Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neobyčejný moravský kopec, na kterém Cimrman dobyl severní pól

aktualizováno 
Dnes vás zveme k výšlapu na Sýkoř (702 m n. m.), který je nazýván střechou Svratecké hornatiny. I když se nepyšní zrovna impozantní nadmořskou výškou, leží Sýkoř v nádherné opuštěné krajině a od hájovny je krásný výhled do krajiny, za dobrých podmínek prý až do Rakouska. Právě sem kdysi zavítal čert i Jára Cimrman.

Svratka | foto: Filip ChludiliDNES.cz


Klikněte na mapu

***Výzva čtenářům: Pokud na vás nepůsobí ochlazení našimi zimními snímky, pošlete nám letní verzi: NEJLEPŠÍ A NEJRYCHLEJŠÍ FOTKU ZVEŘEJNÍME A ODMĚNÍME! (pošlete na tuto e-mailovou adresu) 

Vystupte v Nedvědici

Z motorového vláčku vystupte na nádražíčku v Nedvědici. Slavný hrad Pernštejn si ponechte na jindy. Od nádraží vyrazíme po červené turistické značce. Na příštím rozcestí můžeme buď pokračovat po modré značce do Skorotic, čímž si cestu  o několik kilometrů zkrátíme. Ale něco za něco, aneb -  také o něco zajímavého přijdeme.

Osobně doporučuji pokračovat po červené do Černvíru; ten dostal jméno podle víru na "černé řece" – Švarcavě = Svratce. Zde objevíme dominantní kostel Nanebevzetí Panny Marie, připomínající pevnost, a nádherný trámový most krytý šindelem přes řeku Svratku. Tento klenot lidové architektury, který pochází z roku 1718, je nejstarším na Moravě. Most je dlouhý 32 m a široký 2,6 m, stavebním materiálem je jedle a buk.

Most v Černvíru
Krytý most v Černvíru 

Křížovice

Pokračujeme dále po červené značce až k rozcestníku, odkud se vydáme smělým výstupem vzhůru po modré turistické značce, která nás dovede do maličké osady Křížovice. V kouzelné vesničce nalezl své milované útočiště vynikající sochař Zdeněk Macháček, často přezdívaný "básník dřeva".

Vedle jeho chalupy nalezneme galerii Z ruky, kterou vede jeho paní Stanislava Macháčková. Součástí galerie je i stálá expozice mistrových soch, které jsou reprezentativním průřezem jeho – téměř osmdesátileté – tvorby.

Křížovice
Křížovice

Křížovice, galerie Z ruky
Galerie Z ruky

Na křížovické návsi stojí kaplička sv. Cyrila a Metoděje; její nový oltář je rovněž dílem Zdeňka Macháčka.

V Cimrmanových stopách

Po modré značce dále putujeme do Skorotic. Rozcestník turistických cest se nachází u kapličky sv. Jana Křtitele, která je kryta šindelem. Od rozcestníku se vydáme po žluté značce, která nás vede krásnými javorovými bučinami na 5 km vzdálený Sýkoř.

Cestou na Sýkoř
Na Sýkoř cesta cestička

Podle pověstí prý kdysi strašil na Sýkoři čert. Podle jiných hypotéz se právě zde inspiroval Jára Cimrman k napsání svého dramatu Dobytí severního pólu, když si tu prý "v tvrdém terénu na vlastní lyži a botě vyzkoušel to, co české dobyvatele čekalo, než překročili 50. rovnoběžku". Tvrdí to ctihodní patafyzikové, kteří vyznačili "Cimrmanovu plahočinu" vedoucí z Lomnice u Tišnova na vrchol Sýkoře.

Ostatně u sýkořské myslivny nalezneme Cimrmanovu plostiku (to není tisková chyba); autorem busty je Jožka Zahradník. Odhalení pomníku byli přítomni i Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák, kteří zde také předvedli kuriózní přesun na jedné lyži.

Plastika Járy Cimrmana u sýkořské myslivny

Po žluté značce pokračujeme dále do Lomnice u Tišnova. Procházíme přírodní památkou Synalovské kopaniny, které jsou bývalými chudými pastvinami kolem balvanového proudu. Je to jedno z mála míst Sýkořské hornatiny, kde dosud hojněji roste vřes a jiná vzácná květena. Když dosáhneme Lomnice u Tišnova, můžeme obdivovat nejen židovskou barokní synagogu, ale i plastiku Cimrmanovy nohy, opět z dílny sochaře Jožky Zahradníka.

Farní kostel Navštívení Panny Marie (z let 1669–1682) patří k nejvýznamnějším raně barokním stavbám na Moravě. Na severním okraji Lomnice stojí za návštěvu židovský hřbitov.

V Lomnici se můžeme občerstvit v mnoha restauracích. Pokud zde hodláme svůj výšlap zakončit, můžeme využít autobusového spoje. Osobně však doporučuji zvolit za cíl Borač.

Lomnice u Tišnova
Farní kostel Navštívení Panny Marie

Cestou ze Sýkoře do Lomnice u Tišnova
Cestou ze Sýkoře do Lomnice u Tišnova

Do cíle

Do Borače nás zavede zelená turistická značka, vedoucí nádhernými lesy. Projdeme přes vísku Veselí mezi dvěma přírodními památkami – Veselský chlum a Veselská lada. Potom již prudce sestupujeme do Podolí, které je dnes místní částí obce Borač.

Když vyjdeme z lesa, projdeme kolem dřevěné zvoničky z roku 1950 (zvonek je však z roku 1744) a ocitneme se před rodným domem spisovatele Josefa Uhra. Upozorní nás na to plaketa umístěná na stěně domu, jejímž autorem je sochař ze Štěpánovic – Václav Hynek Mach.

Potom již můžeme sestoupit do Borače a použít motorového vláčku, jezdícího kyvadlově na trase Tišnov–Žďár nad Sázavou. V nohách budeme mít třiadvacet překrásných kilometrů.

Může se hodit

Mapa
   Popisovanou trasu naleznete např. v mapě edice Klubu českých turistů č. 85 – Okolí Brna – Svratecko.
Literatura
   O popisovaných přírodních památkách se můžete dočíst v knize Jana Laciny a Vojtěcha Štolfy Květnice a příroda Tišnovska. O zajímavých pověstech se můžete dozvědět z knihy Hynka Jurmana Zubštejnské dědictví.

Sýkoř byl oblíbeným cílem také slezského barda Petra Bezruče a později i spisovatele Jaromíra Tomečka.


Text: Jaroslav Monte KVASNICA, foto: Filip CHLUDIL

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Vodácká pohoda. Malebný úsek Sázavy pro ty, co milují klid

Připlouváme do Českého Šternberka

Náš dnešní tip na pohodový výlet po Sázavě je určený pro vodáky všech kategorií. Sázava patří mezi naše nejhezčí řeky a...

Nejhezčí kout Vysočiny i parádní skály. Jarní výlet do Žďárských vrchů

Nejvyšší kóta Devíti skal

Roztodivná skaliska trčící ze země do úctyhodných výšek jsou pro Žďárské vrchy typické. Některá převyšují okolní stromy...

Ostrov, kde vládnou ženy. Na Floresu najdete pravou Indonésii bez turistů

Ostrov Flores

Hned po našem příletu na ostrov Flores přichází kulturní šok. V tom nejlepším slova smyslu. Turisté jsou tady totiž...

Najdete na iDNES.cz