Netopýrům se přizpůsobuje režim v jeskyních

Pouze Punkevní jeskyně si mohou v Moravském krasu prohlédnout turisté, kteří si chtějí zpříjemnit čekání na příchod nového tisíciletí výletem do podzemí. Kvůli přezimování netopýrů jsou totiž až do února uzavřeny ostatní tři veřejnosti přístupné jeskyně - Kateřinská, Sloupsko-šošuvské a Balcarka. Řekl to Miroslav Kovařík ze správy Chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Doplnil, že na leden připravují ochránci přírody tradiční sčítání netopýrů.

"Sčítání provádíme každý rok. Ukazuje se, že netopýří populace se za posledních 15 až 20 let v krasu až dvojnásobně rozrostla. Svědčí to především o tom, že se v ČR zlepšuje stav životního prostředí," zdůraznil Kovařík. Připomněl, že v krasu je 1200 jeskyní, v nichž ve studených měsících přezimovávají netopýři. Aby měli v zimě klidný spánek, musely být jeskyně uzavřeny. Jedinou výjimkou jsou Punkevní jeskyně.

Moravský kras je ideální pro přezimování netopýrů. V ČR byl dosud zaznamenán výskyt všech 21 druhů těchto savců, přičemž v krasu je zastoupen každý z nich. Největší kolonii netopýrů tvoří až 800 těchto savců ve Sloupsko-šošůvských jeskyních. Přes zimu zůstávají pro turisty v Moravském krasu otevřeny alespoň Punkevní jeskyně propojené s propastí Macocha. Uzavřeny jsou pouze v době vánočních svátků, návštěvníci si je ale mohou prohlédnout i na Silvestra.

Netopýr je jedním ze zvířat, o kterém se mezi lidmi šíří řada nepodložených mýtů.