Nejvyšší hrad v nejopuštěnějším území Česka

Protilehlé břehy naší největší přehrady Lipno nabízejí i 16 let po sametové revoluci dva zcela odlišné světy: na jedné straně hotely, přeplněné kempy a hlučná turistická střediska, na straně druhé opuštěný a vylidněný kraj s takřka neporušenou přírodou, který byl v minulosti součástí nepřístupného hraničního pásma. V něm leží i nejvýše položený hrad České republiky.

Kraj na jihu Čech vymezený z vodami Lipenské přehrady a státní hranicí s Rakouskem patří k nejopuštěnějším u nás.

Vysídlení Němců a existence železné opony znamenaly prakticky úplný zánik osídlení, výstavba Lipenské přehrady odřízla navíc celé území od přirozeného kontaktu se zbytkem českého území.

To se dodnes projevuje ve špatné komunikační dostupnosti a celkové izolovanosti od civilizačních vymožeností dnešní doby. Není proto ani divu, že zde klid a samotu vyhledávají různá ohrožená a vzácná zvířata, například los evropský. Pokud se sem vypravíte na kole či pěšky, musíte rozhodně počítat s dlouhými vzdálenostmi bez možnosti občerstvení.


Podvečer nad Lipnem, v pozadí masív Smrčiny
* PROJEĎTE SE KOLEM LIPNA ASPOŇ FOTOGRAFICKY - ZDE

Nejvýše položený český hrad

Ozdobou krajiny jižně od Lipna je 1035 m vysoký vrch Vítkův kámen, který představuje jednu z posledních šumavských tisícovek vystrčenou směrem na jihovýchod. Vrchol zdobí stejnojmenná zřícenina hradu, která se může pyšnit přívlastkem nejvýše položená v celé České republice.

V dobách totality se mohlo na hrad jenom zdálky koukat, po zrušení hraničního pásma se však stal vyhledávaným cílem rekreantů od Lipna, kteří sem přijíždějí s oblibou autem nebo na kole.

Přítomnost vojsk pohraniční stráže přímo na hradě a nedostatečná údržba si vyžádaly dlouhodobé rekonstrukční práce. Ty byly ukončeny loni a od 9. července 2005 je hrad opět otevřen pro návštěvníky. Po zaplacení vstupného lze vystoupit po dřevěném schodišti až k vrcholu zdí někdejší obytné věže, odkud se naskýtá skvělý výhled nejen na Lipno a Šumavu, ale za příznivého počasí i na vrcholky Alp.

Hrad Vítkův Kámen založili Vítkovci na přelomu 13. a 14. století, později však náležel Rožmberkům. Díky strategické poloze na česko-rakouské hranici byl v 16. století opevněn bastiony. K zániku hradu došlo až po požáru v 18. století. Romantická zřícenina byla oblíbeným místem šumavského spisovatele a básníka Adalberta Stiftera, rodáka z Horní Plané.


Původně obytná, dnes vyhlídková věž na Vítkově Kameni

Kostel třikrát vysvěcený

K hradu Vítkův Kámen neodlučně patří podhradní osada Svatý Tomáš, které vévodí překrásný osamoceně stojící gotický kostel, u něhož se nachází rozcestí turistických cest a malé parkoviště.

Svatostánek ze 13. až 14. století měl za dobu své existence několikrát namále. Roku 1786 byl v rámci josefínských reforem uzavřen a téměř 100 let, než byl znovu vysvěcen a obnoven, pustnul. Další zkáza přišla s odsunem původních obyvatel po druhé světové válce a s příchodem pohraničníků.

Třetího vysvěcení se kostel svatého Tomáše dočkal roku 1997 po generální rekonstrukci, na níž vydatně přispěli vysídlení starousedlíci a jejich potomci. V osadě jsou  kromě několika chalup kasárenské budovy vojsk pohraniční stráže a zrekonstruovaný lovecký zámeček. Trosky z něj zůstaly po požáru roku 1990. 

Asi 1 km na jihovýchod na sousedním zalesněném vršku se rozkládá přírodní rezervace, ochraňující přirozený smíšený suťový les na balvanitém podkladu. Přes rezervaci vede žlutá značka do Frýdavy – nejbližšího východiska, které je spojeno přívozem s obcí Frymburk na protilehlém břehu Lipenské přehrady.

Může se hodit

Jak se tam dostat

Pokud ne vlastním autem, pak nejlépe vlakem z Českých Budějovic.

Na horní konec Lipna vás dopraví spoje jedoucí přes Český Krumlov do Volar. Vystoupit lze v několika zastávkách na břehu Lipenské přehrady: Černá v Pošumaví, Horní Planá, Nová Pec. Jízda osobákem je dost zdlouhavá, trvá skoro 2 hodiny.

K dolnímu konci Lipna přímo pod hráz se dostanete za neméně krátkou dobu po trati 196 (směr Linec) s přestupem na lokálku v Rybníku. Spoje na obou tratích nejsou příliš časté.

Mapy
1 : 50 000 KČT č. 67: Šumava, Lipno
1 : 50 000 SHOCart č. 36: Šumava – Lipensko, Český Krumlov
1 : 75 000 SHOCart č. 157: Šumava, Lipensko



Opravený kostel v podhradní osadě Vítkův Kámen

Rašeliniště u zničených Kapliček

Další zajímavé cíle jižně od Lipna spojuje modrá turistická značka vycházející od přehradní hráze. První zastávku po necelém půlkilometru nabízí lokalita Cikánský hrad připomínající ruiny středověkého sídla – miniaturní skalní město s vyhlídkou, tvořené mohutnými žulovými bloky. Následuje výstup na Medvědí horu (934 m) s pralesovitým porostem a další skalní vyhlídkou.

