Některá přírodní koupaliště znečistily sinice a řasy

Sinice a řasy mohou lidem znepříjemnit osvěžení v některých přírodních koupalištích. Bezpečnější koupání je v horkých dnech na plovárnách, které mají provozovatele. Jestliže se lidé ve znečištěné vodě koupou, neměli by v ní být déle než deset minut a pak by se měli osprchovat pitnou vodou. V Praze jsou všechna koupaliště v pořádku až na hostivařskou přehradu, v níž jsou sinice. Hygienik lidem doporučuje, aby se v ní nekoupali. Zákaz koupání nemusel být vydán na žádném z přírodních koupališť Benešovska.

Bez omezení se mohou koupat návštěvníci rekreačních zařízení v Nové Rabyni, Nové Živohošti i Měříně na slapské přehradě. Také na Příbramsku je situace dobrá. Problémy s vodou měli pouze na koupališti v Jincích. Voda není ke koupání příliš vhodná v přehradní nádrži České údolí u Plzně. Jsou v ní totiž řasy a sinice.
   

Sledované vodní plochy na Orlickoústecku jsou ke koupání vhodné. Mírné chemické znečištění hygienici zjistili jen v rybníku Dlouhý u Lanškrouna. Lidé se v něm však koupat mohou. Vhodné ke koupání jsou i sledované vodní plochy na Svitavsku.
Více živých organismů, které by lidem mohly ve zvýšeném množství uškodit, hygienici zjistili pouze v rybnících Rosnička ve Svitavách a Širůček v Budislavi. Chrudimská hygiena má k dispozici jen údaje z minulého týdne: Podle nich byly vodní plochy v okrese ke koupání vhodné.
   

Problémy s kvalitou vody nemá ani většina koupališť na Ústecku. Podle informací provozovatelů bylo tento týden uzavřeno pouze koupaliště v Povrlech v okrese Ústí nad Labem, dnes odpoledne ale bylo opět otevřeno. V přírodním koupališti v
Habrovicích u Ústí nad Labem a v jezeře Chmelař v Úštěku na Litoměřicku je zvýšené množství fytoplanktonu. Pracovníci obou areálů na to návštěvníky upozorňují cedulemi.
   

V Královéhradeckém kraji se kvalita vody ke koupání proti minulému týdnu zhoršila. Bez omezení je koupání pouze v okrese Hradec Králové. Na Trutnovsku nevyhovuje přibližně třetina z asi tří desítek vodních ploch využívaných ke koupání. Na Jičínsku
hygienickým normám nevyhovuje osm ze 13 vodních ploch. Na Rychnovsku jsou problematická koupaliště v Dobrušce, Opočně a Týništi nad Orlicí. V okrese Náchod by se lidé neměli koupat v nádrži Rozkoš.
   

Potíže s vodou nemají hygienici v Olomouckém kraji. "Voda v bazénech i v přírodních koupalištích je v pořádku. Výsledky vzorků, které jsme odebrali, jsou příznivé. Nemám informace ani od hygieniků z ostatních okresů Olomouckého kraje, že by měli větší problémy," řekl krajský hygienik Jan Bébar. Prostějovští hygienici museli zavřít jedno z koupališť, na Jesenicku a Šumpersku se lidé mohou koupat bez obav.
   

Hygienici z Karvinska nedoporučují kvůli přemnoženým sinicím a řasám koupání v těrlické vodní nádrži. V Kališově a Vrbickém jezeru u Bohumína je koupání povoleno. Bez problému se lze koupat i v okrese Bruntál. Ke koupání hygienici doporučují vodní nádrže Tvrdkov, Slezská Harta i Edrovice. V poslední nádrži je však kvalita vody o něco horší než v ostatních.