Nestavíte v Záhřebu? Velká chyba

  • 3
Jediná rozumná cesta autem z Česka k jižnímu Jadranu vede kolem Záhřebu. Objet chorvatskou metropoli po dálničním obchvatu a rychle na jih, tak to dělají snad všichni. Jaká chyba! Záhřeb si totiž krátkou návštěvu určitě zaslouží. Půvabné a zelené město má co nabídnout. Středoevropského ducha, italský temperament i vůni dvě stě kilometrů vzdáleného moře. Vídeň, Praha ani slovinská Lublaň takovou "míchanici" poskytnout nemohou.

Městem s oficiální historií starou více než devět století prošli Římané, chorvatské kmeny, Tataři, Turci, uherští králové a rakouští císaři, fašistická vojska i srbští okupanti. Od června 1991 je Záhřeb hlavním městem samostatného státu - Republiky Chorvatsko - a má téměř 800 tisíc obyvatel. Při pohledu z nedalekého pohoří Medvednica se ani nechce věřit, že se sem vejde pětina chorvatského národa.

"Jižanský" způsob života je tady cítit na každém kroku. Kavárny přeplněné lidmi popíjejícími v pracovní době svůj denní příděl kávy, faktická neexistence jízdních řádů zdejších tramvají -"Počkáme, až přijede" -, to Čech jen obtížné chápe, ale velmi snadno si zvyká.

Desítky vysokoškolských fakult umístěných v centru města také udělaly své. Ze Záhřebu se stalo studentské město. Kina, kluby, diskotéky, menzy a všudypřítomní studenti. Jednoduše, není kam spěchat, zítra je taky den.

MŮŽE SE HODIT

Turistická informační centra

Trg bana Josipa Jelačiča 11
tel.: 003851(0)114814052

Trg Nikole Šubiča Zrinskog 14
tel.: 003851(0)114552867

Chorvatské turistické sdružení
Turistický úřad, Kaptol 5
tel. 00385!(0)114814946
www.zagreb-touristinfo.hr

Proslulá záhřebská káva
Je zcela vyloučené být v Záhřebu a nezajít do některé z mnoha kavárniček Ostatně, je to národní sport. Jít na kávu je v Chorvatsku totéž jako v Čechách jít na pivo. Chorvaté dělají kávu velmi malou, velmi dobrou a velmi silnou.

Veletok řeky Sávy - jednoho ze symbolů slovanství, podél kterého je možné se prohánět na kole, na kolečkových bruslích či jen tak bloumat pěšky. Pocit bezpečí, který se v Praze hned tak nezažije. Ale také přespříliš temperamentní řidiči, kteří vyrazí nebezpečně rychle kdykoli a odkudkoli. To je Záhřeb.

Každý turista musí počítat s tím, že se v Chorvatsku v devadesátých letech zastavil čas. A jen pomalu se rozjíždí. Přehršle hypermarketů, megastorů či jiných západních vymožeností tu zatím nehledejte.

Co stojí za vidění
Kostel Svatého Marka
Jeden z nejstarších kostelů ve městě rozhodně stojí za návštěvu. Nesmí vás udivit jeho poněkud zanedbaný stav ani to, že o jeho zeď hrají záhřebské děti tenis. Kostel skrývá pravý poklad - práce proslulého chorvatského sochaře Ivana Meštroviče uvnitř kostela a erby Záhřebu a Království Chorvatska, Dalmácie a Slavonie na střeše s barevnými taškami.

Kaptol versus Gornji grad
Světská a církevní moc jako by v Záhřebu stály proti sobě. Dvě návrší, dva světy. Na jednom kopci Kaptol s biskupskými dvory, kanovnickými kuriemi a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie a svatého Štěpána, naproti, doslova přes potok, měšťanská část zvaná "Gornji grad", dříve Gradec, s chorvatským parlamentem - "Saborem" - sídlem vlády a městskou radnicí.

Lanovka
Horní a Dolní město spojuje lanovka, kdysi na parní pohon, z roku 1890. Pouhých 66 metrů dlouhá "zubačka" zdolává třicetimetrové převýšení.

Trg bana Jelačiča
Hlavní náměstí Trg bana Josipa Jelačiča spojuje Dolní a Horní město. Jméno i socha prvního chorvatského bána, která tu stála od roku 1866, v době poválečné Jugoslávie zmizely a prostor dostal populistické jméno Trg republike. Teprve se vznikem samostatného Chorvatska v roce 1991 se na náměstí vrátil pomník i jeho původní jméno.

Medvedgrad
Pohoří tyčící se do výše tisíce metrů nad mořem nad severní stranou města nelze přehlédnout. Mezi jeho štíty se skrývá středověký Medvedgrad ze třináctého století dostupný autem. Věčným plamenem, který zde hoří, vzdává Chorvatsko hold všem svým hrdinům. Kamenné kvádry a skleněné desky okolo ohně jsou poskládány tak, aby při pohledu shora tvořily chorvatský erb. Hlavním důvodem, proč sem nejen turisté, ale i místní často vyrážejí, je však velkolepý pohled na město a útulná restaurace ve sklepeních hradu, kde se podává vynikající místní specialita: štrukli.

Nezvyklé pomníky
Chorvaté si cení svých velikánů. Jeden z nejzajímavějších pomníků ve městě zobrazující slavného básníka a spisovatele Augusta Šenoa stojí nedaleko hlavního náměstí.

Záhřeb - půvabné a zelené město středoevropského ducha, italského temperamentu, s vůní moře. Město s oficiální historií starou více než devět století.

Na středověkém Medvedgradu ze třináctého století hoří věčný plamen, kterým vzdává Chorvatsko hold všem svým hrdinům. Kamenné kvádry a skleněné desky okolo ohně jsou poskládány tak, aby při pohledu shora tvořily chorvatský erb. Hlavní atrakcí je ale velkolepý pohled na město a útulná restaurace ve sklepeních hradu, kde se podává vynikající místní specialita:štrukli.

Chorvaté si cení svých velikánů. Jeden z nejzajímavějších pomníků ve městě zobrazující slavného básníka a spisovatele Augusta Šenoa stojí nedaleko hlavního náměstí.

Kostel sv.Marka v Záhřebu je jedním z nejstarších ve městě. Kostel skrývá pravý poklad-práce proslulého chorvatského sochaře Ivana Meštroviče a erby Záhřebu a Království Chorvatska, Dalmácie a Slavonie na střeše s barevnými taškami.