Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nizozemsko: kde se s kolem vstává i usíná

  10:39aktualizováno  10:39
Nizozemsko nejlépe poznáte ze sedla jízdního kola. Dobrá fyzička není nezbytná, po holandských rovinách se dobře jede i naprosto netrénovanému cyklistovi. Krajina kolařům nestaví do cesty žádná převýšení, a tak může pohodovou projížďku ztížit jedině silný vítr od moře.

Pro cyklisty je tato placatá země učiněný ráj. Dostat se z jednoho města do druhého po příjemných, pouze cyklistům určených trasách je samozřejmost. Stejně jako množství cyklistických stezek v městských aglomeracích. Není divu, že Nizozemci bez kola nedají ani ránu.

Bicykl je jízdním prostředkem pro všechny vrstvy a pro každou příležitost. Stačí se rozhlédnout kolem sebe. Támhle mladá maminka opatrně šlape do pedálů, aby nevysypala dítě ze sedačky a nákup z tašek na řídítkách.

Na druhé straně ulice předvádí na kole akrobatické kousky mladík s dredy. Kolem pomaličku projíždí pohledná blondýnka v kratičké minisukni a špitá přitom něco do mobilního telefonu.

O kus dál se na sedačku drápe důchodkyně, která má své "vozidlo" doplněno o dvě malá kolečka, jež jí zajišťují stabilitu.

Můžete zahlédnout i kola v lehátkové úpravě.

Kupujete kolo? Nevíte, jaké si vybrat? Přečtěte si online s odborníkem na kola Jiřím Fišerem, možná se inspirujete ZDE

To, že se k Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu úředníci dopravují na bicyklech rovnou v obleku a kravatě, mě už ani nepřekvapuje. Jen čekám, kdy kolem mě na kole prosviští královna Beatrix.

Nizozemci jsou prostě národem cyklistů, jako by své kolo dostali rovnou do kočárku. A od té doby ho nevyměnili...

Na takové herky, které brázdí nizozemské ulice, by si v České republice sedli jen vůči ostudě naprosto imunní lidé. V Holandsku jsou však veteráni s otlučenými rámy a rezavými řetězy pravidlem.

Ideální představu, jak vypadá holandský "kolový park", si můžete udělat při obhlídce cyklistického parkoviště před jakýmkoliv větším nádražím. Ohromné množství bicyklů tam stojí naštosováno v dlouhých řadách, čekají na své pány, až se vlakem vrátí z práce. Jeden větší křáp než druhý.

Fotky z Nizozemska si prohlédněte ZDE

Můžete si všimnout, že s některými Holanďany kolo doslova roste. Není výjimkou vidět dospělé jedince, jak se kamsi ženou na bicyklu s dětským rámem - jen sedačku a řídítka si vysunuli co možná nejvýše. A když už to výš nejde, tak si pomohou přivařením kovové trubky.

Holanďané po nových modelech ani příliš netouží. K čemu by vám taky bylo kolo s přehazovačkou, když nejstrmější navýšení v Holandsku jsou při přejíždění mostů přes grachty čili vodní kanály?

Navíc nové kolo znamená větší obavy, že vám ho někdo ukradne. Nevratné "půjčování" bicyklů je v Nizozemsku rozšířený jev, opřít si své "přibližovadlo" jen tak o zeď nikoho nenapadne, ale ani jeho zajištění masivním řetězem k zábradlí nemusí vůbec nic znamenat.

Určitě jste slyšeli, že symbolem Nizozemska jsou větrné mlýny, dřeváky, sýry, grachty nebo tulipány. Všechno to platí, ale buďte si jisti, že opravdovým ztělesněním Nizozemska je jízdní kolo. Prostě kdo nejezdí na kole, není Holanďan.

Nizozemsko v kostce

POLOPRÁZDNÉ PLÁŽE

Kdyby Nizozemsko leželo u Středozemního moře, byla by na nádherných plážích v Noordwijku aan Zee hlava na hlavě. Takhle se za oranžovými zástěnami proti větru schovávají jen otužilí "domorodci".

 

VĚTRNÉ MLÝNY

Bez nich by Nizozemsko nebylo tím, čím je. Větrné mlýny nejsou jen romantickou ozdobou ploché krajiny. Právě ony rozhodujícím způsobem pomohly člověku při vysoušení věčně zaplavovaných území, na kterých se nyní nacházejí úrodná pole.

