Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nekupujte letenku na prvním portálu. Správným výběrem ušetříte tisíce

aktualizováno 
Pro letenku se dnes už nejčastěji chodí na internet. Buď přímo na stránky leteckých společností a nebo na letenkové portály. Vyzkoušeli jsme šest nejznámějších. Například Kralovna.cz nabízí let do Paříže za 3 400 korun, u Condor.cz ji ve stejném termínu zabukujete za 4 800 korun.
Letenky - ilustrační foto

Letenky - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nejpopulárnější tuzemské letenkové portály iDNES.cz otestoval. Nejpřehlednějším se staly weby Královna a Pelikán. Výsledky ovlivnila možnost volby alternativních letišť i termínů odletů, stejně jako schopnost zobrazovat najednou letenky síťových aerolinií i nízkonákladových dopravců.

Z testu nelze určit jeden portál, který by byl všeobecně nejlevnější. Záleží na destinaci a ochotě přizpůsobit se datům odletů a případně použití jiného letiště.

Velmi negativně musíme hodnotit nepřesné výsledky vyhledávačů u mnoha destinací. Původně zobrazená cena není při dalších krocích potvrzena a z pěti tisíc korun se snadno stane klidně 30 tisíc. To se nám často stávalo u vyhledávačů Letuška (původní varianta), Condor, Student Agency nebo GTS Travel. Nutno poznamenat, že právě tyto vyhledávače používají stejný rezervační systém (Amadeus) a chyba bude právě v něm.

Nejlepší je jednička. Jako ve škole

Pro test jsme zvolili termín od 10. do 19. července a hledali letenky z Prahy jak do oblíbených přímořských destinací, tak letenky do populárních měst, jako je Paříž, Londýn a nebo Řím. Hodnotili jsme uživatelskou přívětivost portálů a samozřejmě také to, jakou letenku nám nabídly. Vedle ceny nás zajímala možnost odletu z alternativního letiště a nebo nabídka levnějších tarifů v okolních dnech.

V principu používají testované portály dva rezervační systémy, což je patrné jak z grafického provedení formulářů, tak i z výsledků. Ovšem to neznamená, že stejné jsou i nabízené ceny letenek. Ty se totiž překvapivě liší i u stejných letů. Navíc některé portály nabízejí i letenky některých nízkonákladových dopravců, jiné nikoliv. Při hodnocení jsme použili stupnici od jedné do tří, kdy jednička je jako ve škole nejlepší známka.

Tipy a triky

Nápověda destinace - velmi praktická pomůcka. Tápete u správného zadání města, kam letíte? Nic zvláštního, možností je někdy mnoho a ne všechny systémy pracují s korektními českými transkripcemi. Výhodou je proto automatická nápověda, která vám při zadávání nabídne logické možnosti.

Univerzální výběr letiště - Letíte do Londýna a je vám jedno, na které letiště, preferujete cenu. V tomto případě hledejte web, který umí hledat pro tzv. Londýn - všechna letiště. Jinak budete hledat několikrát pro všechna letiště samostatně.

Ceny s poplatky - Tak naštěstí v tomto případě všechny weby uvádí automaticky ceny s poplatky. Jinak by to ani nemělo cenu, dnes se často stává, že poplatky tvoří i přes 70 procent ceny letenky.

Low-cost dopravci - Především při cestách po Evropě stojí za zvážení, zda letět s tzv. síťovým dopravcem (ČSA, Lufthansa, Air France) nebo s nízkonákladovou společností. Při přímých letech bývá low-cost cenově velmi výhodnou alternativou.

Alternativní letiště - Prakticky jediným českým mezinárodním letištěm s linkami do celé Evropy je Praha. Ovšem v mnoha případech bývají levnější letenky třeba z Vídně, Mnichova nebo jiných letišť za hranicemi ČR. A navíc třeba pro velkou část Moravy je Vídeň dostupnější než letiště v Praze. Volte proto weby, které umí prohledávat lety s více letišť najednou.

