Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Noční prohlídky hradů jsou vyhledávanou zábavou

  11:59aktualizováno  11:59
V posledních letech si značnou popularitu získaly noční prohlídky na některých hradech a zámcích na jihu Čech. Zájem je přitom tak velký, že už je většina termínů těchto akcí beznadějně vyprodaná. Letos poprvé s touto atraktivní podívanou přichází i soukromý zámek Bechyně. Příslušníci rodu Rožmberků na sebe mohu být hrdí i téměř čtyři sta let poté, co poslední z nich Petr Vok zemřel. Nejenže vybudovali nejbohatší dominium své doby, ale jejich rodová historie každoročně ožívá při nočních a kostýmovaných prohlídkách na jihočeských památkách.

BECHYNĚ

Právě životem posledního Rožmberka Petra Voka se nechali inspirovat tvůrci bechyňských nočních prohlídek. Ti připravili téměř hodinové divadelní představení, ve kterém se pokusí vtáhnout návštěvníky do renezačních časů. "My se pohybujeme v roce 1578, tedy dva roky před svatbou Petra Voka s Kateřinou z Ludanic. Mapujeme životní přelom tohoto šlechtice, kdy se z bouřliváka, pijana a milovníka žen stává rozumný vladař a státník. V té době také řešil velké finanční problémy, které souvisely s velice nákladným způsobem života na jeho dvoře," řekl autor scénáře Miroslav Mareš.

Východiskem pro scénář, který vznikal na podzim loňského roku, byly práce historiků i známé filmy s Milošem Kopeckým, jako například Svatby Petra Voka. Tvůrci nočních prohlídek se pokusili netradičně spojit dějiny bechyňského zámku s divadelními vstupy. "Chceme diváky přilákat něčím novým a netradičním. Víme, že na ostatních památkách jsou tyto prohlídky úspěšné. V historii bechyňského zámku se noční kostýmované prohlídky uskuteční vůbec poprvé," řekla pracovnice zámku Ivana Červinková.

ROŽMBERK

"O noční prohlídky je mimořádný zájem. V minulém roce byly všechny vyprodány. Vůbec nemá smysl jezdit na hrad, pokud prohlídku nemáte objednanou u správy objektu," popsal zájem turistů o nevšední prohlídky rožmberský kastelán Jaroslav Čása.

V letošním roce bude turisty provázet tajemná Bílá paní, která představuje šlechtičnu Perchtu z Rožmberka. Ta bude návštěvní kům předčítat ze svých dopisů. "Chceme, aby turisté prošli jinými prostory, než které uvidí při normální prohlídce. Účelem noční prohlídky rozhodně není strašit, ale spíše vzdát poctu Bílé paní," vysvětlil Čása. Prohlídky připravuje správa hradu spolu s Klubem přátel Rožmberka. Ten sdružuje příznivce této památky, kteří v dobových kostýmech provádějí hradem.

JINDŘICHŮV HRADEC

Již tradičně správa jindřichohradeckého zámku oslovuje návštěvníky noční prohlídky. Zatímco v minulém roce turisté viděli pásmo ze života Perchty z Rožmberka, které jeho tvůrci nazvali Tajuplný příběh Bílé paní, v letošním roce vzniká nový scénář nočních prohlídek. Ten přiblíží zábavnou formou život na zámku za časů posledního pána z Hradce. Tím byl Jáchym Oldřich, který hradeckému dominiu panoval v letech 1598 až 1604.

Trasa noční prohlídky povede mimo jiné kaplí sv. Ducha, ale také sklepeními. "Například v černé kuchyni diváci uvidí, jak zámecký kuchmistr učí svého synka připravovat oplatku. Zatím však nevím, jak se nám samotné pečení podaří," vysvětlil Čeněk Třeček, který je autorem scénáře nočních prohlídek. Třečkův scénář počítá s jedenácti kostýmovanými postavami, které ztvární průvodci a také dobrovolníci z jindřichohradeckého ochotnického souboru.

Hudbu ke scénickým prohlídkám složil Petr Bayer. "Zahraje si i studna s renezačním kováním na třetím nádvoří. Návštěvníci uvidí také Rondel, kde se jim představí tehdejší fraucimor, a někteří turisté si zde i zatančí. Prohlídka skončí zjevením Bílé paní," vysvětlil autor scénáře. Premiéra nových nočních prohlídek se na jindřichohradeckém zámku uskuteční 27. července.
 

Jindřichův Hradec je jedno z nejkrásnějších sídel v České republice.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Katka na Kubě: Češi mají všechno, a přesto jsou naštvaní

Katka v novém seriálu internetové televize Playtvák.cz

Ještě než odjela na Kubu, studovala doma půl roku mapu Havany. A po půl roce stráveném na ostrově věděla, že tady chce...

Další z rubriky

Když se zhmotní smrt. Podzemí muzea skrývá tváře velikánů

V náchodském muzeu začala výstava posmrtných masek slavných lidí a potrvá až do...

Za dvě staletí od založení v roce 1818 se v pražském Národním muzeu nashromáždily miliony exponátů. Drtivá většina z...

Sezona v Českém Švýcarsku začala otevřením nové přeshraniční stezky

Pravčická brána těsně po dešti

Turistická sezona v Českém Švýcarsku začala ve čtvrtek otevřením nově značné přeshraniční stezky. Přecházet volně...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Najdete na iDNES.cz