 

MĚSTO PORCELÁNU

Nový kostel v Delftu je jednou z hlavních atrakcí města, které však především proslavil porcelán. Jak se slavný delftský porcelán vyráběl a vyrábí, se můžete přesvědčit na vlastní oči při návštěvě porcelánky s tradicí dlouhou 352 let.

 

NIZOZEMSKÉ BENÁTKY

V Giethoornu, vesnici na břehu jezera IJsselmeer, se lidé ke svým domkům nemohou dostat jinak než lodí nebo pěšky. V létě jsou kanály turistickou atrakcí: návštěvníci si tu mohou zahrát na gondoliéry.

 

DOMINANTA UTRECHTU

Z vrcholku 112 metrů vysoké gotické věže Domtoren je nádherný výhled na Utrecht protkaný grachty. Vychutná si ho však pouze ten, kdo zdolá více než čtyři stovky schodů vedoucích uzoučkou chodbičkou vzhůru. Klaustrofobikům nedoporučuji.

 

KOMENSKÉHO NAARDEN

Hrob a muzeum učitele národů Jana Ámose Komenského můžete navštívit nedaleko Amsterdamu v městečku Naarden, které je v Nizozemsku známé spíš jako názorná ukázka dokonalé novověké vodní pevnosti.

 

SÓLO PRO VARHANY

Hlavní chloubou kostela svatého Bava na Velkém náměstí v Haarlemu jsou ohromné varhany složené z 5068 píšťal a skvělá akustika, která umožňuje časté pořádání varhanních koncertů. Zahráli si na ně třeba i George Friedrich Händel a Wolfgang Amadeus Mozart.

 

DŘEVÁKOVÁ ZÁPLAVA

Ve skanzenu v Zaanse Schanse vám ukážou, jak složitě se dřeváky vyřezávaly dříve a jak jednoduše se dělají dnes. Mnoho turistů neodolá pokušení a jeden pár malovaných bot z topolového dřeva si zakoupí.

 


 

Mlýny přečerpávaly do výše položených kanálů vodu

Na okraji Kinderdijku na turisty čeká devatenáct mlýnů

Lopatky mlýnů se nyní roztáčejí jen na Mlýnský den, který se koná v polovině května, anebo během letních sobot

Alej mlýnů v Kinderdijku

Ještě před sto lety v Nizozemsku fungovalo devět tisíc mlýnů. Většinu z nich vzal čas.

Kinderdijské mlýny, které jsou na seznamu UNESCO, ročně navštíví až půl milionu turistů z celého světa

"Čtvrť červených luceren" je jednou z nejvyhledávanějších atrakcí Amsterodamu

Ulice Amsterodamu se staly rájem cyklistů a zaparkovaná kola zde naleznete na každém rohu a před každou budovou

K hlavnímu městu Nizozemska neodmyslitelně patří i kanály - grachty - křižující celé město

Tohle je už poslední bod alkmaarského rituálu. Prodejci vyskládali sýry na pult a nyní je na nich, aby přesvědčili hosty, že právě ten jejich eidam je nejlepší.

Nizozemsko: Bols

Před hlavním nádražím v Amsterdamu si můžete prohlédnout roztodivnou sbírku bicyklů, na kterých se každý den tisíce obyvatel Amsterdamu vydávají do práce.

NIZOZEMSKÉ BENÁTKY. V Giethoornu, vesnici na břehu jezera IJsselmeer, se lidé ke svým domkům nemohou dostat jinak než lodí nebo pěšky. V létě jsou kanály turistickou atrakcí: návštěvníci si tu mohou zahrát na gondoliéry.

SÓLO PRO VARHANY. Hlavní chloubou kostela svatého Bava na Velkém náměstí v Haarlemu jsou ohromné varhany složené z 5068 píšťal a skvělá akustika, která umožňuje časté pořádání varhanních koncertů. Zahráli si na ně třeba i George Friedrich Händel aWolfgang Amadeus Mozart.

DOMINANTA UTRECHTU. Z vrcholku 112 metrů vysoké gotické věže Domtoren je nádherný výhled na Utrecht protkaný grachty. Vychutná si ho však pouze ten, kdo zdolá více než čtyři stovky schodů vedoucích uzoučkou chodbičkou vzhůru. Klaustrofobikům nedoporučuji.