Alternativní data letů - Někdy stačí posunout odlet nebo přílet o den či dva a letenka může stát třeba jen polovinu. Některé weby s nastavením rozpětí pro data odletů a příletů umí pracovat, s nimi pak můžete hodně ušetřit.

Letuška

Asi nejznámějším tuzemským letenkovým portálem je Letuška.cz. Její hlavní stránka je dost nepřehledná, v množství záložek a odkazů se jen málokdo dokáže rychle zorientovat. Nad vyhledávacím kalendářem je ještě jeden, který nabízí jen vyhledání letenky pro přímé lety s ČSA. V horní liště pak portál nabízí odkaz na beta verzi nového vyhledávače, který je o poznání přehlednější.

Letenkové portály

Tento nový vyhledávač nabídne i přesnější výsledky a v našem testu někdy i nižší ceny. Pracuje totiž i s nabídkou low-cost dopravců. Standardní vyhledávač nám překvapivě nabízel na první pozici let s přestupem, který ani nebyl nejlevnější. A největším překvapením bylo, že pro vybraný let do Londýna s ČSA ukázal nový vyhledávač o 150 korun nižší cenu.

Letenkové portály 

Původní vyhledávač se nám navíc nelíbí hned v několika směrech. Při zadávání destinace nenabízí nápovědu, správné letiště je nutné zadat až v dalším kroku. Stejně tak výjezd nabízených letů není nejpřehlednější a nelze zadat alternativní letiště. Nový vyhledávač zase pracuje jen s přesnými daty odletů, celkově je jeho rozšířené vyhledávání velmi strohé, další nabídky filtrů zobrazí až při nabídce letů. Jistě zcela pozitivní je zobrazování konečných cen včetně všech poplatků, což platí pro obě varianty vyhledávačů.

   Přehlednost Kalendář   Nápověda destinace  Cena s poplatky Nabídka low-cost dopravců  Alternativní letiště  Alternativní data odletů 
 Hlavní vyhledávač  3  2  3  Ano  Ano  Ne  Ano
 Nový vyhledávač  2  2  1  Ano  Ano  Ne  Ne

Student Agency a Královna

Dalším populárním vyhledávacím systémem je stránka Student Agency respektive pod tuto společnost patřící portál Královna.cz. Web Student Agency je opět velmi nepřehledný, letenkový formulář dokonce není na hlavní stránce, omluvou je, že hlavní stránka je rozcestníkem na všechny nabízené služby.

Letenkové portály

To portál Královna vypadá tak, jak by správný letenkový portál měl vypadat. Formulář je hned pod horní lištou. Ale chybí mu klasický kalendář, datum se vybírá z rolovacího menu, což není příliš přehledné.

 Letenkové portály 

Oba vyhledávače pracují se stejným rezervačním systémem, takže nabízejí velmi podobné výsledky. Pozitivně hodnotíme nabídku letů v okolních dnech a i odlety z alternativních letišť. Tyto volby lze nastavit na začátku vyhledávání. U webu Student Agency chybí nápověda u cílového letiště, což zdrží vyhledávání letenky o jeden krok. Oba systémy jsou poměrně rychlé. Ve výsledcích nechybí nabídka nízkonákladových společností, v obou případech mohou na prvních pozicích vyskočit akční nabídky, které jsou cenově nejvýhodnější.

   Přehlednost Kalendář   Nápověda destinace  Cena s poplatky Nabídka low-cost dopravců   Alternativní letiště  Alternativní data odletů
 Student Agency  3  2  3  Ano  Ano  Ano  Ano
 Královna  1  3  1  Ano  Ano  Ano   Ano

GTS Travel

Stejně jako Student Agency je společnost GTS Travel známá především jako cestovní kancelář pro studenty. Ale letenky samozřejmě nabízí pro každého. Hlavní stránka je přehledná a letenkový formulář trůní v její vrchní části hned uprostřed.

