Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nekrásnější pláže Řecka? Hledejte ty s modrou vlajkou

aktualizováno 
Světová organizace, která hodnotí kvalitu pláží na celém světě a oceňuje je modrými vlajkami, pro letošní rok přidělila modrou vlajku 430 řeckým plážím. Řecko je tak na druhém místě v Evropě hned po Španělsku, které jich dostalo o 25 víc. Na třetím místě skončila Francie s 226 oceněnými plážemi.

Malé skalnaté a oblázkové pláže bývají na západní straně ostrovů, na východní straně bývají pláže s povlovným vstupem do vody a písečné. | foto: Profimedia.cz

Když si chcete vybrat, na kterém místě strávíte v létě dovolenou u moře, určitě vás bude zajímat kvalita pláží a čistota vody.

Určitým vodítkem může být právě mezinárodní ocenění pláží tzv. modrou vlajkou. A právě pláží, které splňují přísná kritéria tohoto označení, je v Řecku celá řada.


pláž na Chalkidiky, Řecko

Modré vlajky uděluje od roku 1987 Nadace pro ekologickou výchovu při Radě Evropy, která má sídlo v Kodani. Měřítka, podle kterých se modrá vlajka pláži propůjčuje (vždy na jeden rok) jsou velice přísná.

Sleduje se kvalita vody (včetně obsahu bakterií, organického i anorganického znečištění), průzračnost moře, čistota pláže, vybavení i možnosti zábavy.

Řecko - pláž na ostrově Kréta

Původně byly modré vlajky evropskou akcí, ale časem se činnost nadace rozšířila i do dalších světadílů. Dvě modré vlajky tedy získaly například pláže na Novém Zélandu. 

V Evropě je modrou vlajkou oceněno několik tisíc pláží. Informace o kvalitě pláží najdete na adrese www.blueflag.org.

Modrá vlajka Evropské unie

Zavítejte na nejkrásnější pláže Řecka
Ze všech evropských států má Řecko jednoznačně nejčlenitější pobřeží. Kromě pevninské části k němu náleží i stovky ostrovů, a tak není divu, že celková délka řeckého pobřeží činí 15 020 kilometrů. Vybrat si tu nějakou pláž rozhodně nebude problém.

 loďka na pláži, Řecko

Najdete tu opravdu všechny. Malé skalnaté a oblázkové pláže bývají vesměs na západní straně ostrovů (jsou vhodné k provozování vodních sportů, jako je windsurfing nebo potápění), na východní straně bývají pláže spíše s povlovným vstupem do vody, písečné nebo smíšené, vhodné i pro děti.

Proslavené svou čistotou a krásou jsou například pláže na Chalkidiki, na Olympské riviéře či na Krétě.

Poloostrov Chalkidiki na severovýchodě Řecka patří mezi nejoblíbenější cíle zahraničních návštěvníků, kteří chtějí dovolenou strávit na krásných a čistých plážích. Na Chalkidiki jsou pláže písčité nebo oblázkové a zpravidla s pozvolným vstupem do moře. 

pláž na Chalkidiky, Řecko

Celkem 46 pláží na Chalkidiki letos získalo ocenění Modrá vlajka Evropské unie. 

Oblast Pierie, která je známá také pod názvem Olympská riviéra, se nachází na severovýchodním pobřeží Egejského moře a modrou vlajkou se může také pochlubit. 

pláž, letovisko Platamonas, Olympská riviéra, Řecko

Pobřežní pás tvoří dlouhé písečné i kamínkové pláže s pozvolným vstupem do vody. Nad letovisky Olympské riviéry se rozkládá impozantní pohoří Olymp. To si podle řecké mytologie vybralo dvanáct řeckých bohů za své sídlo.

Jedna z dalších oceněných pláží je Glyfada na západním pobřeží ostrova Korfu. Tato písečná pláž je dlouhá jeden kilometr a nabízí mírný přístup do moře.

pláž Glyfada, Řecko

Občerstvit se tu můžete v několika přilehlých tavernách. Doporučujeme ji ale navštívit ve všední den, v neděli se sem sjíždějí obyvatelé celého ostrova.

Pláž Líndos na ostrově Rhodos 

pláž Lindos, Řecko

Malá, velmi romantická pláž přímo pod antickou akropolí leží v chráněné zátočině s přírodním přístavem a má romantickou atmosféru zejména vpodvečer.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Nový hit v Bratislavě. Lidé se mohou projít po římse ve výšce 85 metrů

Nová atrakce s názvem Skywalk na mostě SNP v Bratislavě

Novou a originální vyhlídku na Bratislavu si můžete užít z římsy restaurace UFO na mostě SNP v Bratislavě ve výšce 85...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Naříznutý kámen a Kraví jeskyně. Nenápadné, ale skvělé atrakce v Kolumbii

Přírodní úkaz, kterému se říká jednoduše La Piedra - tedy Kámen.

Kolumbie přitahuje návštěvníky především díky plážím a koloniálním městům na karibském pobřeží nebo kávovníkovým...

Najdete na iDNES.cz