Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Noční Amsterdam je hlavně konzumace pokušení

aktualizováno 
- Na čtyřicet muzeí je v Amsterdamu sice po osmé večer již zavřeno spolu s kostely i domem Anny Frankové, ale lovci zážitků bloudí ulicemi. Provází je kvílivě smutný saxofon nebo nefalšovaný americký soul v podání pouličního zpěváka. Dali byste mu Zlatého slavíka; on se spokojí s jedním stříbřitým guldenem.

"Mám to, co chceš. Chceš to? Tak chceš to, chlape!" pokřikuje vytáhlý černoch, v ruce igelitový sáček s ještě menšími uvnitř, slibujícími chemickou extázi. Většina turistů se však pídí po "coffee shopech", kde kouř "marijánky" stoupá k tabulce s prohlášením Billa Clintona: "Kouřil jsem, ale nešlukoval."
V postranní uličce vyzdobené graffiti zní ambientní hudba a mísí se hlasy a cinkáním skleniček. "Party: mongolsko-japonská za svobodný Tibet", hlásá křídový nápis u vstupních dveří. "Ale jen klidně pojďte dál," vybízí rozzářená mongolská dívka v pitoreskní verzi bílých svatebních šatů a upravuje si padající ramínka. Uvnitř se tísní lidé všech barev a tvarů, převládá angličtina, více či méně ovlivněná původem nebo podávaným šampaňským. "Před dvaceti lety, to tady bylo jiný, drsnější a opravdovější. Teď je to komerce. Cirkus," stěžuje si ztěžklým jazykem Američan John, který vypadá jako underground před důchodem.
Venku je přece jen příjemněji. Tedy pokud se zrovna nekoná mistrovství světa ve fotbale a ulicemi se nepotulují lidé v oranžových trikotech, kalhotách i vlasech s burácivým: "HOLLAND! HOLLAND!" z nějž pořádně zabolí uši.
Utéci se dá na loď. Z přístaviště ve středu města vyrážejí pravidelně i po setmění výletní čluny. Kapitáni mistrně proplouvají sítí kanálů kolem domů, kde je měsíční nájemné jako celoroční plat běžného smrtelníka. Za hodinu a třináct guldenů loď obkrouží "Benátky severu".
V ulicích to i po půlnoci stále žije. Rembrandtovým náměstím procházejí davy lidí a jejich proud se zvolna rozpadá do malých přeplněných kaváren, hospůdek a restaurací, diskoték i heren. Cola, pivo i káva za dva až deset guldenů, stejně tak i pizza nebo hot dog na ulici, večeře přijde na třicet až padesát.
Posilněné skupiny "-náctiletých" zvědavě vyhlížejí dobrodružství a kupí se kolem bankomatů, aby si ještě něco z noci mohli koupit. Zní smích, opilé výkřiky a oči s roztaženými zorničkami vyhlížejí do noci. Některé z nich zabloudí do "čtvrti červených luceren".
Většinou bílé nebo černé prádlo na různých tvarech, jejichž majitelky postávají, posedávají, s výrazem chtivým, tajuplným i zcela znuděným v červeně osvětlených výkladních skříních.
"Vypadněte, táhněte," křičí německy jedna z dívek na skupinku mladíků na ulici, kteří se přihlouple pochechtávají. Její kolegyně otvírá svou vitrínu a vykukuje. "Kazili mi kšefty," svěřuje se jí první už nejčistším pražským slangem. Krajanky.
Červeným světlem proudí dál davy mužů a čas od času někteří z nich přistoupí k vitríně. Dívka otevře. Otázka: "Kolik?" Odpověď: většinou se smlouvá o částkách mezi stem až dvěma sty guldenů. Erotika se dá nedaleko pořídit i za guldenů pět v Muzeu sexu.
o kus dál do méně nápadných uliček míří čtenáři rubriky On hledá jeho, je tady podnik Cockring a mladíci kolem na ulici sem tam ke kolemjdoucím utrousí: "Děláme všechno." Je kolem čtvrté, prší a město konečně usíná. Sbohem Amsterdame.

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...

Začíná Alka turnaj. Chorvaté si připomínají slavné vítězství proti Osmanům

Na město Sinj dohlíží z místa bývalé pevnosti Panna Marie.

Každý první srpnový víkend bývá v ulicích chorvatského města Sinj k vidění originální rytířský turnaj, který se pořádá...

Najdete na iDNES.cz