Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neletět přímo se někdy vyplatí, jindy zase ne

aktualizováno 
- V našich krajích to zatím ještě není příliš obvyklé, ve světě však jde o běžně užívaný způsob: cestujete-li letadlem, je někdy výhodnější zvolit spoj s přestupem, přestože do místa, kam míříte, létá přímá linka. Zní to nelogicky? Jen zdánlivě.

Nuže, jaké tedy může mít výhody pobíhat s kufry na letišti, které původně vůbec nebylo ve vašem cestovním plánu? V některých případech hned dvě: peníze a čas.
Nejprve se podívejme na první z nich. Možná se to hned nezdá, ale dva lety mohou být levnější než jeden. Kupříkladu - chcete se dostat do místa A, ovšem daná letecká společnost nemá do A přímou linku. Nabídne vám tedy let s přestupem (většinu na svém mateřském letišti). Protože však jen málokomu by se chtělo zbůhdarma přesedat z jednoho letadla na druhé, musí letecká společnost přijít s nějakou kompenzací. A tou je většinou výhodná cena. Spokojeni mohou být zákazník i přepravce, protože obsadil jinak nevytížené místo.
Neletět přímo však může být i časově výhodné. Právě v tomto ohledu jsou daleko vpředu cestující na Západě. Tam není nic neobvyklého dorazit na letiště a vzít první volný let, který je po ruce. Vždyť proč čekat na přímou linku, když nepřímý let bude v cíli ještě o něco málo dříve?
Jako vše, co vypadá na první pohled lákavě, má však i tento způsob cestování svoje stinné stránky. Let dvěma letadly znamená rovněž dvojnásobně větší pravděpodobnost zpoždění či jiného zádrhele. Zvláště když na sebe obě linky plynule navazují, může jakákoli časová nesrovnalost způsobit "zaseknutí se" na cestě. To se může snadno stát zvláště tehdy, pokud cestující přestupuje na některém velkém mezinárodním letišti. V tomto případě odborníci doporučují vybírat si takové lety, mezi nimiž je časová mezera alespoň hodinu. Je třeba si totiž uvědomit, že jen cesta z jednoho terminálu na druhý může trvat i polovinu této doby. K tomu je třeba připočíst několik krátkých prostojů, například při bezpečnostních kontrolách.
Proto je při koupi letenky nezbytné zkontrolovat si časové údaje v letovém řádu, abyste se ujistili, zda při přestupu nebudete nuceni podat výkon hodný sprintera.
V případě, že přesedáte na některém malém letišti, jsou podobné obavy většinou zbytečné - zpoždění a časové prodlevy zde nejsou příliš časté a také na přestup potřebujete jen zlomek výše doporučovaného času.
V souvislosti s nepřímým způsobem cestování je ještě potřeba zmínit se o kufrech. Vždy je výhodné, berete-li si s sebou jen příruční zavazadlo, které vám povolí vzít přímo na palubu letadla. Odpadne vám tak zbytečná starost, kde se vaše tašky toulají, zmeškáte-li svůj přestupní let, či zda je na letišti stihnou přeložit z jednoho letadla do druhého.

Autor:Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Jeden pomník a pak nic. Po stopách čs. legionářů v Jekatěrinburgu

Historik Nikolaj Dmitrijev z Uralské univerzity 6. března 2018 u pomníku...

Metropole Uralu stojí nejen na hranici mezi Evropou a Asií, ale i na rozcestí mezi minulostí a budoucností, jak svědčí...

Nekomentujte politiku, vzkazuje Británie svým občanům v Rusku

Moskva. V popředí věže Kremlu, v pozadí monumentální budova Lomonosovovy...

Británie dnes vyzvala své občany, kteří cestují do Ruska, aby se tam kvůli zvýšenému napětí mezi oběma zeměmi vyhýbali...

V Grytvikenu vyškvařili 175 tisíc velryb na devět milionů barelů s olejem

Velrybářský přístav Grytviken na severovýchodním pobřeží ostrova Jižní Georgia...

Z pohledu současné ekologie působí počty z bývalé velrybí továrny Grytviken jako opravdová doba temna. Během 62 let...

Najdete na iDNES.cz