Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Newyorský starosta zve turisty

  11:56aktualizováno  11:56
Nový York není jediným místem, které potřebuje návštěvníky. Teroristický útok na World Trade Center silně znepokojil i jiná velkoměsta, turistická střediska, letecké společnosti, hotely a mnoho dalších odvětví. Sto tisíc zaměstnanců amerických leteckých společností bylo propuštěno během minulého týdne, divadla na Broadway krachují, a dvě třetiny z 280 000 pracovníků v newyorském turistickém sektoru mohou očekávat, že jim hrozí brzká výpověď.

Newyorský starosta Giuliani reagoval na otázky domácích i cizích zájemců co město nejvíce potřebuje slovy: "Přijeďte do Nového Yorku, navštěvujte divadla, utraťte nějaký dolar." Návštěvníci ale nepřicházejí, a i místní občané začínají mít hluboko do kapsy, s výjimkou pomoci postiženým.

Ze 16 000 manhattanských hektarů zabírá krutě postiženou část jen 6,5 ha. Za necelé dva týdny bylo odstraněno 100 000 tun trosek, a odvoz se nyní značně urychlí, protože pátrání po živých bylo skončeno. Přesto odborníci počítají s tím, že odvoz a úpravy povrchu si vyžádají přibližně jeden rok.

Zbytek města se fyzicky nezměnil, obchody jsou normálně zásobené, veřejná doprava funguje, ale obavy z možných teroristických akcí v nejrůznějších formách visí ve vzduchu. Město je plné amerických vlajek, včetně osobních aut, ale mnoho občanů si uvědomuje, že islamští teroristé totálně vyhráli první velkou bitvu. A nebyl to jen World Trade Center a Pentagon, hospodářské škody a následky bezohledného napadení USA se už nyní odhadují na stovky miliard dolarů. Jak postihnout a zastavit 11 000 náboženských poblouzněnců, vycvičených za posledních pět let v Afganistánu - a částečně rozsetých po celém civilizovaném světě?     

Život v Novém Yorku a v mnoha jiných částech světa se už nikdy plně nevrátí do dřívějších  kolejí, ale návštěvníci Spojených Států budou nadále přijíždět a přilétávat, za obchodem, z rodinných důvodů, jako turisté, i ze zvědavosti. Jak rychle a kolik bude záležet na tom, jak se bude vyvíjet celosvětová situace.  

Než vyrazíte za hranice - poříďte si telefonní seznam všech nejbližších příbuzných a známých. Pokud máte kreditní karty, opište si čísla, na nichž můžete zrušit úvěr v případě ztráty. Nezapomeňte si vzít dostatek léků, jejich názvy a dávky, svou krevní skupinu a případně poukazy na nejrůznější alergie apod. Zvažte, jestli se necháte pojistit. Nevydávejte se na cesty bez finanční rezervy. Kopie pasu a letenky by mohly přijít rovněž vhod. Cestujte s málo zavazadly, a v příruční tašce nenoste předměty, které by mohly být považovány za zbraně.

Pokud rozumíte trochu anglicky, můžete se o nejnovější situaci informovat na stránkách http://www.nycvisit.com (případně též o jiných městech: http://www.washington.org či http://www.phila.gov).

 

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Přírodní národy už kvůli globalizaci téměř skončily, říká cestovatel

Cestovatel Petr Jahoda má za sebou desítek expedic k přírodním národům Asie a...

Máte sen, že vyrazíte do světa za dobrodružstvím? Cestovatel Petr Jahoda jich na cestách za přírodními národy prožil...

Zbourat a znovu postavit. Unikátní most v Kambodži přitahuje tisíce turistů

Oprava bambusového mostu přes řeku Mekong v kambodžském Kampong Chamu

Měří víc než kilometr, tvoří jej padesát tisíc bambusových stébel a každý rok jej místní strhnou a znovu postaví. V...

Slovensko pro tuláky. Pustiny a temnoty Veporských vrchů lákají i hvězdáře

Vyhlídka z Klenovského Veporu

Opuštěná a temná místa lidi většinou děsí, v případě slovenských Veporských vrchů však mohou být pro mnohé tuláky...

Najdete na iDNES.cz