Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neobyčejný moravský kopec, na kterém Cimrman dobyl severní pól

aktualizováno 
Dnes vás zveme k výšlapu na Sýkoř (702 m n. m.), který je nazýván střechou Svratecké hornatiny. I když se nepyšní zrovna impozantní nadmořskou výškou, leží Sýkoř v nádherné opuštěné krajině a od hájovny je krásný výhled do krajiny, za dobrých podmínek prý až do Rakouska. Právě sem kdysi zavítal čert i Jára Cimrman.

Svratka | foto: Filip ChludiliDNES.cz


Klikněte na mapu

***Výzva čtenářům: Pokud na vás nepůsobí ochlazení našimi zimními snímky, pošlete nám letní verzi: NEJLEPŠÍ A NEJRYCHLEJŠÍ FOTKU ZVEŘEJNÍME A ODMĚNÍME! (pošlete na tuto e-mailovou adresu) 

Vystupte v Nedvědici

Z motorového vláčku vystupte na nádražíčku v Nedvědici. Slavný hrad Pernštejn si ponechte na jindy. Od nádraží vyrazíme po červené turistické značce. Na příštím rozcestí můžeme buď pokračovat po modré značce do Skorotic, čímž si cestu  o několik kilometrů zkrátíme. Ale něco za něco, aneb -  také o něco zajímavého přijdeme.

Osobně doporučuji pokračovat po červené do Černvíru; ten dostal jméno podle víru na "černé řece" – Švarcavě = Svratce. Zde objevíme dominantní kostel Nanebevzetí Panny Marie, připomínající pevnost, a nádherný trámový most krytý šindelem přes řeku Svratku. Tento klenot lidové architektury, který pochází z roku 1718, je nejstarším na Moravě. Most je dlouhý 32 m a široký 2,6 m, stavebním materiálem je jedle a buk.

Most v Černvíru
Krytý most v Černvíru 

Křížovice

Pokračujeme dále po červené značce až k rozcestníku, odkud se vydáme smělým výstupem vzhůru po modré turistické značce, která nás dovede do maličké osady Křížovice. V kouzelné vesničce nalezl své milované útočiště vynikající sochař Zdeněk Macháček, často přezdívaný "básník dřeva".

Vedle jeho chalupy nalezneme galerii Z ruky, kterou vede jeho paní Stanislava Macháčková. Součástí galerie je i stálá expozice mistrových soch, které jsou reprezentativním průřezem jeho – téměř osmdesátileté – tvorby.

Křížovice
Křížovice

Křížovice, galerie Z ruky
Galerie Z ruky

Na křížovické návsi stojí kaplička sv. Cyrila a Metoděje; její nový oltář je rovněž dílem Zdeňka Macháčka.

V Cimrmanových stopách

Po modré značce dále putujeme do Skorotic. Rozcestník turistických cest se nachází u kapličky sv. Jana Křtitele, která je kryta šindelem. Od rozcestníku se vydáme po žluté značce, která nás vede krásnými javorovými bučinami na 5 km vzdálený Sýkoř.

Cestou na Sýkoř
Na Sýkoř cesta cestička

Podle pověstí prý kdysi strašil na Sýkoři čert. Podle jiných hypotéz se právě zde inspiroval Jára Cimrman k napsání svého dramatu Dobytí severního pólu, když si tu prý "v tvrdém terénu na vlastní lyži a botě vyzkoušel to, co české dobyvatele čekalo, než překročili 50. rovnoběžku". Tvrdí to ctihodní patafyzikové, kteří vyznačili "Cimrmanovu plahočinu" vedoucí z Lomnice u Tišnova na vrchol Sýkoře.

Ostatně u sýkořské myslivny nalezneme Cimrmanovu plostiku (to není tisková chyba); autorem busty je Jožka Zahradník. Odhalení pomníku byli přítomni i Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák, kteří zde také předvedli kuriózní přesun na jedné lyži.

Plastika Járy Cimrmana u sýkořské myslivny

Po žluté značce pokračujeme dále do Lomnice u Tišnova. Procházíme přírodní památkou Synalovské kopaniny, které jsou bývalými chudými pastvinami kolem balvanového proudu. Je to jedno z mála míst Sýkořské hornatiny, kde dosud hojněji roste vřes a jiná vzácná květena. Když dosáhneme Lomnice u Tišnova, můžeme obdivovat nejen židovskou barokní synagogu, ale i plastiku Cimrmanovy nohy, opět z dílny sochaře Jožky Zahradníka.

Farní kostel Navštívení Panny Marie (z let 1669–1682) patří k nejvýznamnějším raně barokním stavbám na Moravě. Na severním okraji Lomnice stojí za návštěvu židovský hřbitov.

V Lomnici se můžeme občerstvit v mnoha restauracích. Pokud zde hodláme svůj výšlap zakončit, můžeme využít autobusového spoje. Osobně však doporučuji zvolit za cíl Borač.

Lomnice u Tišnova
Farní kostel Navštívení Panny Marie

Cestou ze Sýkoře do Lomnice u Tišnova
Cestou ze Sýkoře do Lomnice u Tišnova

Do cíle

Do Borače nás zavede zelená turistická značka, vedoucí nádhernými lesy. Projdeme přes vísku Veselí mezi dvěma přírodními památkami – Veselský chlum a Veselská lada. Potom již prudce sestupujeme do Podolí, které je dnes místní částí obce Borač.

Když vyjdeme z lesa, projdeme kolem dřevěné zvoničky z roku 1950 (zvonek je však z roku 1744) a ocitneme se před rodným domem spisovatele Josefa Uhra. Upozorní nás na to plaketa umístěná na stěně domu, jejímž autorem je sochař ze Štěpánovic – Václav Hynek Mach.

Potom již můžeme sestoupit do Borače a použít motorového vláčku, jezdícího kyvadlově na trase Tišnov–Žďár nad Sázavou. V nohách budeme mít třiadvacet překrásných kilometrů.

Může se hodit

Mapa
   Popisovanou trasu naleznete např. v mapě edice Klubu českých turistů č. 85 – Okolí Brna – Svratecko.
Literatura
   O popisovaných přírodních památkách se můžete dočíst v knize Jana Laciny a Vojtěcha Štolfy Květnice a příroda Tišnovska. O zajímavých pověstech se můžete dozvědět z knihy Hynka Jurmana Zubštejnské dědictví.

Sýkoř byl oblíbeným cílem také slezského barda Petra Bezruče a později i spisovatele Jaromíra Tomečka.


Text: Jaroslav Monte KVASNICA, foto: Filip CHLUDIL

Autoři:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Další z rubriky

Svatý Jan: krásný kultovní výlet kousek od Prahy

Srbsko leží na levém břehu Berounky a je známé výraznými vápencovými skalami a...

Zveme vás na hezký a nenáročný jarní výlet kousek od Prahy. Přestože se podíváme na Karlštejnsko, návštěvu jednoho z...

Jak jsem zvracela v Peru. Léčba magickou ayahuascou očima čtenářky

Pohled na rozhlehlý pozemek sanatoria z mojí rákosové chatičky.

O amazonské ayahuasce, liáně duše, jsem toho spoustu četla a viděla. Od různých článků na internetu přes dokumentární...

Divoké meandry i nejmenší náměstí. Hezký výlet k soutoku Odry a Olše

Soutok Odry a Olzy (vpravo)

Výlet plný drobných ale nečekaných objevů vás zavede k nejnižšímu místu Slezska na soutoku Odry a Olše. Cestou spatříte...

Najdete na iDNES.cz