Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Netolická: Nešla jsem na pól, abych byla první

  8:59aktualizováno  8:59
První Češka, která došla pěšky po vlastní ose na severní pól, říká, že být první nebylo pro ni tou hlavní motivací. "Chtěla jsem především zkusit, zda to sama dokážu," uvádí mimo jiné v on-line rozhovoru, který poskytla po návratu do Prahy čtenářům iDNES.cz.

Miluše Netolická | foto: central-group

Čtyřiatřicetiletá Miluše Netolická došla pěšky po vlastní ose jako první Češka na severní pól ve středu 9. dubna. Doprovázeli ji firemní kolegové ze společnosti Central Group Dušan Kunovský a Ladislav Franta. V pondělí 14. dubna se vrátili zpět do Prahy. - více zde

V odpovědích v on-line rozhovoru zdůrazňuje, že na výkon trénovala zhruba pět měsíců minimálně dvě hodiny denně.

. Odpovědi najdete zde

Miluše Netolická odpovídala zde

"Posilování bylo nedílnou součástí. Zjistit na místě, že mi chybí nějaký sval, by nebylo příjemné. Jde o zhruba desetihodinový pochod každý den. A psychicky je to možná ještě horší. Člověk si to musel v hlavě pořádně srovnat, aby se do toho vůbec pustil a aby ho to tam nerozložilo," říká Netolická.

Před cestou se radila se známými polárníky Jakešem nebo Sůrou. Rusové prý poradili oblečení, ale psychicky a fyzicky se musel připravit už každý sám.

Nejhorší bylo večer se zahřát, aby mohla na pár hodin usnout. Nejvíce si odpočinula, když byla v závětří ve stanu a mohla se trochu zahřát u vařiče. Do pohody ji dostalo i horké jídlo. Všichni spali klasicky ve stanu ve speciálních spacích pytlích do -54 °C a v oblečení.

Jako nejsložitější popisuje Netolická problémy s hygienou. "Třeba zubní pastu jsem udržela použitelnou v kapse přímo na těle jen první dva dny. Potom jsem ji omylem nechala malou chvilku venku a zmrzla na kost," uvedla.

Na intimní otázky ohledně vykonávání základní potřeby Netolická odpověděla, že toaleta v mraze skutečně není moc příjemná. "Zima vás donutí k rychlému výkonu. Ale člověk nechodí moc často, řádově jednou za dva dny. Vše, co do těla dostanete, tak plně spotřebujete." Jinak prý vše poctivě zahrabávali. A co se moči týče, ta stihne na zem dopadnout a až následně ihned umrzá na ledu.  

Ráno výprava vstávala okolo sedmé až osmé hodiny. Následně si museli připravit horkou polévku pro zahřání a vodu do termosek na oběd. Pochod končil ve večerních hodinách a vliv na čas mělo i počasí. Většinou kempovali okolo osmé hodiny večerní. Pokud se jim to podařilo, dalo se spát i šest až sedm hodin.

Všichni členové výpravy mají lehké omrzliny, které nyní léčí speciálními hojivými mastmi. To je však při polárních expedicích zcela běžné a očekávané.

Na otázku, co takhle zkusit i jižní pól, Netolická uvedla, že teď bude hlavně odpočívat a že žádnou další expedici zatím neplánuje.

Autoři:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Další z rubriky

Z Machu Picchu vykázali evropské turisty, fotili se s odhaleným pozadím

Machu Picchu v Peru

Správa archeologické památky Machu Picchu vyloučila z areálu tři evropské turisty, kteří se na místě fotografovali s...

V Grytvikenu vyškvařili 175 tisíc velryb na devět milionů barelů s olejem

Velrybářský přístav Grytviken na severovýchodním pobřeží ostrova Jižní Georgia...

Z pohledu současné ekologie působí počty z bývalé velrybí továrny Grytviken jako opravdová doba temna. Během 62 let...

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Najdete na iDNES.cz