Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nimrod, jenž se nepohne

  13:19aktualizováno  13:19
Hory severního Izraele lákají návštěvníky nejedním zajímavým místem. Až v těsné blízkosti hranic s Libanonem to může být nejvyšší hora Izraele Mt. Hermon (2224 metrů). Na jejích svazích, ale i na svazích okolních hor se běžně lyžuje v době, kdy na opačném konci země je možno se koupat v Rudém moři. Na dohled od Mt. Hermonu je i nejlépe dochovaný izraelský hrad se zajímavým jménem Nimrod. Jméno připomíná naše lovce, věnující se lovu jako koníčku. Nikoli náhodou. Podle legendy byl Nimrod starobabylónský bůh války a lovu a prý také zakladatel tohoto hradu.

Pravdou však je, že hrad založili Arabové, ale dlouho ho neudrželi. Už v roce 1129 hrad obsadili na dalších pětatřicet let Frankové, kteří sem přišli s křižáckou výpravou, a začali s jeho rozšiřováním. Nakonec byli vyhnáni Araby. Hrad byl vážně poškozen křižáky za páté křížové výpravy. Zdá se, že si Arabové Nimrod opravili a užívali ho i později.

Během 14. - 16. století byl pak v držení Mamlúků - vojenské vrstvy, panující v Egyptě, Sýrii a Mezopotámii. Ti tu věznili své odpůrce. Po jejich odchodu začal hrad již chátrat. Místo pro hrad vybrali jeho zakladatelé velice dobře, dokonce i s ohledem na možnost pozdějšího rozšiřování. Zvolili samostatně stojící návrší, protáhlé od východu k západu. Prudké stráně spadaly na všechny okolní strany do hloubky řady desítek metrů. Temeno návrší od západu k východu zpočátku mírně, pak prudce stoupá.

A právě tady, na východním konci, vyrostla první hradní stavba, donjon, volně stojící čtverhranná obytná věž, obehnaná obvykle dokola hradbou. Nimrod měl takových věží hned šest, seřazených do tří dvojic za sebou. Volné prostory mezi věžemi vyplňovaly nižší budovy, jejichž vnější stěny plnily funkci hradeb. Uprostřed donjonů pak bylo úzké, protáhlé nádvoří.

Další stavba, která následovala rychle za donjonem, byla mohutná hradba se zpevňujícími čtvercovými či obdélnými baštami. Ta obehnala temeno vyvýšeniny v šířce od 50 do 150 metrů a v délce asi 450 metrů. V poslední fázi zdokonalování obrany hradu byly do hradeb vestavovány další bašty a hlavně byla postavena nová mohutná hradba okolo donjonů.

Ve vnitřním hradním prostoru pak stály další stavby a přístřešky k ubytování vojska, skladiště a hlavně cisterny na dešťovou vodu. Těch bylo na hradě více. Jen pro představu o jejich mohutnosti, ale i obrovském množství práce, které bylo zapotřebí při jejich ručním vysekávání do skály a v podzemí: cisterna v jihozápadním rohu opevnění měla rozměry 9 x 25 x 7 metrů, což činí 1575 krychlových metrů objemu.

Na hradě se našlo i několik ve vápenci vytesaných arabských nápisů ze 13. století a z roku 1275 vysokým reliéfem provedený královský symbol sultána Baybarse - lev. Popravdě řečeno: čeští kameníci tesali mnohem pohlednější lvy, ač je nikdy neviděli. Tento sultán nechal na hradě provést výše uvedené úpravy. Stejně jako i na našich hradech existovaly tajné chodby, měli je již daleko dříve na Nimrodu. V případě potřeby tudy mohli vojáci nepozorovaně projít podzemím až k severozápadní bráně v hradbách.

Dnes lze touto chodbou znovu chodit. Poté, co byl hrad opuštěn, využívali ho pastevci z okolí jako přístřeší pro dobytek. V šestidenní válce hrad využívali nejprve Syřané a později Izraelci, měli tu pozorovací stanici a místo pro minomety. Při návštěvě Nimrodu musíme uznat, že jeho zakladatelé vybrali místo skutečně dobře. Z hradeb a prakticky i z kteréhokoliv místa za hradbami je tu mimořádný kruhový rozhled do dalekého okolí.

Hrad díky četnému přistavování připomíná bludiště.

Autor:


Témata: Egypt, Izrael, Libanon, Sýrie

Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Apokalypsa v dinosvětě: Největší Jurský park minulosti postraší i pobaví

Obří monstra před lety děsila návštěvníky, nyní hnijí v lese a člověk by nad...

Obří monstra před lety děsila návštěvníky, nyní hnijí v lese a člověk by nad nimi spíš zaplakal. Podívejte se na fotky...

Genocida z blbosti. V roce 2025 budou nosorožci v Africe minulostí

V roce 2017 zabili pytláci v Jižní Africe 1 028 nosorožců. Vyfoceno v rezervaci...

Lidé v Asii stále věří, že prášek z rohů nosorožců má léčivé účinky. Údajně pomáhá od rakoviny i kocoviny. Ve...

Přijedu do Česka a jsem nervózní. Na Kubě je pohoda, říká Pedro Kulíšek

Pedro Kulíšek pravidelně cestuje mezi Českem a Kubou.

Na Kubu se poprvé podíval před patnácti lety. Ze začátku nadšený turista se postupně vypracoval v turistického...

Najdete na iDNES.cz