Nepleťte si havajský pozdrav s paroháčem

  15:23aktualizováno  15:23
Když se na Havaj dostane Ital, pomyslí si, že tam žijí samí cizoložníci a ještě si to s gustem navzájem sdělují. Dva vztyčené prsty, jež si Havajci na potkání ukazují, však nemají s "cornutem", tedy italským paroháčem, nic společného.

Vztyčené prsty Havajců přesto vypadají hodně agresivně a urážlivě. Zvlášť když s nimi místní ve vzduchu lehce zakvedlají nebo je namíří proti vám.

Všechno je ale jinak: není to urážka, nýbrž pozdrav. Pravý havajský pozdrav. Říká se mu šaka (psáno shaka), ale nikdo neví proč. Je univerzální. Dá se jím říct cokoliv: od "jak je" přes "díky" či "je to dobrý" až po "měj se". A ještě spoustu jiných věcí.

Je to přátelské gesto. A je to i záhadné gesto. Člověk by si myslel, že je v něm duch bájné Polynésie. Omyl. Je asi padesát let staré. A legenda je prostá.


Tanec hula

Jak se zrodil havajský pozdrav
Jeden dělník prý si uřízl tři prsty, a když zdravil zvednutou rukou, udělal první shaku. Pak toho využil jeden místní politik, aby před volbami ukázal, jak hezky soucítí s mrzákem.

V polovině 70. let si na vztyčený malík a palec vzpomněl místní televizní moderátor David Espinda, když hledal originální způsob, jak by zdravil své diváky. A shaka díky televizi brzy patřila celé Havaji.

O Havaji si přečtěte

Havajský kráter Haleakala

Jak se domluvit na Havaji

Přírodní perly Havaje

Za havajskými tradicemi do parku Pu´uhonua O Honaunau

Ale prý je to také pozdrav, který na Havaj přinesli kalifornští surfaři: gesto má připomínat žraloka (jak, to je však záhada).

Každopádně Havaj teď má svůj pozdrav. Turisté si to gesto odvážejí na tričkách, samolepkách, přívěscích na klíče, posílají jej na pohlednicích.

Shaka je dnes symbolem havajské romantiky stejně jako ukulele, ananas či pláž Waikiki. Kdyby tak ti, kdo tomu věří, tušili, že "ten pravý a nefalšovaný" polynéský pozdrav je stejně umělý jako ta pláž.

Autoři: ,


Témata: Havaj

Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

VIDEO: Okrasné pole v Číně zničili turisté. Kvůli selfie

Růžová tráva v Číně

Jen dva týdny trvalo, než se turistům podařilo zničit políčko s okrasnou pampovou trávou v čínské provincii Če-ťiang. V...

Kolo, surf i naháči. Podzimní dobrodružství v portugalském Algarve

Surf: vypadá to tak lehce, ve skutečnosti je to ukrutná dřina.

Na jihu Portugalska opadla spalující vedra a nastává ideální čas pro aktivní dovolenou. Do plážové provincie Algarve,...

VIDEO: Nádherná polární záře osvítila nebe nad Finskem

Polární záře rozzářila nebe nad Finskem

Finské Rovaniemi patří mezi jedno z vůbec nejlepších míst na světě, kde se dá pozorovat polární záře. Nádherné barevné...Najdete na iDNES.cz