Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neukáznění cyklisté s vandaly ničí hory

  9:52aktualizováno  9:52
Do hor na letní dovolenou jezdí v posledních letech stále více lidí. Řada z nich přitom nedodržuje nařízení ochránců přírody a v chráněné oblasti hor na severu Čech páchá značné škody. "Nechceme hory zavřít a cyklisty nikam nepustit. To není žádné řešení, turistickému ruchu nejde úplně zabránit. Chceme jim naopak nabídnout trasy, na kterých nebudou ničit přírodu a kde nebudou vyrušovat zvěř," prohlásil vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory Jiří Hušek.

V současnosti tak Jizerské hory nabízejí už přes dvě stě sedmdesát kilometrů značených cyklistických. Na vyznačování stezek se podílí řada organizací ochránců přírody, obce v Jizerských horách, liberecký okresní úřad, ale také například Agentura regionálního rozvoje. "Některé obce si chtějí vyznačit i vlastní malé okruhy, takže síť stezek ještě zhoustne," dodal Jiří Hušek.

Na místa, kam si ochránci přírody nepřejí nikoho pouštět, upozorní cyklisty výstražná tabulka. "Snažíme se lidi odvést od nejohroženějších oblastí. Právě cyklisté totiž způsobují potíže, zvláště když je deštivé počasí, jako je teď. Kola totiž rozjezdí nezpevněný podklad na cestách a déšť potom půdu odnáší," vysvětlil Hušek.

Lehkomyslní cyklisté však pro Jizerské hory nepředstavují jediné ohrožení. "Míváme potíže i s vandaly. Třeba na naší naučné stezce v Harcově jsme na jaře postavili nově opravené tabule, ale vydržely jen dva měsíce," připojila se Lenka Andršová ze sdružení Staří ochránci Jizerských hor. Informační tabule stihl neznámý ničitel rozpíchat nožem.

Stále větší počet návštěvníků hor navíc opouští vyznačené turistické trasy a vydává se i do míst, kde v žádném případě nemají co dělat. "Lidé chodí třeba do rašelinišť. Když tam stoupne za týden dvě stě nohou, tak to místo zničí," dodala Andršová. Neukáznění turisté se za své chování můžou dočkat i pokuty. "Snažíme se lidem spíše domlouvat, někdy to ale nejde. Ročně dáme několik desítek pokut, většinou od sta do tisíce korun," upozornil Hušek. Horní hranicí je přitom až padesát tisíc, takový trest však v Jizerských horách zatím nikdo nedostal. "Ne snad proto, že bychom nevěděli za co ho dát nebo komu. Třeba za to, když někdo vyjede na terénní motorce do chráněného lesa by padesát tisíc bylo tak akorát. I to se nám stává, ale zatím se nám nepodařilo žádný takový případ dotáhnout úplně do konce," postěžoval si Hušek.

Za častým porušováním pravidel stojí také nedostatečná ostraha hor. Celou chráněnou oblast totiž hlídá jen dvacet strážců, kteří sice mají docela velké pravomoci, ale svoji práci dělají jako dobrovolníci až po zaměstnání. "To je hodně málo. I když Jizerské hory jsou tak malé, že se dají za jeden den přejít, tak dvacet strážců je přece jen neuhlídá," doplnil Hušek.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Další z rubriky

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Magický masiv Ondřejníku trápí kůrovec, přesto jde téměř o povinný výlet

Hřeben Ondřejníku z Palkovických hůrek

Panorama Beskyd si nelze představit bez masivu Ondřejníku, výrazně a izolovaně vystupujícího z podbeskydské krajiny....

Najdete na iDNES.cz