New York - týden po teroristickém útoku

Následky teroristického útoku na Spojené státy neutichly v podvečer 11. září 2001. I když budeme mít štěstí a vyhneme se větším válečným konfliktům, změní se určitě celá řada podmínek v našem příštím životě, zejména v turistickém průmyslu. Přísnější kontroly na letištích a na hranicích budou jednou z nejmenších nepříjemností. Nejvíce postižený Nový York se zatím úspěšně a rychle vyrovnává s katastrofou, která proměnila hrdé budovy World Trade Centra v hromady cementu a pokroucené ocele.

Tucty nákladních aut bez přestání odvážejí sutiny z postižené části jižního Manhattanu, a záchranáři neúnavě hledají těla posledních obětí. Tři stanice podzemní dráhy jsou zatím mimo provoz, a mnoho z více než 200 000 zaměstnanců kteří tam denně pracovali ztratí aspoň na nějaký čas práci, pokud nepřišli při katastrofě o život. Lidé mají vztek a volají po krvavé pomstě. Obchody jsou však plně zásobené, a žádná nákupní panika neexistuje. 
 

  Telefony ještě nefungují stoprocentně ze všech míst. Po vytočení čísla, ať už místního či mezinárodního, se většinou ozve jen sdělení, že linky jsou přetížené a že máte zavolat později. Takže pokud se Vám nějaký příbuzný či známý z New Yorku ještě neozval, může to být právě kvůli nefungujícím telefonům.

Od soboty je většina oblastí pro chodce přístupná, a městská doprava v této oblasti až na malé výjimky má být obnovena v nejbližších dnech. Všechna tři newyorská letiště byla dána do provozu rovněž v sobotu. Během katastrofy dostala všechna letadla rozkaz přistát na nejbližším letišti, což pořádně zamíchalo leteckou dopravou v zemi, kde operovalo 35-40.000 letů denně.

Nelze předpovídat, jaké bezpečnostní předpisy a kdy budou uvedeny v platnost. Americké letecké společnosti upozornily vládu, že ztrácejí denně 100-175 milionů dolarů, takže budou nuceny vyhlásit konkurs, pokud jim stát nějakým způsobem nezajistí finanční pomoc. S ohledem na další hospodářské škody, způsobené některými už platnými opatřeními v oblasti zaměstnanosti, v letecké dopravě zboží anebo obavami turistů z cestování lze předpokládat, že Spojené státy nebudou v nejbližší době velkým cílem nejenom českých výletníků. Jestli jste ale někdo pochyboval o optimismu a odhodlání Američanů, tak vás jistě překvapí vyjádření majitele World Trade Centru, který prohlásil, že samozřejmě postaví nový. 

Jihozápadní třetina dolního Manhattanu asi v délce dvou kilometrů byla uzavřená kvůli záchraným pracím, možnému nebezpečí zhroucení dalších budov, zastavení dopravy, elektřiny, vody a plynu.

Americká vláda už také nařídila, že se poštovní zásilky nesmějí dopravovat v osobních letadlech, což postihne - a nutně zpozdí  - čtvrtinu zásilek. Počet nákladních letadel zdaleka nedosahuje kapacitu tisíců osobních spojů, v nichž měla navíc pošta přednost. Není to maličkost, protože americká pošta dodává denně 650 milionů kusů, které představují polovinu poštovních zásilek na celém světě.      

Letadlo těsně před nárazem do budovy Světového obchodního centra v New Yorku. (11. září 2001)

Pohled na New York z mrakodrapu Světového obchodního střediska (WTO), který zcela zničil teroristický útok

Panorama New Yorku na pohlednici z roku 1964, tehdy ještě bez dvou věží budovy WTC, dokončené o deset let později.