Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neprodáš skipas bližnímu svému? Pohled zkušeného lyžaře

  13:09aktualizováno  13:09
Po přečtení článku "Boj lyžařů s vlekaři: skipasy se kupují mimo pokladny" na iDnes.cz z 24. 1. 2008 mi pořád něco vrtalo hlavou. Jsem už mnoho let vášnivým lyžařem a vyzkoušel jsem různá střediska v Česku i v Evropě. S prodejem nevyužitých permanentek jsem se sám často setkal. Co si o tom myslím?

Lyžař - ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

popisek ČTĚTE
Boj lyžařů s vlekaři: skipasy se kupují mimo pokladny

Ve zmíněném článku na iDNES.cz vlekaři a provozovatelé areálů kategoricky odsuzují prodávání neproježděných permanentek jejich zákazníky a hrozí různými postihy. Všimněte si jen silných termínů v citacích "větší potíže než teplé počasí", "černý trh", "překupník", "trn v oku" anebo i spekulací ze strany policie o tom, že by šlo o přestupek.

Porušení pravidel nákupu

O to více mě překvapilo, že se neobjevil ten hlavní a neoddiskutovatelný argument proti těm, kteří nevyužitou permanentku prodávají, a to podmínky jejího používání. Tyto podmínky bývají viditelně vyvěšeny v areálech u pokladen. Zatím všechny, které jsem viděl, zahrnovaly bod, který stanovuje, že jízdenka je nepřenosná. To znamená, že ji může používat jen jedna osoba a nemůže ji poskytnout nikomu jinému. Okamžikem zakoupení permanentky lyžař vyjádřil souhlas s těmito podmínkami a zavázal se podle nich chovat.

Takže zde máme jasnou odpověď na otázku, zda je morálně správné prodávat a kupovat nevyužitou permanentku od jiného lyžaře. Prostě není, protože minimálně jeden z vás porušuje pravidla, která se zavázal dodržovat.

Takže tím bychom měli otázku morálky vyřešenu. Je tu ale ještě další pohled - je takovéto chování lyžařů pochopitelné? Podívejme se na to na jednoduchém příkladu z mého okolí. Vybral jsem si pro srovnání dva podobné šumavské areály - lyžařský areál Zadov a německý Hohen Bogen. Zkusím dát stranou veškeré dojmy a podívat se na fakta.

Zadov a Hohen Bogen, dva jiné světy

Zadov: česká klasika

Nejprve tedy Zadov. Hned pod stanicí lanovky je parkoviště. Bohužel placené - zaplatím za něj cca 50 Kč (možná je to už 70, nepamatuji se přesně) bez ohledu na to, jestli přijedu v 8:30, anebo ve 14:30. A ještě jedna perlička, když ve stejný den jedu i na večerní lyžování, zaplatím si ještě jednou. Asi abych si to dobře pamatoval.

Parkoviště navíc nemá dostatečnou kapacitu, takže obzvlášť o víkendech je to zajímavé.

A teď se podívejme na nabídku permanentek - celodenní (470 Kč), do 11:30 (340 Kč), do 13:00 (380 Kč), od 11:00 (410 Kč), od 12:00 (380 Kč), od 13:00 (340 Kč) a od 14:00 (300 Kč). To znamená, že 2 hodiny jsou za cca 300 Kč, 3 hodiny za 340 Kč, 4 hodiny 380 Kč a 5 hodin 410 Kč. A se začátkem a koncem v přesně stanovené časy.

Samozřejmě ještě většinou musíme připočíst parkování. Pokud jde o další služby, najdeme 2 bufety u dolní stanice lanovky (jeden vnitřní, druhý venkovní) a záchody.

Hohen Bogen: Vítej, lyžaři

Nyní tedy německý Hohen Bogen. Začátek je stejný. Hned pod stanicí lanovky je parkoviště. Tam už ovšem podobnost končí. Je totiž zdarma a dostatečně velké.

Permanentky - celodenní (18,5 EUR = 481 Kč), 1 hodina (7 EUR = 182 Kč), 2 hodiny (9 EUR = 234 Kč), 3 hodiny (11 EUR = 286 Kč), 4 hodiny (13 EUR = 338 Kč) a 5 hodin (15 EUR = 390 Kč). A ta příjemná záležitost - permanentky na 1-5 hodin platí od okamžiku zakoupení, takže je můžete vždy naplno využít.

Další služby? Tři restaurace na různých místech kopce a venkovní bar u dolní stanice lanovky.

Když srovnám cenovou strategii obou středisek, vychází mi Zadov jako jednoznačně nepřátelský k lyžařům, kteří přijíždějí na kratší dobu, než je celý den - musí platit poměrně dost za parkoviště, a hlavně krátké časové úseky (1-3 hodiny) jsou výrazně dražší než na Hohen Bogenu. Jen pro názornost - celodenní permanentka na Zadov stojí 470 Kč, zatímco kombinace "do 11:30" a "od "11:00", která mi umožní totéž, stojí 750 Kč.

Ještě mimo to jsem si srovnal ceny bodových jízdenek a na Zadově vycházejí o cca 20 % vyšší. Přidejme menší nabídku dalších služeb a nestačíme se divit. Ano, je pravda, že na tom má svůj podíl i rostoucí kurz koruny, ale to se nedá nic dělat.

Je tedy chování lyžařů prodávajících neprojeté celodenní permanentky pochopitelné? Řekl bych, že ano. Provozovatelé našich areálů totiž často dělají, co mohou, jen proto aby lyžaře na každém kroku otrávili a trochu oškubali. A plně chápu, že dokud budou lyžaři tento pocit mít, nebudou se trápit morálními otázkami na téma "permanentku neprodáš bližnímu svému".

Autor článku JAN TETOUR je dlouholetým lyžařem se zkušenostmi z různých zimních středisek v ČR i v zahraničí.

Autoři:


Témata: Euro, restaurace, Skipas, Zadov

Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Kurz přežití a pušku s sebou. Tak se studuje na Špicberkách, píše Češka

Na střelnici nedaleko Longyearbyenu nás půl dne v teplotách okolo minus dvaceti...

Je to jediná vysoká škola na světě, kde musíte nejdřív absolvovat kurz přežití, aby vás přijali. Univerzitní centrum na...

Balkánská krize i ráj na zemi. V 17 letech ujeli 8000 km stopem

Pohodová atmosféra stopu

V srpnu vyrazili na cestu stopem do Zakavkazí a během měsíce procestovali Balkán, Turecko, Gruzii, Arménii i Náhorní...

Au-pair z říše snů. Na Réunionu je na všechno dost času, říká Češka

Pont suspendu de la Riviére de l'Est

Znáte ten pocit, kdy se doslova topíte ve svém životě? Všechno je špatně. Přesně tak jsem se cítila ke konci roku 2015....

Najdete na iDNES.cz