V políčku cílové destinace nabízí formulář nápovědu, ale například u Londýna jsou nabízena jen konkrétní letiště, nikov položka pro všechny, což vyhledávání značně komplikuje. Místo kalendáře se datum odletu a návratu vybírá jen z rolovací nabídky, kalendář chybí.

Letenkové portály

Výslednou nabídku letů prezentuje web ve stejném výjezdu výsledků jako hlavní formulář u portálu Letuška.cz. Zde se však zobrazují i nízkonákladoví dopravci. Opět je možné volit flexibilní datum odletu, ale není možné přímo zobrazovat nabídku odletů z alternativních letišť. Poněkud neprakticky zobrazuje web i lety, které nejsou dostupné, i když zaškrtnutím políčka lze výsledky o tyto lety očistit, tak i poté je nutné často zvolit položku "Zpřesnění letů", u některých totiž není jasné, v jakých termínech jsou dostupné. Navíc se nám často stávalo, že při dalších krocích se ukázalo, že vybrané lety za uvedené ceny nejsou dostupné.

   Přehlednost Kalendář   Nápověda destinace  Cena s poplatky Nabídka low-cost dopravců   Alternativní letiště Alternativní data odletů 
 GTS Travel  1  3  3  Ano  Ano  Ne  Ano

Pelikán

Relativním nováčkem na trhu je portál Pelikán. Hlavní stránku má přehlednou, k dispozici je standardně roletkový výběr data, na kalendář je nutné kliknout. Při zadávání destinace je k dispozici nápověda, která umí univerzální výběr ve městech, kde je letišť několik. Standardně je formulář nastaven na vyhledávání odletů z několika destinací najednou, ty pak lze volit i v konkrétní nabídce letů.

Letenkové portály

Přímo ve formuláři nelze nastavit hledání s rozpětím několika dnů okolo požadovaného data odletu a příletu. Ve výsledcích ale v některých případech nabízí (a výrazně na to upozorní) web nabídku cenově výhodnějších letů pro tato data. To samé platí pro nabídku odletů z jiných letišť.

Největším nedostatkem webu Pelikán je pomalost vyhledávání, které trvá přibližně dvakrát déle než u konkurenčních stránek. Vyhledávač pracuje i s nízkonákladovými společnostmi a zobrazuje korektně cenu včetně poplatků.

   Přehlednost Kalendář   Nápověda destinace  Cena s poplatky Nabídka low-cost dopravců   Alternativní letiště Alternativní data odletů
 Pelikán  1  2  1  Ano  Ano   Ano  Částečně

Condor

Posledním portálem v testu je web Condor.cz. Jeho hlavní stránka opět trpí značnou nepřehledností, jedno menu je nahoře, druhé vlevo. A místo zobrazení vyhledávacího formuláře v horní části stránky, která je třeba na většině notebooků ihned vidět, je textová inzerce nabízených služeb. Formulář je až pod tímto textem a leckdo bude nejspíš nejdříve hledat záložku pro vyhledání letenek, než aby roloval stránkou dolů.

Letenkové portály 

Formulář neumí ihned napovědět letiště, zobrazuje roletkový výběr data a následně přímo kalendář pro konkrétní měsíc. Lze volit flexibilní datum letu, ale ve výsledcích se tato nabídka nezobrazuje vždy. Nejde ani zadat odlet s alternativních letišť. Prezentace výsledků je stejná jako u hlavního formuláře webů Letuška a GTS Travel, jedná se zjevně o stejný systém. To ale neznamená, že stejné jsou i výsledky.

