V roubených chaloupkách je až do 6. dubna výstava velikonočních zvyků našich předků.

V roubených chaloupkách je až do 6. dubna výstava velikonočních zvyků našich předků. | foto: www.hlinsko.cz

Netradiční velikonoční zvyk v Hlinsku - mluvící kraslice

Jak vypadají mluvící kraslice? Stejně jako ty obyčejné, němé. Až na to, že jejich zdobení říká buď "Mám Tě ráda" nebo "S Tebou to nemá cenu". O tomto víkendu je najdete v Betlémě v Hlinsku.

Mapa Hlinsko

Historické zvyklosti si připomínají návštěvníci v hlineckém Betlémě. V roubených chaloupkách se vystavují pletené pomlázky i tradiční velikonoční pečivo.

Dívky, které o víkendu navštíví hlinecké roubenky na Chrudimsku, dostanou radu, jak dát elegantně chlapci košem, či naopak beze slov přislíbit schůzku.

"Výstava Velikonoce v Betlémě totiž představí návštěvníkům takzvané mluvící kraslice, ale také pletené pomlázky i tradiční velikonoční pečivo a zvyklosti," říká vedoucí Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová.

Výstava přibližuje jarní svátky, jak je slavili naši předci.

Na Hlinecku se kraslice kromě klasického barvení zdobily vyškrabováním nebo voskovou batikou. Mluvící kraslice jsou podle Vojancové regionální specialitou, která v jiných regionech v minulosti nebyla tak hojná.

Dívky jimi dávaly najevo, který chlapec se jim líbí a kterého naopak zaručeně odmítnou.

"Pokud byl na kraslici ústředním motivem košíček plný bodláčí, bylo jasné, že chlapec dostane košem. Naopak dvě zkřížené ratolesti znamenaly, že se dívka za koledníka ráda provdá. Srdce či rozkvetlé kytičky slibovaly kvetoucí lásku," vysvětluje Vojancová.

Jedly se jidáše nebo hlavička

V roubenkách nechybějí ani tradiční pokrmy. Typickým pečivem byly jidáše, které se připravovaly na Zelený čtvrtek. Z těsta se vytvářely válečky, které se buď stáčely do kruhu, nebo se z nich tvořily postavičky nebo zvířata. Váleček připomíná provaz, na kterém se oběsil zrádný Jidáš.

"Ve sváteční dny, zejména o Velikonoční neděli, se na Hlinecku jedl svítek, kterému se říkalo hlavička. Pekl se z mouky, vajíčka, smetany nebo mléka. Hojně se do něj přidávaly jarní byliny, například kopřivy nebo chudobky," popisuje Vojancová.

O čtvrté postní neděli, zvané družební, dívky zase pekly koláče družbance. Na taneční zábavě je rozdávaly oblíbeným tanečníkům.

Nejen pomlázky, ale i řemesla Velikonoční výstavu v památkové rezervaci Betlém organizátoři připravili do 6. dubna. Tento víkend expozici zpestří ukázky pletení pomlázek a zdobení velikonočních perníčků.


Něco o Betlému

Památková rezervace lidové architektury Betlém je spolu s Veselým Kopcem součástí Souboru lidových staveb Vysočina. V rekonstruovaných roubených chaloupkách na pravém břehu Chrudimky uvidí příchozí také expozice bydlení a dílen lidových řemeslníků. Čtvrť roubených domků vznikla v druhé polovině osmnáctého století pro drobné městské řemeslníky.

Samo Hlinsko je vstupní branou Českomoravské vrchoviny a jeho region je rozhraním dvou chráněných krajinných oblastí Žďárské vrchy a Železné hory. Nachází se na spojnici mezi Poličkou a Havlíčkovým Brodem. Kromě automobilové dopravy mohou návštěvníci města využít také vlakové spojení.

První zmínky o městě při staré obchodní cestě pocházejí z 11. století, z dob vlády krále Vratislava. Městské osudy jsou pevně spojeny s pány z Pardubic a Rychmburka, což připomíná znak nápadně podobný pardubickému.

Více informací na http://betlem.euweb.cz/

Otevírací doba:
leden, únor, březen od úterý do pátku 9-12, 13-16 hod
sobota: 9-11 hod
od dubna do prosince denně mimo pondělí: 9-12, 13-16 hod

Vstupné
dospělí 25 Kč, děti a senioři 15 Kč