Německý Quedlinburg je městem krásných detailů

- O tom, že právě toto město na říčce Bode pod severovýchodními svahy pohoří Harz v Sasku-Anhaltsku bude jednou - po více než tisíci letech - zapsáno mezi památky Světového kulturního dědictví UNESCO, rozhodla možná skutečnost, že roku 919 zastihla právě v okolních lesích při lovu ptactva saského vévodu Jindřicha zpráva, že byl zvolen králem. Kdo by právě k místu, kde ho zastihla dobrá zpráva, necítil sympatie?

Ty se projevily tím, že král nechal na vyvýšeném místě postavit nový hrad, pod nímž čile rostlo i podhradí. To mělo v době svého vzniku nejprve podobu tří samostatných osad, které až roku 1340 dostaly společné hradby. K oficiálnímu administrativnímu sjednocení došlo však až koncem 18. století. Do seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO byl Quedlinburg zapsán roku 1994.
Vedle církevních a historických staveb na Zámeckém vrchu zaujme v Quedlinburgu více než 1200 hrázděných domů, vystavěných v průběhu 6 století. V nejstarším z nich, postaveném kolem roku 1350, je dnes muzeum. Novější domy jsou pak vícepatrové, jejich trámová konstrukce je složitější a v mnoha případech plní i roli výrazného zdobného prvku. V uličkách a na náměstích Quedlinburského Starého Města je možné sledovat celou historii tohoto stavebního stylu, pro Německo tak typického.
Na novějších domech, postavených od 17. století, zaujme i umělecká řezbářská výzdoba dřevěných částí fasád. V Quedlinburgu probíhá takřka nepřetržitě postupná renovace historických budov. Nejde přitom o mrtvý skansen, protože domy mají své stálé obyvatele, v jejich přízemí jsou obchody a obchůdky. Vše se však muselo přizpůsobit mnohdy až kuriózně skromným rozměrům staveb a jejich chodeb. Ne každý kus nábytku je totiž možné do takových domů, zvláště do jejich vyšších pater, nastěhovat.
Kdo se v Quedlinburgu zadívá právě na ornamenty, které na průčelích domů vytvářejí trámy jejich konstrukce a začne sám pro sebe objevovat jejich nové a nové kombinace a vazby, má o zábavu postaráno. Jde-li navíc o fotografa, má postaráno i o námět pro řadu snímků, když bude svéráznou mozaiku čtverců, obdélníků, trojúhelníků i složitějších ornamentů na fasádách domů v historické části města objevovat přes objektiv svého fotoaparátu.
Možná se při hledání zajímavých záběrů dostane i na další zdobný prvek - lucerny veřejného osvětlení městských ulic. Jsou dílem uměleckých kovářů a také stojí za povšimnutí, možná i za snímek. Dotvářejí atmosféru Quedlinburgu, města krásných detailů.

JAK SE TAM DOSTAT: Quedlinburg leží asi 80 km severozápadně od Halle, o 10 km menší je vzdálenost z Magdeburgu, pro změnu směrem jihozápadním. Pro poklidný ráz Quedlinburgu a pro jeho historické budovy je jistě dobré, že přes město ani v jeho blízkosti nevede dálnice, ani příliš frekventovaná silnice. Pár desítek kilometrů "zajížďky" a zastávka v tomto města při cestě touto částí Saska-Anhaltska v Německu může být relaxací při cestě ke vzdálenějšímu cíli hektickým provozem na německých dálnicích.

Lucerny pouličního osvětlení jsou v Quedlinburgu ručně kované