Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nimrod, jenž se nepohne

  13:19aktualizováno  13:19
Hory severního Izraele lákají návštěvníky nejedním zajímavým místem. Až v těsné blízkosti hranic s Libanonem to může být nejvyšší hora Izraele Mt. Hermon (2224 metrů). Na jejích svazích, ale i na svazích okolních hor se běžně lyžuje v době, kdy na opačném konci země je možno se koupat v Rudém moři. Na dohled od Mt. Hermonu je i nejlépe dochovaný izraelský hrad se zajímavým jménem Nimrod. Jméno připomíná naše lovce, věnující se lovu jako koníčku. Nikoli náhodou. Podle legendy byl Nimrod starobabylónský bůh války a lovu a prý také zakladatel tohoto hradu.

Pravdou však je, že hrad založili Arabové, ale dlouho ho neudrželi. Už v roce 1129 hrad obsadili na dalších pětatřicet let Frankové, kteří sem přišli s křižáckou výpravou, a začali s jeho rozšiřováním. Nakonec byli vyhnáni Araby. Hrad byl vážně poškozen křižáky za páté křížové výpravy. Zdá se, že si Arabové Nimrod opravili a užívali ho i později.

Během 14. - 16. století byl pak v držení Mamlúků - vojenské vrstvy, panující v Egyptě, Sýrii a Mezopotámii. Ti tu věznili své odpůrce. Po jejich odchodu začal hrad již chátrat. Místo pro hrad vybrali jeho zakladatelé velice dobře, dokonce i s ohledem na možnost pozdějšího rozšiřování. Zvolili samostatně stojící návrší, protáhlé od východu k západu. Prudké stráně spadaly na všechny okolní strany do hloubky řady desítek metrů. Temeno návrší od západu k východu zpočátku mírně, pak prudce stoupá.

A právě tady, na východním konci, vyrostla první hradní stavba, donjon, volně stojící čtverhranná obytná věž, obehnaná obvykle dokola hradbou. Nimrod měl takových věží hned šest, seřazených do tří dvojic za sebou. Volné prostory mezi věžemi vyplňovaly nižší budovy, jejichž vnější stěny plnily funkci hradeb. Uprostřed donjonů pak bylo úzké, protáhlé nádvoří.

Další stavba, která následovala rychle za donjonem, byla mohutná hradba se zpevňujícími čtvercovými či obdélnými baštami. Ta obehnala temeno vyvýšeniny v šířce od 50 do 150 metrů a v délce asi 450 metrů. V poslední fázi zdokonalování obrany hradu byly do hradeb vestavovány další bašty a hlavně byla postavena nová mohutná hradba okolo donjonů.

Ve vnitřním hradním prostoru pak stály další stavby a přístřešky k ubytování vojska, skladiště a hlavně cisterny na dešťovou vodu. Těch bylo na hradě více. Jen pro představu o jejich mohutnosti, ale i obrovském množství práce, které bylo zapotřebí při jejich ručním vysekávání do skály a v podzemí: cisterna v jihozápadním rohu opevnění měla rozměry 9 x 25 x 7 metrů, což činí 1575 krychlových metrů objemu.

Na hradě se našlo i několik ve vápenci vytesaných arabských nápisů ze 13. století a z roku 1275 vysokým reliéfem provedený královský symbol sultána Baybarse - lev. Popravdě řečeno: čeští kameníci tesali mnohem pohlednější lvy, ač je nikdy neviděli. Tento sultán nechal na hradě provést výše uvedené úpravy. Stejně jako i na našich hradech existovaly tajné chodby, měli je již daleko dříve na Nimrodu. V případě potřeby tudy mohli vojáci nepozorovaně projít podzemím až k severozápadní bráně v hradbách.

Dnes lze touto chodbou znovu chodit. Poté, co byl hrad opuštěn, využívali ho pastevci z okolí jako přístřeší pro dobytek. V šestidenní válce hrad využívali nejprve Syřané a později Izraelci, měli tu pozorovací stanici a místo pro minomety. Při návštěvě Nimrodu musíme uznat, že jeho zakladatelé vybrali místo skutečně dobře. Z hradeb a prakticky i z kteréhokoliv místa za hradbami je tu mimořádný kruhový rozhled do dalekého okolí.

Hrad díky četnému přistavování připomíná bludiště.

Autor:


Témata: Egypt, Izrael, Libanon, Sýrie

Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Sixtinská kaple Alp. Malá švýcarská vesnice ukrývá poklad nedozírné hodnoty

Interiér kostela sv. Martina v Zillis

Pouhé tři kilometry od propasti Viamala v údolí Hinterrhein se nachází malá vesnička Zillis, která se nijak neliší od...

Přírodní národy už kvůli globalizaci téměř skončily, říká cestovatel

Cestovatel Petr Jahoda má za sebou desítek expedic k přírodním národům Asie a...

Máte sen, že vyrazíte do světa za dobrodružstvím? Cestovatel Petr Jahoda jich na cestách za přírodními národy prožil...

Najdete na iDNES.cz