POLOPRÁZDNÉ PLÁŽE. Kdyby Nizozemsko leželo u Středozemního moře, byla by na nádherných plážích v Noordwijku aan Zee hlava na hlavě. Takhle se za oranžovými zástěnami proti větru schovávají jen otužilí "domorodci".

KOMENSKÉHO NAARDEN. Hrob a muzeum učitele národů Jana Ámose Komenského můžete navštívit nedaleko Amsterdamu v městečku Naarden, které je v Nizozemsku známé spíš jako názorná ukázka dokonalé novověké vodní pevnosti.

DŘEVÁKOVÁ ZÁPLAVA. Ve skanzenu v Zaanse Schanse vám ukážou, jak složitě se dřeváky vyřezávaly dříve a jak jednoduše se dělají dnes. Mnoho turistů neodolá pokušení a jeden pár malovaných bot z topolového dřeva si zakoupí.

MĚSTO PORCELÁNU. Nový kostel v Delftu je jednou z hlavních atrakcí města, které však především proslavil porcelán. Jak se slavný delftský porcelán vyráběl a vyrábí, se můžete přesvědčit na vlastní oči při návštěvě porcelánky s tradicí dlouhou 352 let.

Autoři: ,
Nejčtenější

Sedlo Zbojská
Divoký výlet do historie. Malý Slovenský ráj zbojníka Jakuba Surovca

Ve stínu legendárního Juraje Jánošíka působil v 18. století na Slovensku zbojník nemilosrdného jména Jakub Surovec. Jeho domovským rajonem byla oblast...  celý článek

Pokuta za porušení zákazu kouření na thajských plážích může dosáhnout až 100...
Za cigaretu u moře pokuta 60 tisíc. Thajsko zakazuje kouření na plážích

Jedna z nejpopulárnějších turistických destinací zavádí od 1. listopadu zákaz kouření na vybraných plážích. Thajský turistický úřad k zákazu přistoupil poté,...  celý článek

V Kerkyře na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě
VIDEO: Káva a letadla nad hlavou. Pohodová atrakce na řeckém ostrově

Na Korfu je jedna z nejmenších přistávacích ranvejí v jižní Evropě. Piloti musí mít speciální výcvik, neboť z jedné strany je moře a z druhé nejvyšší hora...  celý článek

Dopravní zácpy na vjezdu do Doveru, které přístav trápily loni v létě.
Brexit ochromí dopravu přes La Manche, Dover se děsí obřích kolon

Vystoupení Británie z Evropské unie ovlivní celou řadu obchodních sfér i životy obyčejných lidí. Velké problémy očekávají provozovatelé přístavu v britském...  celý článek

Karaoke z Islandu
Přijeďte a zlomíte si jazyk. Nejtěžší karaoke píseň má přilákat turisty

Že je váš rodný jazyk komplikovaný a turisté vás nedokáží ve vaší řeči ani pozdravit? Udělejte z toho výhodu. Originální karaoke písnička s komplikovanými...  celý článek

Další z rubriky

Na břehu jezera Längsee. Krátké osvěžení přijde vhod a pak zase oči zapíchnout...
Mistrovská vyjížďka. Projeli jsme Korutany s olympijským vítězem

Korutany, ráj outdooru všeho druhu, jsme tentokrát pojali specificky. Naším cílem nebyly vyhlídkové vrcholy, pláže u proslulých jezer ani hluboké soutěsky....  celý článek

Ukázkové roubenky dodávají Vysokému nad Jizerou krkonošský horský ráz.
Relax na kole. Pohodové putování krajinou malebných Jizerek

Prázdniny, horké dny a doba dovolených jsou za námi, dostavilo se babí léto a barevný podzim. Sedět doma v krásných podzimních dnech by byl hřích, takže pokud...  celý článek

V uličkách kubánského dělnického města Cárdenas potkáte několik terénních...
Cyklistická óda na radost. Kubánci se opět vrací ke kolům

Jízdní kolo, symbol krizových let, se na Kubě znovu vrací do módy. Oblíbili si ho turisté, ale i pro Kubánce je vzhledem k problémům ve veřejné dopravě často...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.