Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Noční prohlídky hradů jsou vyhledávanou zábavou

  11:59aktualizováno  11:59
V posledních letech si značnou popularitu získaly noční prohlídky na některých hradech a zámcích na jihu Čech. Zájem je přitom tak velký, že už je většina termínů těchto akcí beznadějně vyprodaná. Letos poprvé s touto atraktivní podívanou přichází i soukromý zámek Bechyně. Příslušníci rodu Rožmberků na sebe mohu být hrdí i téměř čtyři sta let poté, co poslední z nich Petr Vok zemřel. Nejenže vybudovali nejbohatší dominium své doby, ale jejich rodová historie každoročně ožívá při nočních a kostýmovaných prohlídkách na jihočeských památkách.

BECHYNĚ

Právě životem posledního Rožmberka Petra Voka se nechali inspirovat tvůrci bechyňských nočních prohlídek. Ti připravili téměř hodinové divadelní představení, ve kterém se pokusí vtáhnout návštěvníky do renezačních časů. "My se pohybujeme v roce 1578, tedy dva roky před svatbou Petra Voka s Kateřinou z Ludanic. Mapujeme životní přelom tohoto šlechtice, kdy se z bouřliváka, pijana a milovníka žen stává rozumný vladař a státník. V té době také řešil velké finanční problémy, které souvisely s velice nákladným způsobem života na jeho dvoře," řekl autor scénáře Miroslav Mareš.

Východiskem pro scénář, který vznikal na podzim loňského roku, byly práce historiků i známé filmy s Milošem Kopeckým, jako například Svatby Petra Voka. Tvůrci nočních prohlídek se pokusili netradičně spojit dějiny bechyňského zámku s divadelními vstupy. "Chceme diváky přilákat něčím novým a netradičním. Víme, že na ostatních památkách jsou tyto prohlídky úspěšné. V historii bechyňského zámku se noční kostýmované prohlídky uskuteční vůbec poprvé," řekla pracovnice zámku Ivana Červinková.

ROŽMBERK

"O noční prohlídky je mimořádný zájem. V minulém roce byly všechny vyprodány. Vůbec nemá smysl jezdit na hrad, pokud prohlídku nemáte objednanou u správy objektu," popsal zájem turistů o nevšední prohlídky rožmberský kastelán Jaroslav Čása.

V letošním roce bude turisty provázet tajemná Bílá paní, která představuje šlechtičnu Perchtu z Rožmberka. Ta bude návštěvní kům předčítat ze svých dopisů. "Chceme, aby turisté prošli jinými prostory, než které uvidí při normální prohlídce. Účelem noční prohlídky rozhodně není strašit, ale spíše vzdát poctu Bílé paní," vysvětlil Čása. Prohlídky připravuje správa hradu spolu s Klubem přátel Rožmberka. Ten sdružuje příznivce této památky, kteří v dobových kostýmech provádějí hradem.

JINDŘICHŮV HRADEC

Již tradičně správa jindřichohradeckého zámku oslovuje návštěvníky noční prohlídky. Zatímco v minulém roce turisté viděli pásmo ze života Perchty z Rožmberka, které jeho tvůrci nazvali Tajuplný příběh Bílé paní, v letošním roce vzniká nový scénář nočních prohlídek. Ten přiblíží zábavnou formou život na zámku za časů posledního pána z Hradce. Tím byl Jáchym Oldřich, který hradeckému dominiu panoval v letech 1598 až 1604.

Trasa noční prohlídky povede mimo jiné kaplí sv. Ducha, ale také sklepeními. "Například v černé kuchyni diváci uvidí, jak zámecký kuchmistr učí svého synka připravovat oplatku. Zatím však nevím, jak se nám samotné pečení podaří," vysvětlil Čeněk Třeček, který je autorem scénáře nočních prohlídek. Třečkův scénář počítá s jedenácti kostýmovanými postavami, které ztvární průvodci a také dobrovolníci z jindřichohradeckého ochotnického souboru.

Hudbu ke scénickým prohlídkám složil Petr Bayer. "Zahraje si i studna s renezačním kováním na třetím nádvoří. Návštěvníci uvidí také Rondel, kde se jim představí tehdejší fraucimor, a někteří turisté si zde i zatančí. Prohlídka skončí zjevením Bílé paní," vysvětlil autor scénáře. Premiéra nových nočních prohlídek se na jindřichohradeckém zámku uskuteční 27. července.
 

Jindřichův Hradec je jedno z nejkrásnějších sídel v České republice.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Najdete na iDNES.cz