V nadmořských výškách kolem 900 m trasa míří do místa zvaného Kapličky, které představuje jednu z nejcennějších přírodních lokalit v popisované oblasti. Na návrší s krásným rozhledem do okolní krajiny původně stávala výstavní vesnice, její existenci však dnes připomíná pouze nově vztyčený žulový kříž, lapidárium fragmentů kostela, zbytek kašny a informační tabule.

Kousek odtud mezi stromy se však ukrývá rozsáhlé, typické šumavské rašeliniště s porosty kleče a borovice blatky a se vzácnou flórou. Součástí chráněného území je i menší rybník s vyčnívajícími pahýly odumřelých stromů.

Z Kapliček se nabízí pokračování po červené přes Vyklestilku (zajímavé žulové skalní útvary) ke známé Čertově stěně nad Vltavou a následně do Vyššího Brodu. Kratší variantu představuje opačný směr po červené do obce Přední Výtoň s autobusovým spojením.


Čertova stěna nad Vltavou

Kolem Lipna na kole

Komplexně a vcelku nejlépe poznáte a procítíte opuštěný kraj mezi Lipnem a státní hranicí v případě, že se sem vydáte na kole. Jde v podstatě o celodenní cca 50-tikilometrový cyklistický přejezd s využitím vlakového spojení.

Z Nové Pece na konci vzdutí Lipenské přehrady zamíříte do Přední Zvonkové – typické socialistické vesnice s bytovkami postavené na troskách starého osídlení. Vybrat si přitom můžete trasu přímo po silnici anebo kolem Schwarzenberského plavebního kanálu.

Za Přední Zvonkovou vás čekají dlouhé kilometry liduprázdným územím mezi pastvinami a s krásnými výhledy na vody Lipenského jezera. Asi po 13 kilometrech, po přejezdu Rakovské zátoky se území rozšiřuje a nabízí se několik variant dalšího postupu – kolem vody do Přední Výtoně, nahoru na Vítkův kámen anebo vpravo přes zaniklé vesnice Otov a Rychnůvek do Pasečné.

Chcete-li si užít krajiny bez civilizace, zvolte třetí možnost (s variantou přes Vítkův kámen) a pokračujte pořád dál směrem na východ. Přejedete silnici z Přední Výtoně do Rakouska, a znovu se ponoříte do liduprázdného lesa. Vyšlápnete dlouhý kopec do bývalé obce Kapličky a dlouhým sjezdem zamíříte do Vyššího Brodu na vlak.

Omezené možnosti občerstvení nabízí pouze osada Svatý Tomáš a vesnice Pasečná, takže vše ostatní s sebou!

České moře v číslech

* Údolní nádrž Lipno vznikla roku 1960 na řece Vltavě. Přestože se jedná o plošně největší jezero na našem území (4870 ha) jeho sypaná a částečně i betonová hráz má ve srovnání s jinými přehradami skromné rozměry: výška: 42 m, délka: 282 m. Tomu odpovídá i menší hodnota objemu zadržené vody, která činí 306 mil. m3 (například objem Orlíku je více než dvojnásobný!).

* Hladina Lipna leží v nadmořské výšce 726 m a dosahuje délku vzdutí 38 km.

* Pod vlastní přehradou se níže po proudu nad Vyšším Brodem ve výšce 563 m nachází ještě jedna menší nádrž zvaná Lipno II, která slouží energetickým účelům jako vyrovnávací nádrž. Má plochu 45 ha, dosahuje délky 2,2 km a vejde se do ní 1,69 mil. m3 vody. Obě nádrže spojuje 3,6 km dlouhý tunel pod horou Luč.



Schwarzenberský kanál u Nové Pece

Hráz přehrady Lipno

Podvečer nad Lipnem

Podvečer nad Lipnem, v pozadí masív Smrčiny

Původně obytná, dnes vyhlídková věž na Vítkově Kameni

Vítkův Kámen – nejvýše položený hrad v ČR (1035 m)

Opravený kostel v podhradní osadě Vítkův Kámen

Schwarzenberský kanál u Nové Pece

Čertova stěna nad Vltavou

Městečko Frymburk na hrázi přehrady Lipno

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  19.4 14:15

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

OBRAZEM: Na samotě V lomu. Podívejte se na nejnovější glamping v Česku

17. dubna 2024

Glamping, tedy luxusní kempování, nabírá v tuzemsku v posledních letech na popularitě. Nejnovější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co zírá mašinfíra: Opomíjenou lokálkou do tajemných Zlatých Hor

13. dubna 2024

S dnešním Mašinfírou vyrazíme do kraje, o kterém mnozí z vás asi neslyšeli, a to i přesto, že má za...

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  19.4 14:15

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Španělské Stonehenge zpřístupnily klimatické změny. Je vítanou atrakcí

19. dubna 2024

Epizody vražedného sucha se do dění v Evropě nezapisují jen negativy. Vlna veder v roce 2022...

To nejlepší z Itálie. Florencie ohromí nejen originály starých mistrů

19. dubna 2024

Ve zvlněné krajině Toskánska leží kolébka renesance, která kdysi bývala jedním z nejvýznamnějších...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...