se naskýtá překrásný výhled na starý Norimberk. Za zhlédnutí stojí i hrázděná zástavba v západním okraji městského jádra na ostrově Trödelmarkt při ramenech řeky Pegnitz a malebná říční zákoutí s mostními oblouky u Špitálu svatého Ducha na výběžku ostrova Schütt. Pod hradem lze navštívit hrázděný Dürerův dům, ve kterém je sbírka jeho grafických prací a kopie jeho obrazů.

5 ULICE LIDSKÝCH PRÁV
Za bílou bránou se v řadě tyčí 27 bílých betonových sloupů, dva betonové podstavce a strom představující Německo. Na každém z pilířů je vgravírován citát jednoho ze 30 článků Listiny základních lidských práv Organizace spojených národů z roku 1948. Ulice lidských práv je součástí Germánského muzea. Na každém pilíři je text v němčině a v jednom z dalších jazyků, speciálně vybraných pro tento projekt. Češtinu naleznete na druhém sloupu.

Náměstí Hauptmarkt, jehož dominantou je gotický kostel Panny Marie s orlojem.

Císařský hrad v Norimberku byl založen v roce 1040. Jeho třicet metrů vysoká kulatá věž je upravena jako rozhledna.

Středověké městské jádro obepíná téměř ucelený pětikilometrový okruh gotických hradeb

Ulice lidských práv

Autoři:


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Ohně, středověk a úžasné masky. Slavnost trubačů v Alsasku vás uhrane

Nádherný svátek trubačů v Alsasku - Pfifferdaj

Mezi Porýnskou nížinou a pohořím Vogézy leží jeden z nejmenších, ale zato nejhezčích regionů Francie. Podzim je v...

OBRAZEM: Infračervená Evropa. Svět, který vidíme, ale nevnímáme

Pařížský fotograf Pierre-Louis Ferrer objevil kouzlo infračervené fotografie v...

Pařížský fotograf Pierre-Louis Ferrer objevil kouzlo infračervené fotografie v roce 2010 při studiích na vysoké škole....

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...Najdete na iDNES.cz