Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nekrásnější pláže Řecka? Hledejte ty s modrou vlajkou

aktualizováno 
Světová organizace, která hodnotí kvalitu pláží na celém světě a oceňuje je modrými vlajkami, pro letošní rok přidělila modrou vlajku 430 řeckým plážím. Řecko je tak na druhém místě v Evropě hned po Španělsku, které jich dostalo o 25 víc. Na třetím místě skončila Francie s 226 oceněnými plážemi.

Malé skalnaté a oblázkové pláže bývají na západní straně ostrovů, na východní straně bývají pláže s povlovným vstupem do vody a písečné. | foto: Profimedia.cz

Když si chcete vybrat, na kterém místě strávíte v létě dovolenou u moře, určitě vás bude zajímat kvalita pláží a čistota vody.

Určitým vodítkem může být právě mezinárodní ocenění pláží tzv. modrou vlajkou. A právě pláží, které splňují přísná kritéria tohoto označení, je v Řecku celá řada.


pláž na Chalkidiky, Řecko

Modré vlajky uděluje od roku 1987 Nadace pro ekologickou výchovu při Radě Evropy, která má sídlo v Kodani. Měřítka, podle kterých se modrá vlajka pláži propůjčuje (vždy na jeden rok) jsou velice přísná.

Sleduje se kvalita vody (včetně obsahu bakterií, organického i anorganického znečištění), průzračnost moře, čistota pláže, vybavení i možnosti zábavy.

Řecko - pláž na ostrově Kréta

Původně byly modré vlajky evropskou akcí, ale časem se činnost nadace rozšířila i do dalších světadílů. Dvě modré vlajky tedy získaly například pláže na Novém Zélandu. 

V Evropě je modrou vlajkou oceněno několik tisíc pláží. Informace o kvalitě pláží najdete na adrese www.blueflag.org.

Modrá vlajka Evropské unie

Zavítejte na nejkrásnější pláže Řecka
Ze všech evropských států má Řecko jednoznačně nejčlenitější pobřeží. Kromě pevninské části k němu náleží i stovky ostrovů, a tak není divu, že celková délka řeckého pobřeží činí 15 020 kilometrů. Vybrat si tu nějakou pláž rozhodně nebude problém.

 loďka na pláži, Řecko

Najdete tu opravdu všechny. Malé skalnaté a oblázkové pláže bývají vesměs na západní straně ostrovů (jsou vhodné k provozování vodních sportů, jako je windsurfing nebo potápění), na východní straně bývají pláže spíše s povlovným vstupem do vody, písečné nebo smíšené, vhodné i pro děti.

Proslavené svou čistotou a krásou jsou například pláže na Chalkidiki, na Olympské riviéře či na Krétě.

Poloostrov Chalkidiki na severovýchodě Řecka patří mezi nejoblíbenější cíle zahraničních návštěvníků, kteří chtějí dovolenou strávit na krásných a čistých plážích. Na Chalkidiki jsou pláže písčité nebo oblázkové a zpravidla s pozvolným vstupem do moře. 

pláž na Chalkidiky, Řecko

Celkem 46 pláží na Chalkidiki letos získalo ocenění Modrá vlajka Evropské unie. 

Oblast Pierie, která je známá také pod názvem Olympská riviéra, se nachází na severovýchodním pobřeží Egejského moře a modrou vlajkou se může také pochlubit. 

pláž, letovisko Platamonas, Olympská riviéra, Řecko

Pobřežní pás tvoří dlouhé písečné i kamínkové pláže s pozvolným vstupem do vody. Nad letovisky Olympské riviéry se rozkládá impozantní pohoří Olymp. To si podle řecké mytologie vybralo dvanáct řeckých bohů za své sídlo.

Jedna z dalších oceněných pláží je Glyfada na západním pobřeží ostrova Korfu. Tato písečná pláž je dlouhá jeden kilometr a nabízí mírný přístup do moře.

pláž Glyfada, Řecko

Občerstvit se tu můžete v několika přilehlých tavernách. Doporučujeme ji ale navštívit ve všední den, v neděli se sem sjíždějí obyvatelé celého ostrova.

Pláž Líndos na ostrově Rhodos 

pláž Lindos, Řecko

Malá, velmi romantická pláž přímo pod antickou akropolí leží v chráněné zátočině s přírodním přístavem a má romantickou atmosféru zejména vpodvečer.

Autor:Nejčtenější

Nové mapy cestovatelských rizik ukazují, kterým zemím se vyhnout

Označení zemí z hlediska bezpečnosti. Nejbezpečnější země jsou označeny zelenou...

Chcete co nejvíce zvýšit pravděpodobnost, že nebudete během cest řešit žádné problémy? Vydejte se do Finska, Norska...

VIDEO: Řidiče v Maďarsku překvapilo obrovské stádo jelenů

Řidiče v Maďarsku šokovalo obrovské stádo jelenů.

V jednu chvíli se zdálo, že je to nekonečný proud. Vytvořily ho stovky jelenů přebíhajících přes silnici poblíž...Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

VIDEO: Letadlo zasáhl blesk těsně po vzlétnutí z letšitě

Blesk zasáhl letadlo těsně po vzlétnutí z letšitě v Amsterdamu

Děsivou událost, která se odehrála v neděli 12.listopadu, natočil letadlový nadšenec na letišti Schiphol v Amstrdamu....

Anketa o nejlepší kemp roku 2017 zná vítěze. Opět boduje Český ráj

Kempem roku 2016 s nejlépe hodnocenými službami se stal Autocamp Sedmihorky v...

Obliba kempování v českých a moravských krajích neupadá, spíš naopak. A zákazníci neradi jezdí naslepo. Jedním z...Další z rubriky

Milenci ukradli gondolu v Benátkách a málem se utopili. Teď čelí obvinění

Itálie, Benátky. Romantika pro jednoho zákazníka na tradiční gondole a kolem...

Pár Francouzů v italských Benátkách v noci na pondělí ukradl gondolu, aby se vydal na romantickou večerní plavbu....

VIDEO: Ten chlap je nějakej divnej. Vtipný stevard rozesmál pasažéry

Bezpečnostní instruktáž v podání stevarda pobavila pasažéry i nás

Viděli jste je tisíckrát a nikdy vám nepřijdou zajímavé. Demonstrativní ukázka bezpečnostních instrukcí aerolinek ale...

Vánoce a silvestr v teple. Kde si užívat pohodu a zapomenout na stres

Pláž Postiguet se nachází přímo v centru Alicante, u hlavního pobřežního korza.

Soudě podle statistických odhadů je to stále oblíbenější trend: vydat se přes Vánoce a Nový rok nikoli na hory, ale...Najdete na iDNES.cz