Letenkové portály

Primárně se nezobrazují nabídky low-costových dopravců, pro ty je nutné zatrhnout zvláštní políčko, ale až při zobrazení výsledků. Pak se tato nabídka zobrazí samostatně. Opět nás překvapil při hledání letenky do Londýna, na první pozici let s přestupem a za vyšší cenu, než je další nabídka. Stejně jako u webu GTS Travel se často stávalo, že v dalších krocích rezervace se ukázal vybraný let za uvedenou nedostupným nebo se podstatně zvýšila cena.

   Přehlednost Kalendář   Nápověda destinace  Cena s poplatky Nabídka low-cost dopravců   Alternativní letiště Alternativní data odletů 
 Pelikán   3  1  3  Ano  Částečně   Ne  Částečně

Test nabízených cen letenek

   Londýn  Barcelona  Paříž New York Řím   Atény
 Letuška hlavní  4182; ČSA  4798; Lufthansa  4787; Lufthansa  17284; Delta  4896; ČSA  8627; Lufthansa
 -  -  4490; Sky; JD  -  4012; SW; JD 4821; Sky; JD
 Letuška nový  3375; Sky  4832; Lufthansa  4380; Sky  17148; Delta  4701; Sky  9018; Malev
 -  -  -  -  -  -
 Student Agency  3446; Sky  3986; Sky  3446; Sky  17 324; Delta  2906; Sky  9663; Lufthansa
 2366; Sky; JD  2780; C4S; JD  2905; Air France; JD 13430; Lot; JD; JL  2366; Sky; JD  3986; Sky; JD
 Královna  3446; Sky  3986; Sky  3446; Sky    2906; Sky  9311; Olympic
 2366; Sky; JD  2780; C4S; JD  2906; Sky; JD  2366; Sky; JD  3986; Sky; JD
 GTS Travel  4057; ČSA  4854; Lufthansa  4876; Lufthansa  17168; Delta  4958; Lufthansa  9770; Lufthansa
 -  4732; SW; JD  4420; Sky; JD  -  3969; SW; JD  4720; Sky; JD
 Pelikán  3783; Sky  4339; Sky  3783; Sky  17128; Delta  2587; Wizz  8646; Lufthansa
 2490; Aer Lingus; JL  2734; Spanair; JD; JL  2776; Air France; JL  12262; Delta; JD  -  3912; Austrian; JD; JL
 Condor  4147; ČSA  5025; Austrian  4864; Lufthansa  17258; Delta  4987; Lufthansa  8586; Lufthansa
 -  4822; SW; JD  4510; Sky  -  4012; SW; JD  4849; Sky; JD

Poznámky:

V prvním řádku jsou vždy nejlevnější letenky pro vyhledávanou cestu z Prahy od 10. července do 19. července, v druhém řádku pak nejlevnější nabízené letenky vyhledávačem vůbec pro okolní dny odletu a příletu, případně pro alternativní letiště: JD - jiné dny odletu a příletu, JL - jiné letiště.

Společnosti: Sky - Sky Europe; ČSA; SW - Smart Wings; C4S - Click 4 Sky; LOT; Delta Airlines; Austrian Airlines; Lufthansa; Olympic Airways; Spanair; Air France; Aer Lingus

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Co se stovkami krokodýlů? Západní břeh Jordánu děsí zkrachovalá atrakce

Týden obrazem

Měla to být atrakce pro turisty, ale teď je to noční můra pro místní. Na farmě v osadě Petzael na Západním břehu...

Další z rubriky

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Francouzský park povolal opeřené uklízeče, nedopalky zničí letka havranů

Ve francouzském zábavním parku budou sbírat odpadky havrani. Ilustrační snímek

V zábavním parku Puy du Fou na západě Francie bude o pořádek pečovat šestice havranů. Ptáci byli vycvičeni na sbírání...

VIDEO: Mořského koníka ničí v Řecku nadměrný rybolov, chrání ho potápěči

Mořský koník

V zálivu u městečka Stratoni můžete při potápění narazit na bohatou kolonii mořských koníků. Ovšem pouze na jednom...

Najdete na iDNES.cz